Scenic 8200844144 parça nolu park ecu

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Değerli Scenic dostları ; Bugün ön park sensör montajını bitirdim. Önce akü kutup başını ayırdım. Çin den gelen üçlü erkek/dişi soketleri tek tek kontrol edip ön tampondaki sensör soketlerini bağladım. Bütün bağlantılarımı tekrar kontrol ettim. Akü kutup başını taktım. Aracı çalıştırdım. Ekranda herhangi bir uyarı vs yoktu. Her şey normal. Aracı çalıştırıp ön kısmını duvara yaklaştırdım. herhangi bir ses tepki yoktu . aynı duvara arka arka yaklaştım yine tepki yok. Otomatik park fren kolun altındaki ön/ arka park sensörü devre dışı tuşuna bastım. üstünde ışık yandı.Tekranr üstüne basıp tekrar aracın ön ve arkasını duvara iyice yaklaştırdım. yine değişen bişey yoktu. dijital ekranda bir değişiklik olmadı. Sanırım araç beyninden ön park ' ı aktif etmek gerekli. Çünkü acele edip Laguna 2 nin ön/arka park sensör beynini taktığımda dijital ekran da uyarı ; aynı zamanda ön/arka park devre dışı buton da da ışık yanıp sönüyordu. Ön park sensörü aktif etmek için ille de servise mi gitmek gerek ; yoksa herhangi bir OBD (arıza tesbit cihazı) ile aktif edebiliyormuyuz ? Eğer sadece servis ise ; sadece bilgisayarı bile bağlamak 50tl. Yardımcı olacak arkadaş varmıdır ?

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar uzun süre uğraştığım Scenic makyajlı kasa (faz 2 ) aracıma orijinal ön park sensör montajını bitirdim. En son sistemden açmak için Ankara şaşmaz da önce caş serviste ayhan usta ; sonra da görgülü serviste Erdoğan ustamla beraber pc ye bağladık. ön arka park sensörleri aktif ediyoruz ama bir yerde sıkıntı var ki bir türlü olmadı. aracı geri vitese takınca uzunca ötüyor ama ne önde ne arkada tepki yok. Erdogan ustamın dediği '' ön park sensör uçlarından beyne kadar gelen kablolarda hata varmı diye arayacağım. Kafayı iyice bozdum ama inat etti park sensörlerde uğraştıracak diye. Ankara / Elvankent te değerli arkadaşım Deniz beyle de daha önce telefonda görüşmüştük. kendimce aracı pc ye bağlayıp aktif edince 1 saat içinde işim bitip kendisiyle tanışacaktım. sıkıntı çıkınca aracın sol arka tarafını boşaltıp tek tek kabloları dağıtınca iş uzadı da uzadı. Çok sağolsun Deniz beyin kendisi geldi. Yüz yüze de tanıştık. bayağı sohbet ettik. Maşallah aracı pırıl pırıl. Elide çok becerikli aracına yaptığı uygulamalarında bile adeta orjinalinden ayırt edilemeyecek derecede ince çok güzel işçilik çıkarmış. Benim hiç bilmediğim en zayıf noktam elektronik bilgisi süper. kablo takibi becerebildiğim kadarıyla yapmaya çalışacağım. Olmadı Deniz kardeşimden yardım rica edeceğim.

NBY2012

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
yusuf abi park sensörünün sesini yükseltebiliyormuyuz yada dışardan müdahele edip yapabilirmiyiz

FelixCrail

Ömer Sirel, Renault Modus 1.6 Dynamique,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benimde park sensörü duyulmuyor. Önce bir buzzer alıp deneyeceğim. Baktım ses yükselmiyor ucuz park sensörü alıp takıcam. Üstüne bir de geri vites kamerası alcam kesinlikle

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Değerli Scenic dostları ; yine bir projeyi daha bitirmenin mutluluğu ile 1 saat önce servisten geldim. son 10 gündür kafayı yedim. en son park sensör beyni Bayram sonrası arkadaşım getirmişti. diğer herşey hazırdı. yeni beyni taktım ama olmamıştı. servisin yolunu tuttum. Evet arkadaşlar araç bazı takılan extra donanımları kabul ederken ( koltuk ısıtma , orijinal alarm v.s ) ; bazılarını ise serviste açtırmak veya aracın beynine tanıtmak gerekiyor. servise ( Ankara şaşmaz CAŞ VE GÖRGÜLÜ ) gittiğimde hata veriyordu. kablo yanlışmı bağlandı diye tekrar baştan aşağı araştırdığımda bir kablo yanlış bağlanmış. düzeltip tekrar gittim yine olmadı. biryerlerde sıkıntı var dediler. tekrar geldim. en son tekrar baştan aşağı kontrol edip olmazsa söküp atayım dedim. çünkü çok yoruldum ve çok uğraştım. isten arta kalan bütün vakitlerimi yedi. Mantıken orjinalinde olan arka park sensörlere gelen akımı ölçeyim ve ona göre önleri ölçeyim dedim. arka park sensörlerin 1 numarasında 12v ; 2 numarasında ise 9v gösteriyordu. 3 numarada ise değer yoktu. bu bilgiler ışığında ön park sensörleri ölçtüğümde sağ en baş 4 numarada ki 2 nolu pinde sadece değer yoktu. oysa 9v okumam gerekti. orjinalinde soket kablo olmadığından dişi pin yapıp öyle takmıştım. su almasın diye de soket yuvasına sıcak silikon sıkmıştım. geri söktüğümde 2 nolu pin silikon sıktığımda geri çıkmış ; teması kesiliş. pini tekrar taktım. herşey düzeldi. sesi kısıktı. bugün tekrar servise gittim sadece servisten ses ayarlanıyormuş.(bizzat bende baktım pc ye ) sesisini açtırdım. ve ön / arka park sensör sadece serviste açtırılıyor. aynı şekilde ses ayarı da . Şimdi çalışma mantığı araç 12km altında ön park sensörü aktif. geri vitese geçince hem önler hemde arkalar aktif. Önceden arka sensör buzzer diye tabir edilen minik hoparlör sesi ; şimdi farklılaştı. yani ön park sensör hoparlörü ile arka park sensör hoparlör sesi farklı. ayrıca arka park sensör hoparlörü arka bagaj sol yanında iken ön park sensör hoparlörü ise vites konsol çakmaklık altındaki kısımda. Şimdi sıra geldi bu bilgileri slayt yapıp paylaşmakta. Önce koltuk ısıtma slaytını hazırlamaya başlamıştım. onu bitirince bu projeyi de paylaşacağım.

Yusuf Gunes

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yusuf bey aracınızdan cıkan orjinal park sensor modulunu satmayı dusunur musunuz ? 8200235627