Sibop ayarı ne demek?

bayrahmi

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
merhaba. 2000 model 1.6 otomatik lpg li cliom var. Süpabları değiştirdiler. aracım 34 lt gaz ile 230-250 km arası gidiyordu. şimdi 180 km anca yapıyor. bu normalmi. usta sübaplar değiştiği için böyle yakması normal şimdilik dedi. yakında toparlar dedi. Birde sanırım belirli km sonrası sübap ayarı yapılması gerekiyormuş. Bu kaç km sonra yapılması gerekiyor. Teşekkür ederim.

LAGUNA2002

Nedret ÖZDEMİR,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
merhaba. 2000 model 1.6 otomatik lpg li cliom var. Süpabları değiştirdiler. aracım 34 lt gaz ile 230-250 km arası gidiyordu. şimdi 180 km anca yapıyor. bu normalmi. usta sübaplar değiştiği için böyle yakması normal şimdilik dedi. yakında toparlar dedi. Birde sanırım belirli km sonrası sübap ayarı yapılması gerekiyormuş. Bu kaç km sonra yapılması gerekiyor. Teşekkür ederim.

Merhaba. Subap lar değiştikten sonra ortalama 1000 km kullanmalısınız. Bu km yi doldurduktan sonra tekrar subap ayarı yaptırmalısınız. Aracınızın yakıtı normale döner.

bayrahmi

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
peki sizce 34 lt gaz ile 230 km normal mi ? en az 300 km gitmen gerekiyor diyorlar arkadaşlarım

LAGUNA2002

Nedret ÖZDEMİR,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
peki sizce 34 lt gaz ile 230 km normal mi ? en az 300 km gitmen gerekiyor diyorlar arkadaşlarım

Sizin aracınız otomatik vites. Aynı aracın manuel vites olanından fazla yakması normal. Otomatik şanzuman motora ekstra bir yük sağlar. Aracınızı günümüz araçlarıyla kıyaslamayın arada çok farklılıklar var sonuçta aracınız 18 yaşında. Aracınızı aynı araçtan kullanan birisiyle kıyaslayın.

Dediğiniz gibiyse aracınız fazla yakıyor gibi. Siz 1000 km yi doldurun iyi bir usta ya subap ayarı yaptırın. Sonra bujileri değiştirin ama mutlaka orjinal ve doğru buji taktırın buji kodlarını öğrenin bu çok fark ettirir. Hava filtresini değiştirin. Lpg filtresini değiştrin. Ve en sonda Lpg ayarı yaptırın. Bütün bu işlemlerden sonra aracınızın yakıtı düşecektir.

bayrahmi

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bütün dediklerinizi subap lar değişirken değiştim. İnşaallah subap ayarı yapılırken duzelir

ekotron

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bayagi cok yakiyomus onasil bit yakit. Bende 1.4 beymen club var 40 litre tankim var. Istanvuldan doldurdum ankaraya gidiyordum. Nereye kadar gidecek diye 408km yol yapti. Ki doldurdugumda da 36.7 litre gaz aldi.

bayrahmi

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
1500 km geçtikten sonra sübap ayarıda yapıldı. 34 litre gazla çok sakin kullanımda şehir içi 205 km yaptı. 100 km de 16,5 litre yakıyor. Çok değil mi. sizce ne yapmalıyım. yakıtla ilgili nerdeyse herşey elden geçti.

YUWERTYUS

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yeni sübaplar takıldıktan sonra 500 km gitmesi gerekir. Mümkünse benzinle. Ben 10.000 bakımında da yaptırıyorum ustama baya farkediyor tavsiye ederim.