Rölantide dalgalanma

smhbrs

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Az önce bende cliomu boğaz kelebeğini temizletmek için bıraktım.rolantide dalgalanma vardı.bakalım nasıl bir sonuçla karşılacağız :)

livestrong

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
abi seninkininde sorunu çözülür inşallah benim gene arada dalgalanma oluyor ama eskisi gibi değil :D sende sonucu başlığın altına yazarsın :)

smhbrs

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
inşallah çözülür.akşama cliomu alacağım.ilk fırsatta izlenimlerimi paylaşacağım.

smhbrs

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
dün akşam cliomu teslim aldım.psikolojik midir bilmiyorum ama arabamın çekişinde gaz yiyişinde hissedilir şekilde iyileşme var fakat rolantideki dalgalanma devam ediyor.ustaya sorduğumda adaptasyon uygulamasını da uyguladığını söylüyor. akşam arabayı aldıktan sonra boğaz kelebeğinin temizlenmesinin etkisinden midir bilmiyorum ama aracımın harareti tavan yaptı.Allahtan fark edip sağa çektim ve soğumasını bekledim.sanayiden biriyle yaptığım görüşme sonunda da aracımın radyatörünün tıkalı olduğunu bu sebepten soğutma yapmadığını söyledim.1 saat önce arabamı tekrar sanayiye bıraktım.gerekli işlemi yapacaklar bakalım nasıl bir sonuçla karşılacağım :(

Grimlord

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bu konuda artık acaip bilgili oldum diyebilirim,bendeki dalgalanmayı çözene kadar her yolu denedim,hepsini yazayım.

önce bogaz kelebegi temizlendi.geçer dendi. sonuç : tabii ki de hayır :) ancak çekiş arttı.
sonra kelebek ve manifold oringleri değişti (lastik conta) sonuç : epey azalma oldu,fakat gaz takılı kalmış gibi sürekli devir çeviriyordu araba.
ve son olarak rölanti sensörü değişti.(önceki yan sanayi oldugu için sıcaktan genleşmiş,aradaki boşluktan hava aldıkça araba sürekli sapıtıyormuş.)
sonuç : 3 aydır tık yok. kesinlikle (magnetti marelli marka alın,yan sanayi 50 orjinal 65 lira civarı)

bu sorunu çözmek isteyen arkadaşlar en ucuzundan gidebilirler :)
oringlerin hava alıp almadıgını bogaz kelebegine ve manifold kısmına wd40 veya sabunlu su sıkarak anlayabilirsiniz.iğne deligi kadar hava alsa bile sapıtması için yeterli.oringler lastik oldugu için yılların verdigi eskimeyle küçülüp gidiyor.

smhbrs

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
eskiye nazaran benimkinde azalma oldu.rolanti sensörü değişecek dediler onu şimdilik beklemeye aldım.radyatör ve termostat arızası hiç olmadık zamanda çıkınca diğerlerini bekletmek zorunda kaldım :)

sametbensamet

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar iyi aksamlar aracım 1.4 rta 2001 bu rolanti problemi beni benden aldı artık denizli renotek firmasında yaptırmaya basladıgım rolantı arızası ankarada bi sevdiğimiz abim tarafından devamediyor ben yaptıklarımı sıralayım bogaz kelebegi denizlide degişti arıza devam etti ankarada manifod ve boğaz oringi degşiti sonra rolanti motoru değişti sonra bilgisayara bagladık gene sorun devam etti kelebege gelen tüm kablolar kontrol edildi anca 10.000devire düstü bilgisayarda gerilim düzenleyici arızası gösteriyo f013 arızası koduda bu ama bu kod renault arıza tespit şanzuman müsürü diye bi arıza verıyor artık bı ısıtma müsürüne baktırcam ama bıde su sorum var yazılım yüklemede bi hata olabılırmı aracımda lpg var ilk sahibi baglatmıs ben 3 uncu sahibiyim baska bı aracın yazılımını yuklemıs olabılırler mı

smhbrs

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
yanlış bilgi vermek istemem ama anladığım araştırdığım kadarıyla bu rolanti olayı clioların kronik bir sorunu sanırım. bende boğaz kelebeğini temizlettim eskiye nazaran biraz daha iyi olduğu için aldırış etmiyorum.