Vites Kutusu Problemi

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benzer birsey bende de oldu bugun 2 kez.1 viteste ilerlerken vites buyultmek icin debriyaja bastim vitesi 2 ye cekmeye calustim sanki yapismisti sonra birden tak diye birakti.aha dedim baski gidiyor galiba vites takili kaldi 1 de resmen.neden olabilir.

arslan.nalsra

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benzer birsey bende de oldu bugun 2 kez.1 viteste ilerlerken vites buyultmek icin debriyaja bastim vitesi 2 ye cekmeye calustim sanki yapismisti sonra birden tak diye birakti.aha dedim baski gidiyor galiba vites takili kaldi 1 de resmen.neden olabilir.
Benim aracımda olan ve konuyu açmama sebep olan durumu çok net ifade etmişsiniz. Vites adeta yapışmış gibi oluyor ve ayağımız debriyaja tam basmış olmasına rağmen büyütme işlemini yapamıyorsunuz. Siz yine de şanslısınız. Probleminiz sadece birinci viteste. Aynı problem benim aracımın ikinci vitesinde de var. Yapışmadan dolayı ikinci vitesteyken ne küçültebiliyorum, ne de büyütebiliyorum. Bir an geliyor serbest hale geliyor, ondan sonra vites değiştirebiliyorum. Araç 2,5 yaşında. Vites milinin alıştırılmaya gereksinimi varsa neden araç yeniyken değil de, şimdi ortaya çıktı bu durum? Bir de dikkatimi çeken husus, vites yapışması ya da takılı kalması durumu bazı günler hiç olmuyor, bazı günler sıkça oluyor. Üstelik kullandığım günlük güzergah, yol ve hava koşulları aynı olmasına rağmen. Konuştuğum sanayideki bir kaç usta araç garanti kapsamındayken servisin müdahale etmesinin daha uygun olacağını söyledi. Sebebi hakkında da tatmin edici bir cevap alamadım. Yetkili servise onarım randevusu için gittim. Konuştuğum görevli, vites kutusu indirileceği için uğraştırıcı bir işlem olduğunu, personelin çoğunun oruçlu olduğunu, bu sebeple Ramazan Ayından sonra getirmemin uygun olacağını söyledi. İtinalı bir onarım beklediğim için, bu öneri bana uygun geldi. Ramazan Bayramından sonraki günlerde aracı servise bırakacağım. Yapılan işlemlerden bilgi veririm. Gördüğüm kadarıyla bir kaç kişide daha bu sorun varmış. Onlar da kendi hareket tarzlarını belirlerler. Herkese iyi günler dileğiyle...

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim aracımda olan ve konuyu açmama sebep olan durumu çok net ifade etmişsiniz. Vites adeta yapışmış gibi oluyor ve ayağımız debriyaja tam basmış olmasına rağmen büyütme işlemini yapamıyorsunuz. Siz yine de şanslısınız. Probleminiz sadece birinci viteste. Aynı problem benim aracımın ikinci vitesinde de var. Yapışmadan dolayı ikinci vitesteyken ne küçültebiliyorum, ne de büyütebiliyorum. Bir an geliyor serbest hale geliyor, ondan sonra vites değiştirebiliyorum. Araç 2,5 yaşında. Vites milinin alıştırılmaya gereksinimi varsa neden araç yeniyken değil de, şimdi ortaya çıktı bu durum? Bir de dikkatimi çeken husus, vites yapışması ya da takılı kalması durumu bazı günler hiç olmuyor, bazı günler sıkça oluyor. Üstelik kullandığım günlük güzergah, yol ve hava koşulları aynı olmasına rağmen. Konuştuğum sanayideki bir kaç usta araç garanti kapsamındayken servisin müdahale etmesinin daha uygun olacağını söyledi. Sebebi hakkında da tatmin edici bir cevap alamadım. Yetkili servise onarım randevusu için gittim. Konuştuğum görevli, vites kutusu indirileceği için uğraştırıcı bir işlem olduğunu, personelin çoğunun oruçlu olduğunu, bu sebeple Ramazan Ayından sonra getirmemin uygun olacağını söyledi. İtinalı bir onarım beklediğim için, bu öneri bana uygun geldi. Ramazan Bayramından sonraki günlerde aracı servise bırakacağım. Yapılan işlemlerden bilgi veririm. Gördüğüm kadarıyla bir kaç kişide daha bu sorun varmış. Onlar da kendi hareket tarzlarını belirlerler. Herkese iyi günler dileğiyle...

