''Traves (beşik) burcu sorunu-çözümü resimli( Megane II Alt Takım Sorunu Çözümü )''

thedoors0735

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
arkadaslar selamlar 2005 dizel sedan megane2 aracimi antalyada ozel servise götürdüm 1650tl ye salincalar akisler z rotlar diskler balatalar salincaklar değişti 4tanede yeni lastik aldim 700tlye tam bakim yaptim binerim dedim pamuk gibi.. ama ne mümkün arac sicak asfaltta güzel yolda bile yavas giderken takilan bir demirin birakmasi gibi ses yapiyor bazende kasislerse gacir gucur otuyor. bazende tak tuk vurma sesi yapıyor birkac onduzenciye götürdüm bisey bulamadilar. ozellikle araci 3 gun kullanmayim ilk kullandigimda cok yapıyor bu sesleri.. ve birde arabayi yikadigimda cok yapiyor takilma birakma seslerini sorunu cozemediler. sorun nedir fikri olan varmi? bende bu lastiklerdennkoydursam sorun çözülür mu? adam gibi ustasi olan varsa izmirde lütfen yazsinlar izmirde atasanayide gitmedigim kalmadi opar paşarot balans yusuf onduzenci nazar reno antalyadada birkac yere gittim bulamadilar :(

delimatrock

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Dostum galiba amortisörlerin gıcırtı yapıyor. Araç esnedikçe gıcırtı şeklinde gelen bir ses ise amortisörler yağsız kalmış olabilir. Bunları bir kontrol et istersen. Bir de aracın ön sileceklerinin altında yağmur suyunu tahliye etmek için havuz var, bu havuzun altında da 2 tane su gideri var. Bu giderlerin suyu tahliye edip edemediğini bi kontrol et, herhangi biri tıkalı mı değil mi diye. Bu tahliye havuzu biraz alakasız gibi ama, ufak bi ikişkisi var, amortisölerin üst bağlantı civataları bu havuza yakın ve su biriktikçe o civatalara doğru su verip amortisörü üstten ıslatıyor ve gıcırtıya sebep oluyor. Bi ihtimal yani, tahmin yürütüyorum, inşAllah sebebi çabuk bulursun, bu tür sesler insanı arabadan sğutabiliyor.

thedoors0735

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
delimatrock said teşekkür ederim dostum su kanali konusunda hakli olabilirsin bakiyim bazen camin önünde su birikiyor. fren kaliperi demisti bir arkadasta onada baktirayim benim çözümümum burda anlatılan tabla lastikleri değil gibi

delimatrock

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Çok büyük ihtimalle o lastikler değil, onlarda sıkıntı olsa çukurdan geçerken alttan vuruntu yapar.

berkayozel

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
megane.traves.jpg

arkadaşlar herkese iyi geceler.megane 2 aracımı aldığım günden beri ön takımında bir türlü kesemedigim bir ses vardı.çukurlarda hafif tümseklerde sanki alttan aracın kasasına sanki birşeyler çarpıyordu tak tak diye.bir çok parça degişti ki onların zaten değişmesi gerekiyor(rotlar,rot başları,tabla burçları,amortisörler,z rotları,amortisör takozları vs) sesi bir türlü kesemedik.kime gitsem megane larda kronik ses gelir deyip kestirip atıyorlardı.en son çare servise gittim .servis beşik burçların bitik komple beşigin değişimi gerekiyor dedi ve 1000 tl gibi bir masraf çıkardı.bende yaptırmadim tabi doğruca babamın çok eski bir arkadaşı olan şaseci ismail ustanın yanına gittim.dedim böle böle sorun beşik burçlarıymış.aracı kaldırdı baktı evet dedi doğru teşhis.e dedim ne yapacaz dediki burçlar 60 tl sağ sol yanlız bu beşigi sökmek tabiri caizse komple ön takımı aşağı indirmek dedi.o da sana 200 ü bulur.en iyisi ben sana bir çözüm bulayım bir süre kullan hoşuna gitmezse burçları degişiriz.resimde belirttigim yerdeki vidaları söküp araya çok kalın sertt ve büyük plastik oring benzeri bir malzeme koydu.koydugu yer sanırım beşiği aracın şasesine bağlayan vida idi.yani burç boozuk olunca beşik darbeleri ememeyip kasaya vuruntu yapıyordu.bu kattıgı parça darbeleri beşiğin burç kısmında degilde kasaya bağlandıgı kısımda karşılayıp yumuşatmasını sağladı.

