Sağ ön taraftan, torpido tarafından gelen titreşim sesi.

clio6161

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Son 10 gündür farkettiğim bir durumdan bahsetmek istiyorum. Gaza basınca, özellikle alt devirde sağ ön taraftan ya da torpido bölgesinden ekstra bir ses alıyorum, motor sesinin yanında vibrasyon, titreme sesi, hani müziğin sesini çok açınca subwoofer etkisiyle cam titrer ya onun gibi. Sesi daha iyi anlamak için rölantideyken gaza hafif basınca daha net alıyorum o sesi hatta rampa aşağı viteste giderken gaza basmadan bile geliyor. Dün sanayiye bir ustaya gösterdim, bu araçların kronik sorunu olduğunu, bunu bir arıza olmadığını söyledi, clio ve sembollerde de çok oluyor dedi. Kaputu açınca sol taraftan bir iki borunun gaza basınca birbirine değdiğini ve vibrasyon etkisiyle yaptığı söyledi ama çözüm için bir şey yapmadı, geçer o dedi ve detaylı bir bilgi veremedi :) Sanırım forumda da benzer konular var başına gelip de ama en net ve kolay şekilde izah edecek olan var mı?

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Torpido gözünü sök ordaki plastikleri bi yokla benim sağ kalorifer cıkısına giden boru ses yapıyordu sünger sıkıştırdım geçti.

Emcekare1453

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aynı sorun için bu pazartesi arabayi servise götürdüm. Sebep ne öğrenmek adına. Gaza az bastığımda özellikle 2. Viteste cam titremesi gibi sağ kaputtan ses geliyordu. Cliolarda olur dedi mazot pompası yaparmış..

clio6161

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aynı sorun için bu pazartesi arabayi servise götürdüm. Sebep ne öğrenmek adına. Gaza az bastığımda özellikle 2. Viteste cam titremesi gibi sağ kaputtan ses geliyordu. Cliolarda olur dedi mazot pompası yaparmış..

Yetkili servise mi gittiniz, olur dedi ama bi işlem yapmadı sanırım.

gelawej88

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yetkili servise mi gittiniz, olur dedi ama bi işlem yapmadı sanırım.

Valla kardeşim benim de sanki sağ ön torpidoda gelen bir titreme sesi vardı. Sonra dikkat etim ki arabanın içinde yankı oluşuyor ve önden geldiğini sandığınız ses aslında tepedeki lamba kutusundan (dikiz aynasının yanındaki, emniyet kemeri ışığının olduğu kutudan geliyormuş. Elimle şöyle bir baskı uygulayarak gerdim hafiften. Ses kesildi. ayda bir ya da 2-3 haftada bir yolun kasislerine göre tekrar ediyor ve tekrar dokunuyorum ve ses kesiliyor. Eğer mümkünse orayı söküp bez bantlarla falan sabitleştir diye bir öneri aldım birinden. Ses tekrar ederse ilerde belki yaparım.

clio6161

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Valla kardeşim benim de sanki sağ ön torpidoda gelen bir titreme sesi vardı. Sonra dikkat etim ki arabanın içinde yankı oluşuyor ve önden geldiğini sandığınız ses aslında tepedeki lamba kutusundan (dikiz aynasının yanındaki, emniyet kemeri ışığının olduğu kutudan geliyormuş. Elimle şöyle bir baskı uygulayarak gerdim hafiften. Ses kesildi. ayda bir ya da 2-3 haftada bir yolun kasislerine göre tekrar ediyor ve tekrar dokunuyorum ve ses kesiliyor. Eğer mümkünse orayı söküp bez bantlarla falan sabitleştir diye bir öneri aldım birinden. Ses tekrar ederse ilerde belki yaparım.

O dediğin yerden de ses geliyor ama bozuk yollarda geliyor ama bildiğimiz trim sesi şeklinde. Benim olay titreme sesi, gaz verdikçe oluyor düşük devirlerde, ama bi deneyeceğim.

gelawej88

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
O dediğin yerden de ses geliyor ama bozuk yollarda geliyor ama bildiğimiz trim sesi şeklinde. Benim olay titreme sesi, gaz verdikçe oluyor düşük devirlerde, ama bi deneyeceğim.

""Benim olay titreme sesi, gaz verdikçe oluyor düşük devirlerde"" benim arabadan gelen sesi tamamiyle tabir etmişsin. Devir yükselince ve hız artınca kesiliyordu. İşte bu sorunun kaynağı o kutuydu. Bu şekilde çözmüştüm. Umarım ciddi ve masraflı bir sıkıntı yoktur aracında.

cihan38

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
benim araçtada aynı sorun var iki yer tespit ettim biri dikiz aynasının orası biride sag toppidonun üzerindeki hoparlör .muhtemelen bu ikisinden biridir

koserh11

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim araçtada 1,2 viteste ve bozuk yollarda teyip çercevesinden geliyor bazen ön torpido dan geliyo bazen bagaj tarafından geliyo bazende hiç gelmiyor cliolardaki kullanılan plastiğin kalitesizliğinden diye tahmin ediyorum şayet söküp gözle bakınca hiç bişey yok.
O yüzden çok takmıyorum.

clio6161

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Torpido gözünü sök ordaki plastikleri bi yokla benim saÄŸ kalorifer cıkısına giden boru ses yapıyordu sünger sıkıştırdım geçti.

benim araçtada aynı sorun var iki yer tespit ettim biri dikiz aynasının orası biride sag toppidonun üzerindeki hoparlör .muhtemelen bu ikisinden biridir

Benim araçtada 1,2 viteste ve bozuk yollarda teyip çercevesinden geliyor bazen ön torpido dan geliyo bazen bagaj tarafından geliyo bazende hiç gelmiyor cliolardaki kullanılan plastiÄŸin kalitesizliÄŸinden diye tahmin ediyorum ÅŸayet söküp gözle bakınca hiç biÅŸey yok.
O yüzden çok takmıyorum.

İlk mesajımda aracı bir ustaya götürdüğümü, onunda Kaputu açınca sol taraftan bir iki borunun gaza basınca birbirine değdiğini ve vibrasyon etkisi yapıyor dediğini belirtmiştim.
Vakitsizlikten uğraşamamıştım, bugün bir kargomun etrafına sarılan çıt çıt patlattığımız balonlu naylonları görünce aklıma geldi, ve kaputu açınca sol taraftaki bazı boruların etrafını o balonlu naylonda sardım ve sonuç olarak ses/vibrasyon kesildi. Problem kesin olarak yakıt boruların gaza basında birbirlerine ya da kaporta kısımlara değmesinden meydana geliyor. Bu yüzden boş bir anımda naylonları teker teker söküp deneyip hangi hortumun ses yaptığını tespit ettikten sonra siyah boru izolasyon kılıfı alıp siyah çırt kelepçe ile sarıcam. Aynı sorunu yaşayabilecek arkadaşlar için uygulama sonucu resimli şekilde buraya paylaşım yapıcam.