Yakit tuketimi cok fazla yardimci olabilirmisiniz

flame0011

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba 2014 1.5 edc 90 hp clio iv sahibiyim. Arac 148 binde. Istanbul sehirici gaza dokunmadan surdugum.halde 7.5 litre yakit tuketimim var. 1 depoyla 600 km yol yapabiliyorum. Buarada yakit tuketimi yol bilgisayari degil pompa hesabi olarak soyluyorum. Sorun nerde olabilir triger devirdaim yag su filtreler hepsi yeni degisti. Bir fikri.olan varmi ? Ve yakit oratalamaniz kac. not araci 4 5 km olarak kisa mesafe kullaniyorum. 2. Not 30 40 km arasinda dumduz yolda gaz sabit halde anlik tuketim sacmaliyor biryerde sorun var 7.5 8 lt iken birden 13 14 olup 11 10 8 diye dusuyor surekli bu sekilde yapiyor anlayamadim. 3 not map maf sensoru temizlendi servuste araca stock yazilim attirdim. Aklima birsey gelmiyor. Tesekkurler

nurettin_kapln

Kayıtlı Üye
60-Tokat
arabayı ısıtmadan kullanıyorsunuz sürekli. arabanın dpf'si tıkanmış olabilir. dpf tıkanınca araba çok yakar. uzun yola çıkın 20-30 km boyunca yüksek devirde yük altında çıkın. en az 3500 devirde. sensörlerin herhangi birinde arıza varsa bilemem..
Merhaba 2014 1.5 edc 90 hp clio iv sahibiyim. Arac 148 binde. Istanbul sehirici gaza dokunmadan surdugum.halde 7.5 litre yakit tuketimim var. 1 depoyla 600 km yol yapabiliyorum. Buarada yakit tuketimi yol bilgisayari degil pompa hesabi olarak soyluyorum. Sorun nerde olabilir triger devirdaim yag su filtreler hepsi yeni degisti. Bir fikri.olan varmi ? Ve yakit oratalamaniz kac. not araci 4 5 km olarak kisa mesafe kullaniyorum. 2. Not 30 40 km arasinda dumduz yolda gaz sabit halde anlik tuketim sacmaliyor biryerde sorun var 7.5 8 lt iken birden 13 14 olup 11 10 8 diye dusuyor surekli bu sekilde yapiyor anlayamadim. 3 not map maf sensoru temizlendi servuste araca stock yazilim attirdim. Aklima birsey gelmiyor. Tesekkurler

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Kısa mesafe kullanım + soğuk havalarda yüksek tüketim ler normal kabul edilebilir. Servis dpf doluluk oranına da baksa iyi olur arkadaşımızın dediği gibi dpf dolu ise araç kurum yakmak için fazla yakıt kullanacak

flame0011

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
arabayı ısıtmadan kullanıyorsunuz sürekli. arabanın dpf'si tıkanmış olabilir. dpf tıkanınca araba çok yakar. uzun yola çıkın 20-30 km boyunca yüksek devirde yük altında çıkın. en az 3500 devirde. sensörlerin herhangi birinde arıza varsa bilemem..

Merhaba hocam cevabiniz icin tesekkur ederim. Dediginizi gecen hafta uygulamistim. Obd den baglanip pyren veya torque ile takip ediyorum kurum miktarini sifira kadar dusurdum fakat surekli rejenerasyon yapiyor gibi. Yani ornegin kurum miktari 6.6 gr 6.7 6.8 oluyor ardindan dusmeye basliyor 6.4. 6.3 6.2 gr... daha sonra yine yukseliyor. Buarada bu dedigim normal sehir ici dur kalk trafikte oluyor. Dikkatimi ceken bir diger sey ise katalizor oncesi sicakliga baktigimda sabit 50 derece gorunuyor normalde olmasi gereken degerler 700 derece civari diye biliyorum. Aracimda kirmizi antifriz var ve motor suyu sicakligi 77 derece civarina gelip sabit 75 74 lerde kaliyor normalde 83 te termostat acmasi gerekli acaba kirmizi antifriz koyarak hatami yaptim bir arkadasim renolarda mavi antifriz kullanilir demisti

flame0011

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kısa mesafe kullanım + soğuk havalarda yüksek tüketim ler normal kabul edilebilir. Servis dpf doluluk oranına da baksa iyi olur arkadaşımızın dediği gibi dpf dolu ise araç kurum yakmak için fazla yakıt kullanacak

Hocam kurum miktarim 6 gr civarlarinda oldugu icin boyle oldugunu sanmiyorum acaba diyorum oksijen sensorundemi bir sorun var. Bir tanidigimda megane 4 var 2016. Onunla konustugumda asiri yakiyorsun benim aracim daha agir ve daha az yakiyor senin 7.5 lt lerde gezdigin yerlerde ben 5.9 lt ilw falan geziyorum dedi. Yani clio en az yakan araclardan biri dediler ama 1 depo ile 550 km de isik yakiyor baktigimdada pompa hesabi 600 km yol gidiyor

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Uzun yolda tüketim ne kadar

orh334

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bende clio 4 2017 model var 6.1 6.2 bazen 5.9 yakıyor 2 ay önce aldım herhangi bir bakım yaptırmadım

flame0011

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bende clio 4 2017 model var 6.1 6.2 bazen 5.9 yakıyor 2 ay önce aldım herhangi bir bakım yaptırmadım

Hayirli olsun hocam. Yani inanin gaza dokunmadigim halde yakitim boyle. Kopru trafiginde 5 - 5.5 yakiyor diyenler var sasiriyorum gercekten. Pyren da ve torque programinda şöyle birşey yakaladim katalizor oncesi sicaklik sabit 50 derece hic yukselmiyor. Normal sartlarda daha yuksek olmasi gerekiyor diye dusunuyorum. Acaba bundan dolayi zengin karisimmi yapiyor. Eninde sonunda cozecegim hayirlisi diyelim

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Uzun yolda 5 lt tüketiyorsa ( bu havalarda) araçta sorun olacağını sanmıyorum.
Debriyaj balatasi kaçırma yapıyorsa oda şehir içinde yakıtı arttırır