Yağ çubuğunun ordan çıkan duman

Uğur

Yönetici
Başkan
33-Mersin
1.9 motoru tam bilmiyorum ama üstten egzantrikliyse üstten egzantrikli motor kapağı açınca dumanda çıkartır yağda atar.Üstten egzantrikli araçların motor durumuna oradan bakılmaz,Bakan varsada uzak durun.Zaten kapağı açtığınızda egzantriği gözle görürsünüz külbülatör kapağına çok yakındır.Yağ ile dönen bir parçanın etrafına yağ sıçratmadan dönmesi ; sıçrayan yağında duman çıkartmaması zaten fiziksel olarak imkansız.
Araçta yağ eksiltme yok anladığım kadarıyla demek ki sorun yok.Çok emin olmak isterseniz kompresyon testine sokun aracı , ve ya elinizi hava filtresinin borusuna sokun bakın yağ var mı diye.
Eğer araç üstten egzantrikli değilse tüm bu söylediklerimi unutun :)

oguzhancekic

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
1.9 motoru tam bilmiyorum ama üstten egzantrikliyse üstten egzantrikli motor kapağı açınca dumanda çıkartır yağda atar.Üstten egzantrikli araçların motor durumuna oradan bakılmaz,Bakan varsada uzak durun.Zaten kapağı açtığınızda egzantriği gözle görürsünüz külbülatör kapağına çok yakındır.Yağ ile dönen bir parçanın etrafına yağ sıçratmadan dönmesi ; sıçrayan yağında duman çıkartmaması zaten fiziksel olarak imkansız.
Araçta yağ eksiltme yok anladığım kadarıyla demek ki sorun yok.Çok emin olmak isterseniz kompresyon testine sokun aracı , ve ya elinizi hava filtresinin borusuna sokun bakın yağ var mı diye.
Eğer araç üstten egzantrikli değilse tüm bu söylediklerimi unutun :)

Bugün ustaya gittim birşey olmaz takma kafana dedi. Dediğiniz gibi hava filtresinin borusuna bakarım birde bu üstten egzantrikli mi değil mi onu nasıl bilirim nasıl anlarım aracın bir yerinde mi yazar yoksa motorun üzerinde mi yazar megane 2 1.9 dci 120 hp 2003 model

Son düzenleme:

Uğur

Yönetici
Başkan
33-Mersin
Triger kayışı var mı araçta ?

mehmet_ozturk05

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Duman çıkması gayet normal bir durumdur. Sadece buhar gibi hafif bir beyaz duman çıkar. Mavi yanık gibi bir duman çıkarsa lütfen servise aracınızı götürün. Aracanızla kazasız balasız sürüşler dilerim.

oguzhancekic

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Duman çıkması gayet normal bir durumdur. Sadece buhar gibi hafif bir beyaz duman çıkar. Mavi yanık gibi bir duman çıkarsa lütfen servise aracınızı götürün. Aracanızla kazasız balasız sürüşler dilerim.

dediğim gibi usta baktı ve sorun yok dedi kafana takma dedi.

efsanea_06

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hala bu eski yöntemlerle motor testi yapıyorlar...Yeni nesil dizel araçlarda bu normal bir durum fiatın 1.6 multijetlerinde de üfleme var.Korkulacak bir durum yok.Yağ yeni değiştiğinde üflemenin daha az olduğunu söylüyorlar.

Uğur

Yönetici
Başkan
33-Mersin

oguzhancekic

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
​Triger kayışı varsa üstten egzantriklidir ondan sordum :)

onuda araştırdım bugün kendim üstten egzantrikli motormuş şimdi başka bir sıkıntım var :) arka takozlar değişcek ve ön rot kolu değişcek ne kadar tutar işcilik n kadar alırlar fiyat bilen varsa söylerse sevinirim

TAŞKIN ÇITACI

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
her araçta mutlak üfleme olur bunun belirli bir potansiyeli vardır

NEDEN ÜFLEME YAPAR

1 yağ zamanın geçmiştir

2 yağın Kalitesizliğinden
yapar

3 Motor çalışırken elbetteki bir hareketlilik vardır

4 dizel araçlarda mutlaka az da olsa üfleme vardır

5 çok aşırı bir üfleme var ise motor denilebilinir onuda açmadan bilemeyiz

4-pistonlu-motor-nas%C4%B1l-%C3%A7al%C4%B1%C5%9F%C4%B1r.gif