Rodaj.

Solenza

Ersin ŞENTÜRK,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Fabrikaların belirlediği rodaj kmleri kullanılan motor ve yürüyen aksamın özelliklerine bakılarak uzun testler sonucu elde ediliyor. Aracınızı ilgili km'ye ulaşıncaya kadar belirtilen şartlar altında kullanın. Unutmayın ki; siz onu üzmesseniz o sizi asla üzmez.

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
Bas basabildiğin kadar,3500 kmye gelmiş aracın,bundan sonra hiçbirşey olmaz...:eyv

Ersel YILGIN

Bilgi Girilmemiş
Ben ne olur ne olmaz yağ değişimi yapayım :D bu hafta.

sezgin bey

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
3500 km olmadanda dci makineme kompres yaptım. Bursa otoyolu (çevre yolu) nda dikkatli bir biçimde kademeli olarak 4 ve 5 inci vites aralıklarıyla kademeli ve dakika değişken devir ve sürat uygulamaları yaptım. 4 üncü viteste 2500 rpm 10 dakika, 3000 rpm 10 dakika, 5 inci vites 2500 rpm 20 dakika, 3000 rpm 20 dakika, 3500 rpm 10 dakika ve 4000 rpm 5 dakika sürat denemesi yaptım ve ilk 1500 km rodajı sonrasını bu biçimde geçirdim. Ve aracımın turboşarjerinden çıkan sesi kabinde duymak ayrı bir zevk verdi bana. Şimdi 6000 km denemelerini yapıcam gene teknik olarak ve trafiğe her zaman olduğu gibi saygı duyarak. Acelesi yok araç daha 3500 de. 6000 km ye gelince servise gidip bir motor ve şanzıman yağı değişimi yapıp tekrar son testleri tamamlayacağım.

sezgin bey

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Araç 6000 km oldu sayılır. ARada sırada otoyolda tam ısındıktan sonra kademeli bir kompres uyguluyorum. Her devirde en az 5-10 dk bekleyerek yüksek devire çıkıyorum. Geçenlerde 175 km yi gördüm ama motor sesi bir artınca biraz rahatsız edici olabiliyor. Araç bazen o süratlerde rüzgardan dolayı yalpalıyor. Bence her 1000 km de bir araca yüksek deviri hatırlatmak gerek sağlıklı bir motor ömrü için.

MatraX_07

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Genelde dizel araçlarda kullanım şeklı çok önemlıdır.
Aracınız ısınmadan basmayın.yaklasık 10km devırlı kullanın daha sonra hızlı kullanabılırsınız

*Korkmazbey

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Araç 6000 km oldu sayılır. ARada sırada otoyolda tam ısındıktan sonra kademeli bir kompres uyguluyorum. Her devirde en az 5-10 dk bekleyerek yüksek devire çıkıyorum. Geçenlerde 175 km yi gördüm ama motor sesi bir artınca biraz rahatsız edici olabiliyor. Araç bazen o süratlerde rüzgardan dolayı yalpalıyor. Bence her 1000 km de bir araca yüksek deviri hatırlatmak gerek sağlıklı bir motor ömrü için.
Sezgin benim araba 6500km yi geçti uzun yolda yaptım 190km hıza ulaştım spor yay taktığım için yalpalama falanda olmadı, filtreleri ve yağı değiştirdikten sonra bi top speed denemesi daha yapacam...

Daywalker

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sezgin benim araba 6500km yi geçti uzun yolda yaptım 190km hıza ulaştım spor yay taktığım için yalpalama falanda olmadı, filtreleri ve yağı değiştirdikten sonra bi top speed denemesi daha yapacam...

Halil abi 150 km hızı geçme boşver...

zerqcool

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
yeni araçlarda ben de rodaj yapmanın faydalı olacağını düşünüyorum ama gel gör ki yeni araç alıp okadar masraf ediyorsun sonra 6000 kmde şanzıman ve motor yağı değişiminin el yakacağını da düşünmeden edemiyorum. edc şanzıman yağı değişim ücretini bilen varmı ?