''Traves (beşik) burcu sorunu-çözümü resimli( Megane II Alt Takım Sorunu Çözümü )''

Adıge58

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aynı sıkıntıyı bende cekıyorum çözüm onerısı ıcın tesekkurler

çirkinjant

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
buradaki yazıyı okuyunca bende hemen gittim egzos lastiği aldım. ustamın yanına gittim beşik vidalarını açtı bi baktı fişekler(beşik burcu) patlamış dedi. o hengameyle bi baktım ön takımı komple indirmişiz. tabi inince ufak tefek sorunlu parçalarda değişti. burçlar tornacıda takıldı vs. sayfadaki tavsiye edilen olayı usta inat etti onla alakası yok ben takmam diye neyse araç toplandı test edelim dedik o lanet patırtı hala devam ediyor. dedim birde amortisör takozuna bakalım onu değiştirdik araç bildiğin pamuk gibi oldu en ufak ses bile yok.
bundan öncesinde kaç tane ustaya gittim neleri yenilemedik hepsine takoz dediğimde yok ondan değil diyolardı. bu usta saolsun ön takım indikten sonrada olsa dinledi ses yukardan geliyo bu takoz dedi:D
böyle sorunu olan Ankarada yaşayan varsa usta önerebilirim. isteyene ayrıntılı fiyat söylerim neye ne ödediğimi. kesinlikle direksiyon kutusu diyene kanmayın büyük masraf açmayın başınıza.

Hys01

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bende bir tavsiyede bulunayim plastik conta vs parcalara silikon sprey yada sprey yağlayıci ile yaglarsaniz bu parçaların ömrü uzuyor. Ses dahada azaliyor.
megane.traves.jpg

arkadaşlar herkese iyi geceler.megane 2 aracımı aldığım günden beri ön takımında bir türlü kesemedigim bir ses vardı.çukurlarda hafif tümseklerde sanki alttan aracın kasasına sanki birşeyler çarpıyordu tak tak diye.bir çok parça degişti ki onların zaten değişmesi gerekiyor(rotlar,rot başları,tabla burçları,amortisörler,z rotları,amortisör takozları vs) sesi bir türlü kesemedik.kime gitsem megane larda kronik ses gelir deyip kestirip atıyorlardı.en son çare servise gittim .servis beşik burçların bitik komple beşigin değişimi gerekiyor dedi ve 1000 tl gibi bir masraf çıkardı.bende yaptırmadim tabi doğruca babamın çok eski bir arkadaşı olan şaseci ismail ustanın yanına gittim.dedim böle böle sorun beşik burçlarıymış.aracı kaldırdı baktı evet dedi doğru teşhis.e dedim ne yapacaz dediki burçlar 60 tl sağ sol yanlız bu beşigi sökmek tabiri caizse komple ön takımı aşağı indirmek dedi.o da sana 200 ü bulur.en iyisi ben sana bir çözüm bulayım bir süre kullan hoşuna gitmezse burçları degişiriz.resimde belirttigim yerdeki vidaları söküp araya çok kalın sertt ve büyük plastik oring benzeri bir malzeme koydu.koydugu yer sanırım beşiği aracın şasesine bağlayan vida idi.yani burç boozuk olunca beşik darbeleri ememeyip kasaya vuruntu yapıyordu.bu kattıgı parça darbeleri beşiğin burç kısmında degilde kasaya bağlandıgı kısımda karşılayıp yumuşatmasını sağladı.

15 dk da iş bitti 20 tl paramı aldıhihi

sonuç:araç tabiri caizse pamuk gibi oldu önceden takır tukur gittiğim yollar şimdi çok daha sesziz yumuşak hale geldi.bence aracınızda sorununun olmasa dahi bu işlemi yaptırın çok ama çok faydalı.

saygılar...

Redmi Note 4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi