Yağ çubugu maximum minimum arasi kaç litredir

LAGUNA2002

Nedret ÖZDEMİR,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar megane 2 dizel aracim var 2000 km kontrol ettim yağ maximumda idi 4000 de kontrol ettiğimde ise biraz eksiltmişti benim sorum yağ çubugundaki maximum ve minimum arasi kaç litre dir

Öncelikle motorunuz sağlıklıysa km nin önemi yok eksiltmez. Bunun en büyük örneği benim aracım Megane II 2006 dizel 100 hp Şuan km si 270.000 de ben ikinci sahibiyim 50.000 km sini ben yaptım. 5 defa yağ değişimine girdim ölçerek boşalttık yağı gram eksiltme olmadı ve hala 5.30 yağ kullanılıyor araca. Araca bakarsan oda sana bakar.

Sizin soruya gelirsek. Öncelikle akşam düz bir zemine park ettiğiniz aracınızı sabah işe giderken motoru çalıştırmadan ölçmek en doğru ölçümü size verecektir.
Bu şekilde ölçtünüz eksik çıktı hemen yağ ekleme yapmayın çünkü bu 1.5 dizellerin çubukları hassastır genellikle kırılır bir zaman sonra çıkarırken ve değiştirirler. Yalnız burda genellikle yapılan bir hata oluyor. Bu yağ çubukları Renault un diğer modellerinin çubuklarına çok benzer ama uzunluk kısalık farkı vardır buna genellikle dikkat edilmiyor ve aynısı zannedilip alıp takıyorlar geneldede hep kısa olanı takarlar sizde yağ eksilmiş zannedebilirsiniz. Arabanın geçmişini bilmediğiniz için sizden önce kırılmıştır değişmiştir mutlaka. Bu yüzden şase numarasından bakıp hangi parça numaralı yağ çubuğu varsa aracınızda o parça numarası ile aynısından orjinalini alıp yada kaliteli işini iyi bilen bir renault parçacısı varsa ordanda alıp öyle ölçmenizi tavsiye ederim en azından kafanız rahat etsin.
Yağ çubuğundanda emin olup ölçüm yaptığınızda hala eksik varsa tamamlayın ve bir süre takip edin kaç km de ne kadar eksilttiğini tespit edin. Tabi bu arada motorun etrafında herhangi bir yağ kaçağı olup olmadığınıda kontrol etmelisiniz.
Bir yerde kaçak yoksa ama yağ eksiltiyorsa 10.000 km de yarım litreyi geçmeyecek kadar eksiltme yapıyorsa fazla sıkıntı etmenize gerek yok. Ama fazlaysa bunun çözümü sekmanları değiştirmek tabi bu işlem için motorun heryeri sökülecek. Sökülmüşken komple motoru rektefiye yaptırmak daha mantıklı olur.

Saygılar...