Ses sistemi hakkinda yardimci olacak biri aranıyor

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
ben de focal access 165 vardı, kicker amfi ile besliyordum. parasının çeyreğini veremiyor.
sinirlendim amfiyi söktüm.
pioneer ts-1384 buldum fransadan almış eleman
arkalarada pioner ts-695 aldım.
aynı paraya geldi ama en azından amfisiz kalite ses aldım.

herşey amfide biter, amfi yoksa ana unitede...bunu unutmayalım.

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
arkadaşlar bu arada aynı usta şöyle bir yorum yaptı, herkesin işi gücü rms,watt okumak ama bu şekilde hoparlör yorumlanamaz dedi ve verimliliğin öneminden söz ederek şöyle ekledi:

bir hoparlörde 90db/1mt gibi verimlilik ölçüsü olurmuş bunun çok ama çok kritik olduğunu söyledi, her 3db verimlilik için rms watt beslemesini %100 artırmanız gerekiyor dedi.

özetle 45rms ama 90db /1mt bir hoparlör ile 90rms ama 93db/1mt olan bir hoparlör arasında güç besleme anlamında gram fark olmazmış o sebeble çokta rms watt hele hele peak watta hiç bakmayın dedi.

verimsiz ve 60rms isteyen bir hoparlörü beslemek için çok güçlü bir anfi gerekir, o çok güçlü anfinin akü ve alternatör ömründe,start stop arızasında ve yakıtda çok negatif etkileri olur dedi.

amacınız azla yetinebilen verimli hoparlörler bulun,gerektirdiği kadar yeterli olan orta güçteki bir anfi alın ve zevkinize bakın dedi.

infinity 6500cx ler 3ohm (ama ana ünite 4 görüyor sıkıntı yaratmıyor) ve 94db/1mt verimlilikleri ile ünlüdür 4x20w fabrika ana ünitelerinde dahi çalışabilmeleri ile ünlüdür.

bununla beraber alpine sxe-6925s ler öyle Pioneerler Sonyler gibi 60-80-90rms ve 88db/1mt verimlilikler gibi değildir oldukça verimli 45rms / 92db 1mt verimliliktedir.

bu 2 set hoparlörlere beslenecek orta ölçekteki 4 kanallı 45-50rms lik bir anfi hem aracı ,aküyü yormaz hem 2400w-360rms saçma sapan diğer anfilerden çok daha temiz çalacaktır.

sadece paylaşmak istedim heyecanla zira bende yeni öğrendim bunları ve hoşuma gitti arkadaşlar :)

hocam amfi alpine nin hangi modeli ??*

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
hocam amfi alpine nin hangi modeli ??*

Alpine MRP-F300 kullanıldı , önlerdeki infinity 6500cx ler normalde 90rms ama öylesine verimliki (3ohm ve 94db/1mt olduklarından) 10-12rms lik bir standart ana ünite dahi besleyebiliyorken mrp-300den alacağı tertemiz 50rms ile fazlasıyla yeterli olacaktır, zaten adam gibi bilgi veren yurtdışındaki bazı siteleri bilenler bilir aslında çoğu hoparlörde verilen rms gücü gereksinim olan güç demek değildir, sabit olarak sürekli yani kaldırabileceği en çok güc demektir.

bakınız burdada belirtikleri gibi aslında infinityler 5-90rms arasında çalışabiliyor,elbetdeki 5rms de verim,ses beklemek yanlış olur ama emin olan 3 ohmda 90 rms olan bir hoparlör 4 ohmda en fazla 75rms ister ve alpine'dan alacağı temiz bir 50rms ile fazlasıyla yeterli çalacaktır emin olabilirsiniz.

http://www.crutchfield.com/p_108R65...-6500cx.html?showAll=N&search=6500cx&skipvs=T

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Alpine MRP-F300 kullanıldı , önlerdeki infinity 6500cx ler normalde 90rms ama öylesine verimliki (3ohm ve 94db/1mt olduklarından) 10-12rms lik bir standart ana ünite dahi besleyebiliyorken mrp-300den alacağı tertemiz 50rms ile fazlasıyla yeterli olacaktır, zaten adam gibi bilgi veren yurtdışındaki bazı siteleri bilenler bilir aslında çoğu hoparlörde verilen rms gücü gereksinim olan güç demek değildir, sabit olarak sürekli yani kaldırabileceği en çok güc demektir.

bakınız burdada belirtikleri gibi aslında infinityler 5-90rms arasında çalışabiliyor,elbetdeki 5rms de verim,ses beklemek yanlış olur ama emin olan 3 ohmda 90 rms olan bir hoparlör 4 ohmda en fazla 75rms ister ve alpine'dan alacağı temiz bir 50rms ile fazlasıyla yeterli çalacaktır emin olabilirsiniz.

http://www.crutchfield.com/p_108R65...-6500cx.html?showAll=N&search=6500cx&skipvs=T

sağol abi tşk ederim. söylediklerine katılıyorum. ben hevesimi almıştım, tüm takımı atmıştım kenara ama bu söylediğin takımdan muhteşem ses alınır diye tahmin ediyorum.
evde kicker zx.350.4 eski seri amfi var. 60x4 rms amfi....aynı hoparlöri kullanacam yerine bu amfiyi. )) bence çok güzel bişey olacak.

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
sağol abi tşk ederim. söylediklerine katılıyorum. ben hevesimi almıştım, tüm takımı atmıştım kenara ama bu söylediğin takımdan muhteşem ses alınır diye tahmin ediyorum.
evde kicker zx.350.4 eski seri amfi var. 60x4 rms amfi....aynı hoparlöri kullanacam yerine bu amfiyi. )) bence çok güzel bişey olacak.

hayırlı uğurlu olsun kardeşim umit ederimki bu sefer tam istediğin zevki yakalarsın.

traffic

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
ses sistemini yaptırırsanız parazit(motor sesi) almaması için aparat taktırın