Vites Kutusu Problemi

arslan.nalsra

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
2014 model Clio 4 Dci Joy araca sahibim. 1. viteste 2.vitese büyütürken; 2.viteste ise 1.vitese küçültürken veya 3.vitese büyütürken takılma oluyor ve bulunduğu vitesten ayrılırken zorluyor. Zorluyor derken, metalik bir takılmayı ifade ediyorum. Sanki yağsız kalmış mekanik bir düzenekteki gibi takılma hissediyorum. Vitesten ayrılma sorununu sadece 1 ve 2. viteslerde yaşıyorum. 3,4,5 ve geri viteste sorun yok. Bu sorunu günde birkaç kere yaşıyorum. Motor ve şanzıman sıcakken de soğukken de oluyor. Sorun birkaç aydır vardı, ancak önemsememiştim. 2 gün önce ön balataları değiştirmek için servise gittim. Bu sorunu da yazdırmıştım servis danışmanına. Balata değişiminden sonra verilen servis kontrol formunun ilk fırsatta yapılması gerekenler bölümüne: "Vites kutusu sökülüp vites milleri alıştırması yapılacak, araç 2 gün serviste kalacak" notu düşülmüş. Danışman, problemin garanti kapsamında halledilmesi için hemen randevu vermek istedi ama işlerim dolayısıyla birkaç hafta ileriye öteledim. Açıkça söylemek gerekirse yazılan nota da şüpheyle yaklaştım. Bildiğim kadarıyla vites millerinin alıştırılması gerekseydi aracı aldığım ilk günlerde veya aylarda bu sorunla karşılaşmam gerekirdi, 2,5 yıl sonra değil. Şimdiye kadar çok da önemsemediğim bu sorun için şanzımanı indirtmek de istemiyorum. Böyle bir sorunla karşılaşan veya konu hakkında bilgisi olan varsa, izlemem gereken yol hususunda yardımlarını bekliyorum. Herkese kazasız belasız günler dilerim.

sentimental

Ali UÇAR,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Anladığım kadarıyla aracınız garantili.Bence farklı bir servise daha gösterin.Şayet onlarda aynı şeyi söylerse hangi servis daha güven verirse ona bırakın.

abays12

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba

Bende de aynı sorun oluyor. 3. viteste değil ama 1'den 2'ye geçerken oluyor. Bildiğin takılıyor vites ve geçmiyor. 1. viteste 40 yapınca geçiyor

nurullah0435

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aynı sorun bendede var götürmedim servise henüz

arslan.nalsra

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben de aynı kanaatteyim. Tek bir servisin raporuna bağımlı kalmamak gerekiyor. Vites kutusunda mil alıştırma ihtiyacı olup olmadığını, onarım yaptırılırsa veya yaptırılmazsa uzun vadede yaşanabilecek problemleri birkaç yere daha danışacağım. Önümüzdeki hafta başka bir resmi servisten ve güvendiğim bir mekanik ustasından randevu alacağım. Teşekkür ederim.

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Geçmiş olsun.

tnbmm

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
arkadaşlar bu sanırım kronik bir sorun. ben aracımı yeni aldım. servise gidip geçmişine baktırdığımda vites kutusunun garanti kapsamında benden önceki sahibinin değiştirmiş olduğunu gördüm. şu an bir sıkıntı yok ama göstermekte fayda var. garanti devam ediyorsa değiştirirler.

josejulien

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aynı problem bende de mevcut, 1-2 vites geçişlerinde takılma oluyor ve bariz mekanik sürtünme hissi var. Henüz servise götüremedim. Açıkçası pahalıya patlamasından korkuyorum. Umarım basitçe düzeltilebilir bir durumdur.

emremutlu

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bende de aynı sorun var. 2013 Clio malesef garanti süresi dolmuş. Servis 3000 TL fiyat verdi. Vites kutusu sökülecek miller kontrol edilecek denmiş. Şöyle bir ek bilgi vereyim. Yakın arkadaşlarımdan birisi büyük bir dişli firmasında çalışıyor. Geçen aylarda yüklü miktarda clio 4 için volant dişlisi siparişi almışlar kronik problem varmış. Bununla alakalı da olabilir dedi takılma problemi. 3000 tl gibi bir rakam vermek istemiyorum daha makul çözüm bulanlar var mı?

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Debriyaj sisteminde sorun olmasin?