Sibop ayarı ne demek?

guitar junior

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracım Renault 19 1.6 RT LPG

Aracımın geçen hafta motor kapak contası değişti. Bu hafta sibop ayarları yapılacak.

Aracımın hararetinde düzensizlik var. Otoyolda şehir içi değerlere ulaşıyor.

Kalkışlarda çekiş düşüklüğü var. LPG'de fan çalışınca klima da çalışıyorsa kırmızı ışıkta kaldır aracı kaldırabilirsen...

Sibop ayarı tam olarak nedir? Ayar bozuk olduğunda ne gibi sorunlar yaratır?

C.Kaan

Kaan ÖNTAN,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Supap Ayarı;

Otomobillerde duymuşsunuz 16 Valf araba diye. İşte ordaki valfin diğer adı da supaptır. İçten yanmalı 4 zamanlı motorlarda her silindirde normalde 2 adet bulunur. Birisi emme valfi diğeri egzoz valfi. Emme valfinden benzin püskürtülür Egzoz valfinden ise yanmış gaz dışarı atılır. 4 silindirli bir otomobilde ise 4x2=8 adet supap bulunur. Peki bazı arabalarda neden 16 supap vardır? 8 silindirli olduğu için mi tabi ki hayır. Motorun performansını artırmak amacı ile silindir başına 2 adet emme supabı 2 adet de egzoz supabı koyulabilir. Bu sayede motora daha fazla benzin püskürtülür ve egsoz gazı daha kolay şekilde motordan atılır. Performans arttığı için doğal olarak benzin sarfiyatı da artacaktır.

Otomobil motorlarında supap ayarları kolay kolay bozulmazlar ve bakım gerektirmezler. Fakat motorsikletlerde durum farklıdır. Japon malı harici motorsikletlerin 10000km de bir supap ayarına ihtiyacı vardır.
Motor ısındıkça bütün diğer parçalar gibi, supap sistemindeki parçalar da ısınırlar. Isınan parçalarda meydana gelen boy uzaması, supapların açık kalmasına sebep olur.Yuvasına tam oturamayan supap, soğuyamaz ve yanma tehlikesiyle baş başa kalır. Çünkü supaplar, üzerindeki sıcaklığın % 75'ini yuvasına oturduğunda yuvaya vererek, % 25' ini de supap sapından supap kılavuzuna vererek soğurlar.Ayrıca yuvasına oturamayan supap, kompresyon kaçıracağı için motor gücünün düşmesine de sebep olur.

Aracınızda ki Belirtiler Supap Ayarının %100 Düzensiz Olduğunu Gösteriyor, Ayar Bozukluğu Olduğunda Şuanda Yaşadığınız Sorunları Yaşatır
:eyv

Kadir Salim

T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
6927771891_e1178210ac_z.jpg
6927771893_c33de8b048_z.jpg

" Motorun üzerinde bulunan sübabların sıkılarak yada gevşetilerek aracın ateşleme ayarının en düzgün hale getirilmesidir "
Kısaca...

Araba Kriko ile kaldırılır , 5. vitese takılır . Tekerlek çevirile çevirile sentil çakısı ve 13-14 Yıldız anahtar ile ayarlanır :)

keskin80

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
arkadaşım benimde yakıtım ş.içi ile ş.arası aynı idi.. Neler parçalar değiştirdim bunu çözmek için..
en sonunda subap ayarı yaptırdım.. Yakıt da çekiş de düzelmişti.