15 dk da iş bitti 20 tl paramı aldıhihi

sonuç:araç tabiri caizse pamuk gibi oldu önceden takır tukur gittiğim yollar şimdi çok daha sesziz yumuşak hale geldi.bence aracınızda sorununun olmasa dahi bu işlemi yaptırın çok ama çok faydalı.

saygılar...
Merhaba benim aracım peugeot 307 bende birkaç gün önce ön arka alt takımı komple yeniledim 4 amortisör fren diskleri balataları amortisör üst takozları tekerlek bilya ları arka dingil burçları z rotları salıncaklar rot mili rot başı rotil viraj demiri lastiği hepsi değişti ama hala tümsekten geçerken gelen bir vurma lıkırtı sesi var sendeki gibi herşey değişti nasıl olur derken araştırmaya başladım bu yazıyı gördüm Travers burcu salıncak burcu ile aynı şey değil travers de ayrıca burç mu var eğer oysa süper olur ben burçları değiştiririm bilgi verirseniz sevinirim

Hawks

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Herkese merhaba , konuyu biraz hortlatmış olacağım ama çözüm olabilir ümidiyle yazıyorum. Aracım megane 3 sportourer ve 120bin de gecen hafta 4 adet sıfır Goodyear lastik aldım ve yaklaşık 3 ay oncede on takimda ciddi masraf yapıldı iyileştirme icin ama Yinede bozuk yollarda kasadan aşırı vuruntu sesi geliyor , özellikle on taraftan ve bagajın o tarafdan ! Bu konuda fikri olan yada iyi ve güvenilir bir ustası olan var mı ? Son olarak arka koltuğun içerisinden de ses geliyor ama fermuar kısmının Nasıl açılacağını bilmediğimden bakamadım, simdiden Tesekkurler

Birseydicem

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar,
1.kauçuk plastik malzemenin beşik burcuna geçmesimi gerekiyor mu?
2.Beşik burcu 3.5 cm çapında o plastik,kauçuk parçayı da aynı çapta tornacıda oydurup beşik burcuna geçmesini sağlarsak sorun çözülür mü?
3.Bazı arkadaşlar 2 şer tane olmak üzere 4 tane taktırmışlar, 2 cilerini nereye taktıracağız ? Ayrıca vida kısa kalmaz mı ?
Yardımcı olursanız memnun olurum ?

azado7

Kayıtlı Üye
42-Konya
laguna3 ümde de aynı sorun var bir cukura girmeye gelinmiyor lak luk ses cıkartıyor ustaya goturdum vıraj demiri uc lastiklerinden dedi ön beşiğin inmesi lazım dedi 200 tl işçilik istedi sırf lastiklerde 150 tl dedi bakalım :D

umutguzey

Adana,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bilgi paylaştıkça güzellik... 5 yıl olmuş hala insanlar faydalanıyor paylaşımımdan. Herkese selamlar

oneblood

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bilgi paylaştıkça güzellik... 5 yıl olmuş hala insanlar faydalanıyor paylaşımımdan. Herkese selamlar

Kardeş paylaşımın için teşekkürler. Belirttiğin işlem yapıldıktan sonra aynı sorunu yaşadın mı beşik burçlarıyla? Yoksa 5 yıl bu şekilde sorun çıkarmadı mı?