SCENİC 2 Titreme sorunu

kuzumx

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracım benzinli, dizel değil.Usta Enjektörlerin 1 tanesi yanmış,2 tanesinde performans düşüklüğü vardı.1 tanesi ise iyi dedi.bende aynı seri numarasından almaya gittim ama satan adamın dediğine göre şase üzerinden sipariş yaptığında 3 adet aynı tip 2 delikli enjektör geldi ama numarası farklı.Renault eski numaraları bu numara ile değiştirdi artık bu modele bu model numaraları takılıyor dediler bende ustaya götürdüm taktırdım.Yani araçta 1 adet eski 3 adet aynı ve diğerinden seri numarası farklı ama biçim tip aynı enjektör oldu..enjektör içindeki kısa devre ile enjektör beynindeki entegreyi yakmış dedi onun entegresinide değiştirdi.Bu titreme başladı.Araçtan soğudum resmen.
Birincisi duzeltelim enjektör dizel araçlar kullanilan bir parca
Benzinli araçlarda ise atesleme bobini ve bujisi diyelim
Anladigim kadarı ile senin arabanda bobin bozulmuş götürdüğün yerde bozulan bobinlerin yerine emsali ile değişim yapmis.
Şimdi titreme konusunda şunları soylemeliyim.
Bobin ler degisirken takım olarak degismesi daha mantikli ve doğru olanidir. Çünkü bobin üzerine gelen elektrigi bujilere iletir.simdi yeni bobinlerinin sikintisin calisiyor lakin eski bobinin digerlerine göre yorulmus aşınmis eskimis bu bir etkendir.
Eğer aracinda lpg var ise ilk işin git Bosch marka lpg bujisi taktir. Tabi aracinin marka ve modeline göre boschun sitesinden uyumlu bujini bul
Yada ngk marka lpg 1 bujisini tak
Ngk bosch göre daha pahalıdır ama dah iyidir. Sanayide ki ustaya sorsan bunlar japon araba bujisi der sen israrla iste.
Neden lpg dersen lpg benzine göre daha geç yanar 105 - 110 oktan civarında bobinlerin lpg yanmasi için daha fazla akım gönderirir bobinlerine işte bu yüzden aracinin titreme ve bobin arizasi gün yuzune cikiyor.
Iste bu noktada lpg bujisi daha erken yanarak aracinin titremesini ortadan kaldirarak performansta da bir artış goreceksin
Bende 2004 otomatik scenic 2 kullaniyorum bahsettigin titreme konusu benimde canımı sıkıyordu ama suan ki dediklerimi arastirdim yaptım ve cok memnunum .
Kisacasi lpg li scenic kullanan tüm arkadaslara tavsiye ediyorum....

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

hayabusa28

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kardes, valla ben enjektor aldım 3 adet 2 delikli aracım benzinli. Bobin farklı birsey mı orasını bilemiyorum.aracimda LPG yok.Birde titreme sorunum enjektorleri degistirince başladığı icin 4 adedinin 3 unu değiştirdim ondan sonra başladı.digeri yeni 3 taneye uyum sağlamamış olabilir mı acaba 1 tane daha alıp diğerinide degistirsemmi acaba

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

gkmehmetgk

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
çözebildinizmi sorunu? titreme rolantidemi var sadece yoksa seyir halinde oluyormu? rolanti inip çıkıyormu sabitmi? detay verirseniz belki?

hayabusa28

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sorunumu çözemedim.Titreme rolantide oluyor.P ve D konumunda.N konumunda azalıyor.Surus sırasında titreme eskiye görede arttı diye hissediyorum.Rolanti inip çıkmıyor.Dun ustaya götürdüm.Enjektorlerin 3 unu degistirmissin 4.cuye değiştir bakalım dedi bende taktiğim enjektorlerden 1 tane daha aldım.Yarin takdiricam.Olmadi bobinlere bakarız dediler.Sorunumda enjektor arızası sonrası oldu.enjeksiyon beyininin entegreside değişmişti.sonra titreme başladı.

hayabusa28

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaslar sorunum çözüldü.4.enjektorude değiştirdim titremeden eser kalmadı.Oysa bazı usta bozuntulari 1200-1500 arası fiyat çıkar demislerdi.Siz siz olun enjektorleri 4unu bir değiştirin

maksoy

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bugun ustanın yanındaydım arabamı aldım allaha şükür haftaya kontrol edecek.kulak misafiri oldum ustanın biri sordu arabada 2nci vitesde titreme var dedi bişeyin kulakları gitmiştirdedi dedi.ankaradaysan usta ismi vereyim baktır. bakmaya para almıyorlar.

Ankara da mı acaba ? Usta nerede ve bilgisini vereiblir misiniz ?

maksoy

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
.................
Bobin ler degisirken takım olarak degismesi daha mantikli ve doğru olanidir. Çünkü bobin üzerine gelen elektrigi bujilere iletir.simdi yeni bobinlerinin sikintisin calisiyor lakin eski bobinin digerlerine göre yorulmus aşınmis eskimis bu bir etkendir.
Eğer aracinda lpg var ise ilk işin git Bosch marka lpg bujisi taktir. Tabi aracinin marka ve modeline göre boschun sitesinden uyumlu bujini bul
Ngk bosch göre daha pahalıdır ama dah iyidir. Sanayide ki ustaya sorsan bunlar japon araba bujisi der sen israrla iste.
Neden lpg dersen lpg benzine göre daha geç yanar 105 - 110 oktan civarında bobinlerin lpg yanmasi için daha fazla akım gönderirir bobinlerine işte bu yüzden aracinin titreme ve bobin arizasi gün yuzune cikiyor.
Iste bu noktada lpg bujisi daha erken yanarak aracinin titremesini ortadan kaldirarak performansta da bir artış goreceksin
................

Benim aracım 2005 otomatik 1.6 privalge versiyonu. Titreme var bende Motor ısındıktan sonra oluyor.
Bobinleri değiştirdik ama çok farketmedi. Şimdi bujileri değiştirmeye gideceğim.

Motor iyice ısındıktan sonra, gaz yememe ile beraber titreme yapıyor.

Sorunu halledince bir başlık açıp durumu tam olarak açıklarım.

Bu arada, yazdığım durum ile ilgili bilgisi olan varsa yardımcı olabilir.

Teşekkürler...

maksoy

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
..................
...........

Merhaba. Aşağıdaki ürün Scenic 2 ye uygun mudur ? bizim aracın buji model numarasını nereden öğrenebiliriz ?

http://urun.n11.com/oem-yedek-parca/ngk-buji-bkr6ez-renault-modus-16-v-modus-16-scenic-2-P97897535

Teşekkürler...

maksoy

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaslar sorunum çözüldü.4.enjektorude değiştirdim titremeden eser kalmadı.Oysa bazı usta bozuntulari 1200-1500 arası fiyat çıkar demislerdi.Siz siz olun enjektorleri 4unu bir değiştirin

Merhaba. Sizin probleminiz, aracı ilk çalıştırdığınız andan itibaren mi idi ?

Yoksa motor ısınınca mıydı ?