Milin alistirilmasi cevabi bana da pek tatmin edici gelmedi.debriyaj merkezlerinde bir sorun olabilir belkide.

nurullah0435

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aynı sorun bendede var araç 1.viteste takılıyor bazen 2.vitese geçmiyor aracın garantisi bitti servis şanzuman inecek senkromeçler 1.2 dişli kaydırıcı ve halat değişecek dedi fakat bana inandırıcı gelmedi sanayiden tamirci arkadaş şanzımana temizleyici bir sıvı koydu 200 km kullan boşaltıp yağını yenileyecez büyük ihtimalle düzelir dedi 60000 km de bir araçta bu sorunların çıkması markaya olan güvenimi sarstı açıkçası

tema

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
2014 model clio 4 aracımın 2016 agustos ayında 40 bakımını yaptıracaktım burada yazan şikayetlerin aynısını bende servise yazdırmıştım araç normal bakım oldugu için aynı gün çıkacak'ken şanzıman açılıp alıştırma işlemi yapıldıgı için bir gün sonra verdiler servis fişinde hatırladıgım kadarı ile alıştırma işlemi ile ilgili bilgiler yazıyordu fiyat olarakta 700- 800 lira gibi bir rakam yazıyordu garantiden degiştigi için ücret ödemedim şu anda bir sorun gözükmüyor

arslan.nalsra

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tatil dönüşümde vites kutusu alıştırma işlemi için ben de aracı 2 günlüğüne İzmir MAİS servise bırakacağım. Aynı sorunu yaşayanlara yardımcı olması için, sonucunu ve yapılan işlemleri forumda paylaşacağım.

josejulien

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aynı sorun bendede var araç 1.viteste takılıyor bazen 2.vitese geçmiyor aracın garantisi bitti servis şanzuman inecek senkromeçler 1.2 dişli kaydırıcı ve halat değişecek dedi fakat bana inandırıcı gelmedi sanayiden tamirci arkadaş şanzımana temizleyici bir sıvı koydu 200 km kullan boşaltıp yağını yenileyecez büyük ihtimalle düzelir dedi 60000 km de bir araçta bu sorunların çıkması markaya olan güvenimi sarstı açıkçası

Merhaba
Özel serviste ustaya sordum mil alıştırma işleminin bu modellerde olmadığını belirtti. (açıkcası benimde bilmediğim bir işlemdi, ilk defa forumda duydum)
Şanzıman yağı değişimi ve debriyaj ayarı yaptı.
1-2 vites geçiş sıkıntısının ısınmaya bağlı baskı balatadan kaynaklı olabileceğini belirtti. Baskı balataları değişmesini söyledim ancak henüz ömrü bitmemiş kullanmaya devam et şeklinde ısrar edince peki dedim.

Şuan için pek yol yapamadım (150 km civarı). Problem şimdilik yok, vites geçişleri eskiye nazaran daha iyi. Umarım bölye devam eder.
Hemen hemen sizin ustanızda aynı şeyleri söylemiş.Sizde problem devam ediyor mu, ne aşamadasınız merak ettim.

2014 / 1.5dci Clio Joy

nurullah0435

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim sorun hala devam ediyor herkes ayrı bir şey söylüyor aslında aklıma yatan balata olabilir çünkü ısınınca yapıyor bu soruna çözüm bulan varsa yardımcı olmak adına yazarsa hiç olmazsa ne yaptıracağımızı bilelim

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hidrolik debriyaj bu araclar debriyaj ayari nasil yapmis ki??

buzgibi01

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aynı sorun aracı aldıgım zamanda bir defa yapmıştı sonra yapmadı tedirgin ediyor benide çözümün ne oldugu hakkkında arkadaşlar bilgilendirirse seviniriz