C.Kaan

Kaan ÖNTAN,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Biz Kadir İle Ekip Olalım hihi

Edit; Kadir Benim Bildiğim Vites 4'e Takılıyordu
:soru

Son düzenleme:

Kadir Salim

T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Biz Kadir İle Ekip Olalım hihi

Edit; Kadir Benim Bildiğim Vites 4'e Takılıyordu
:soru
Biz 5 e taktık tatlı sert yaptık sübabları . Hey gidi Broadwayimiz :eek:
R-19 uma da yaptık ama broadwayim bir başkaydı :)

rosenberq

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bizim r19uzunda motor rektefelenince sübab ayarı yapıldı sonra sübabaın başları erimiş dendi tekrardan yeni sübablar ve ayarı yapıldı simdi süper sorun yok

guitar junior

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bizim r19uzunda motor rektefelenince sübab ayarı yapıldı sonra sübabaın başları erimiş dendi tekrardan yeni sübablar ve ayarı yapıldı simdi süper sorun yok

Rektefe sonrası supap ayarı için çok mu beklediniz veya çok mu yüklendiniz? Ben bilmeden baya bi zorladım, inşallah eritmemişizdir supapları.

guitar junior

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Supap Ayarı;

Otomobillerde duymuşsunuz 16 Valf araba diye. İşte ordaki valfin diğer adı da supaptır. İçten yanmalı 4 zamanlı motorlarda her silindirde normalde 2 adet bulunur. Birisi emme valfi diğeri egzoz valfi. Emme valfinden benzin püskürtülür Egzoz valfinden ise yanmış gaz dışarı atılır. 4 silindirli bir otomobilde ise 4x2=8 adet supap bulunur. Peki bazı arabalarda neden 16 supap vardır? 8 silindirli olduğu için mi tabi ki hayır. Motorun performansını artırmak amacı ile silindir başına 2 adet emme supabı 2 adet de egzoz supabı koyulabilir. Bu sayede motora daha fazla benzin püskürtülür ve egsoz gazı daha kolay şekilde motordan atılır. Performans arttığı için doğal olarak benzin sarfiyatı da artacaktır.

Otomobil motorlarında supap ayarları kolay kolay bozulmazlar ve bakım gerektirmezler. Fakat motorsikletlerde durum farklıdır. Japon malı harici motorsikletlerin 10000km de bir supap ayarına ihtiyacı vardır.
Motor ısındıkça bütün diğer parçalar gibi, supap sistemindeki parçalar da ısınırlar. Isınan parçalarda meydana gelen boy uzaması, supapların açık kalmasına sebep olur.Yuvasına tam oturamayan supap, soğuyamaz ve yanma tehlikesiyle baş başa kalır. Çünkü supaplar, üzerindeki sıcaklığın % 75'ini yuvasına oturduğunda yuvaya vererek, % 25' ini de supap sapından supap kılavuzuna vererek soğurlar.Ayrıca yuvasına oturamayan supap, kompresyon kaçıracağı için motor gücünün düşmesine de sebep olur.

Aracınızda ki Belirtiler Supap Ayarının %100 Düzensiz Olduğunu Gösteriyor, Ayar Bozukluğu Olduğunda Şuanda Yaşadığınız Sorunları Yaşatır
:eyv

Üstad bu bilgi süper oldu. O zaman şunu diyebilir miyiz? Şimdi benim arabada hararet ibresi sakinken bile hararet uyarısı veriyor. (Kırmızı ışık yanıyor.) Ben hararet müşürünün arızalı olduğunu düşünüyordum. İçerde yanan benzini sağlıklı atamayınca yanıyor olabilir mi? O kırmızı ışık tam olarak neden yanar?

rosenberq

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Rektefe sonrası supap ayarı için çok mu beklediniz veya çok mu yüklendiniz? Ben bilmeden baya bi zorladım, inşallah eritmemişizdir supapları.

1 hafta sonra gel dediler benzinde kullan dediler gaza geçme dediler benzinde 1 hafta kullnadık sabah sogukken sübab ayarı yapıldı araca temiz birşekilde kullandık tabi ben sübab ayarı yapıldıkdan sonra araba seri gittiği için 6 - 7 bin devirlerde hep vites değiştirdim ve zorladığım için sübablar eride tabi kullanıcı hatası değilde fabrikasyon hatası olarak gösterilip yenisiyle değişti bende bir daha yapmadım aynı hatayı