Ses sistemi hakkinda yardimci olacak biri aranıyor

hakanarslan30

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
dinleyerek alsanız daha iyi olur aslında.
jbl lerin çoğu çin ve çakma diye duydum.
vibe slick lere iyi diyorlar. ben dinlemedim, duyduklarımı söylüyorum.
vibe slick 16 cm önlere, arkadalara da vibe slickin ovalleri olabilir

teşekkür ederim fiyatları araştırıyorum ama bir kaç ebay sitelerine baktım fiyatlar turkiyeyle aynı :)

sametakbay

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
teyp ile garantinin ne alakası var)))))
arabanın motorunu mu değiştiriyon ))
amfi girişi yapan aparatlar var veya ekolayzer takarsanız da amfi çıkışınız olur veya işlemci takacaksınız
Aracı teslim alırken Banada aynısını dediler ses sistemi ve cam filmi garantiyi bozuyormuş ses sisteminde ve cam filmde kapıları ekranı falan söküyorlar o yüzden benmde hayallerim suya düştü

Hasanavci

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Elektrik sistemine müdahale olduğunu söyleyerek garanti kapsamı dışında kalacağını söyledi İZmir Mais. Garanti sadece motoru mu kapsıyor sanıyorsunuz???

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracı teslim alırken Banada aynısını dediler ses sistemi ve cam filmi garantiyi bozuyormuş ses sisteminde ve cam filmde kapıları ekranı falan söküyorlar o yüzden benmde hayallerim suya düştü

şimdi orjinal ses sistemini bilmiyorum clio 4 lerin
ama megane 1, scenic 1 lerin orjinal ses sistemi güzel.
eğer kötü ise ben olsam şöyle yapardım.
öncelikle teyp 4x50w mu 4x20 w mu buna bakardım.
sonra aynı güçte eski seri pioneer hoparlörler değiştirirdim.

hakanarslan30

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Araca dosedigin ses sistemi elektrik aksama zarar vermedigi surece bir şey olmaz diye düşünüyorum

hakanarslan30

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ses sistemi iyi degil bende şu sistemi yapmak istiyorum. Amfi : audison srx3 kanalli ve amfi çevirici icin line out adaptor. Hoparlör: Focal polyglass 16 cm on ve arkaya iki adet ve a.s.s marka 8awg kablo. Sanırım ön ve arka hoparlör 16cm olmali. Subwoofer ve oval hoparlör almiyacagim. Nasil arkadaslar? Bu ses sistemi gider mi
Ve Doğubeyazıttan alacagim eger orjinali varsa

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
şahsen bu işten çok anlamam ama geçen önlerde infinity 6500cx kompenant, arka kapılar iptal edilerek pandizota 2 adet alpine sxe-6925s oval taktırmış bunlarıda alpine 4 kanallı ikinci el bir anfi ile beraber düzgünce kablo ile bağlamış bir arkadaşın setine inanın hayran ötesi kaldım, kardeşim galerici ve inanın Porsche gibi lüks araçlar dahil böyle temiz,berrak enstrümanların en ince nokta vuruşuna kadar detay veren ,temiz ve titremeden gıcık etmeden tatlı sert bir bass veren bir sistem daha görmedim.

şans eseri oluşmuş bir setmi bilmem ama onun çok güvendiği bir tesisatçının önerisi üzerine alınmış bir set ve çok ama çok memnun öyle aman amanda parada tutmadı sanırım.

bildiğim kadarıyla:

infinity 6500cx (çin işi olmayan düzgün yerden hatta mümkünse harman sitesine girip direk türkiye bayiisinden almaya bak mutlaka) : 300tl civarı

alpine sxe-6925 ovaller mediamarketde bile 99tl

apline düzgünce 50rms veren 4 kanal bir anfi : 200tl ikinci el ,sıfırı 400tl civarı

düzgünce dönüştürücü ve kablo takımı, önler için kasnak,bagaj pandizotu için alt mdf destek dahil ek parçalar: 150tl

işçilik 150tl

toplamda 900-1100tl civarı muazzam bir set olur diye düşünüyorum eğer beklentiniz sandığım gibiyse.

hertz esk larda çok iyi bu arada.

ustanın değişi ile önemli olan şunlar:

1)temiz ses verecek bir anfi en önemlisiymiş ve alpine tek geçiyor

2)13 cm yerine 16cm büyüklüğünde alt frekansları temiz verecek kompenantlar ama verimli bir set lazımmışki alpineların geneli 50rms ve onunla yetinecek verimli 94db/mt 3ohm gibi infinity 6500cxler tek geçilirmiş

3) kesinlikle arka kapılar yerine bagajda hoparlörleri tavsiye ediyor,arka kapılardan çıkan ses yerde arkada kayboluyor ama bagajda güzelce dolaşıyor kulağa ulaşıyor ve 45rms alpine sxe-6925 bu konuda hem bass destek olarak,hem temiz ses ve tiz olark 10numaraymış Pioneer ve sony ,jvc,kenwood bunlar yanında hikaye dedi

4) işçilik,mdf ve kablo tabikide önemli

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
arkadaşlar bu arada aynı usta şöyle bir yorum yaptı, herkesin işi gücü rms,watt okumak ama bu şekilde hoparlör yorumlanamaz dedi ve verimliliğin öneminden söz ederek şöyle ekledi:

bir hoparlörde 90db/1mt gibi verimlilik ölçüsü olurmuş bunun çok ama çok kritik olduğunu söyledi, her 3db verimlilik için rms watt beslemesini %100 artırmanız gerekiyor dedi.

özetle 45rms ama 90db /1mt bir hoparlör ile 90rms ama 93db/1mt olan bir hoparlör arasında güç besleme anlamında gram fark olmazmış o sebeble çokta rms watt hele hele peak watta hiç bakmayın dedi.

verimsiz ve 60rms isteyen bir hoparlörü beslemek için çok güçlü bir anfi gerekir, o çok güçlü anfinin akü ve alternatör ömründe,start stop arızasında ve yakıtda çok negatif etkileri olur dedi.

amacınız azla yetinebilen verimli hoparlörler bulun,gerektirdiği kadar yeterli olan orta güçteki bir anfi alın ve zevkinize bakın dedi.

infinity 6500cx ler 3ohm (ama ana ünite 4 görüyor sıkıntı yaratmıyor) ve 94db/1mt verimlilikleri ile ünlüdür 4x20w fabrika ana ünitelerinde dahi çalışabilmeleri ile ünlüdür.

bununla beraber alpine sxe-6925s ler öyle Pioneerler Sonyler gibi 60-80-90rms ve 88db/1mt verimlilikler gibi değildir oldukça verimli 45rms / 92db 1mt verimliliktedir.

bu 2 set hoparlörlere beslenecek orta ölçekteki 4 kanallı 45-50rms lik bir anfi hem aracı ,aküyü yormaz hem 2400w-360rms saçma sapan diğer anfilerden çok daha temiz çalacaktır.

sadece paylaşmak istedim heyecanla zira bende yeni öğrendim bunları ve hoşuma gitti arkadaşlar :)

hakanarslan30

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bende infinity 6500cx almayi düşünüyorum bunu besleyecek amfi olarak ne tavsiye edersin? hem bu 6500cx 13cmliği yok araştırdım bulamadım

Son düzenleme:

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
16 cm daha iyi olur. arkadaşın dediği sistem güzel.
infinity 6500cx : 3 ohm 90 watt rms imiş.
60 watt rms x 4 amfi yeter.

focal alma bence, polyglass serisi iyi değil