Triger ve baskı balata değişimi

AnilAE

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Selamlar arkadaşlar, Triger değişimi sırasında zaten motor inmiş gibi olduğundan tabiri caizse tabi :) o sırada baskı balatayıda değiştirmek doğrumudur.Aracı 160binde almışdım şu anda 168binde aracım Clio 1.6 16v trigerini 130binde değiştirmişler daha doğrusu öyle demişti aldığım arkadaş ben yinede içim rahat etsin diye yazın değiştirmek istiyorum fakat baskı balatamda yeni gibi hiç kaçırmasıda yok değiştirsem mi diyede düşünmekdeyim sanayide bi akrabamızda ikisinin değişimi 500-600 arasını bulur dedi sizinde fikrinizi almak isterim herkese iyi forumlar :) Boş beleş bir soru sorduysam affola :)

imaparatoR-9

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Eğer içinizde bir şüphe varsa değiştirin kafanız rahat olsun bende arabamı aldığımda ilk iş triger seti ve baskı balatasından tutun V kayısına kadar aklınıza gelen ne varsa sıfırdan değiştirdim 1.700 tl tutmuştu :)

Alper_404

Alper ATAMAN,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benimde öğrenmek istediğim bir soru sormuşssunuz :)

AnilAE

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aynen haklısınız abicim bende Mersinden aldım geldim geldiğim ilk gün servisde bakıma sokmuştum Normal bakım yağı suyu filtresiydi satın aldığım arkadaşda bakımını yeni yaptırdım demişti doğru söylemiş filtreler çok temizdi ama olsun içim rahatladı :)

Triger ve baskı balatayada gelirsem bana hep motor inmişken baskı balatada aradan çıksın diyorlar haklı olabilirler kesinlikle hem işçilik parasıda 2 kez verilmez diye düşünüyorum fakat öğrenciyim :) gereksiz ise ki viteslerde hiç kaçırmada yok hep öyle derler kaçırıyorsa bitmişdir diye daha fazla bilgim yok bu konudada :) değiştirmek mantıklı olurmu veya doğru bir karar olurmu bilemiyorum :)

SLC

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Triger setinin değişimi ile baskı balata işlemlerinin hiç alakası yoktur
İkiside ayrı ayrı yerler
Triger için motor aşşağıya inmiyor
Motor kulağı + üst manifold + egzantirik tapaları sökülüyor
Baskı balata değişimi esas ölümdür
Şanzıman ayrılıyor tamamen
Şanzıman kulağı + Blok vidaları + şasi kabloları + direksiyon mafsalı bile sökülebiliyor
Tamircinin becerisine göre
Triger setiniz 200 TL civarı
Baskı balatanız 250TL civarı
İşçilik 250-300 TL yazarlar

AnilAE

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Triger setinin değişimi ile baskı balata işlemlerinin hiç alakası yoktur
İkiside ayrı ayrı yerler
Triger için motor aşşağıya inmiyor
Motor kulağı + üst manifold + egzantirik tapaları sökülüyor
Baskı balata değişimi esas ölümdür
Şanzıman ayrılıyor tamamen
Şanzıman kulağı + Blok vidaları + şasi kabloları + direksiyon mafsalı bile sökülebiliyor
Tamircinin becerisine göre
Triger setiniz 200 TL civarı
Baskı balatanız 250TL civarı
İşçilik 250-300 TL yazarlar

Çok çok teşekkürler gerçekten öğrenmek istediğim buydu yalnız k.bakma abicim işçilik 250-300 demişsiniz bu triger ve baskı balatanın toplamımı yoksa ayrı ayrımı tekrardan k.bakma ilk trigerdi baskı balata değişimim olcakda

SLC

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Triger setini yaptırırsan sadece yer yer piyasa fiyatları 150 TL Maksimum 200 TL dir
150 TL ye yaptırabilirsin rahatça
Baskı balata değişimi fiks zaten 150 TL belki ondada 200 TL isterler
Totalde işçilik bazında 300 ila 400 TL arası bir fiyat alırsın
300 TL nin altını veren varsa aynı anda kaçırma derim
Yalnız üstten çift egzantirikli araban
Triger seti takıldıktan sonra çok titizlikle sente ayarını yapması lazım
Orjinal sente aparatını kuralına uygun şekilde 1-4 piston üst ölü noktada olucak şekilde krankı kitlendiğinde kesinlikle krank ileri geri gitmemesi lazım
Kranktaki çeneye geçmesi lazım alt aparatın
Genelde çenenin üzerine oturturlar alt aparatı
Sonrasında üst egzantiriklerde aparat yağ gibi kayıcak şekilde ayarlaması gerekir
Çok detay var
Ustan iyiyse inş sente işini sorunsuz halleder arabanın halledemezse araban güç kaybeder çok bozuk yaptıysa üst devirlerde subap yakalar gibi gibi kötü senaryolar olabilir

AnilAE

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Valla abicim nasıl teşekkür ediyorum sana anlatamam :) dediğim gibi ilk triger değişimim olcak herkesin korkulu rüyası zaten ustamda varda oda fiyat olarak hepsi 600tl çıkardı baskı balataydı trigerdi işçilikdi hepsi içinde iyi fiyat vermiş ozaman zaten kendisinin mesleği baskı balatacı dükkanı varda trigeride arkadaşı halletcekmişde ben trigeri değiştirecek ustayı araştırıyım birde dediklerini anlatıyım abicim hem bilgili gibi gözükürüm bu gerçekden çok çok iyi oldu tekrar tekrar teşekkür ederim

SLC

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İlk postumda parçalarlan ilgili fiyat vermiştim
Benim verdiğim fiyatlar orjinal mais fiyatıdır
Yan sanayi parçada var K4M motorlara
Baskı balata + Triger setini orjinal almanı tavsiye ederim uzun soluklu kullancaksan
Onların sana 600 dediğ fiyatta bana göre orjinal olmayan parçalar kullanılcak
Çünkü 500 TL ye yakın orjinal parça fiyatı olan uğraşmalı işe 600 e yaparız diyen usta kalmadı :D

AnilAE

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Doğru haklısın abicim ozaman olmadı öyle konuşayım burdan sanayiden yetkili servisin fiyatlarını alıyım öyle gidiyim yanına ne kadara mal olur diye tekrardan konuşayım en iyisi önerilerin için çok sağolasın gerçekten :)