Yakıt tüketimim

i.arslan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
toplam 200 tl lpg ile yani 73 lt gaz ile toplam 890 km yol yaptım. yani 100 km de 8,20 lt gaz tüketimim olmuş. üstelik 890 km nin içindeki 100 km lik mesafe şehir içi oldu. demekki hepsi uzun yolda olsa 100 km de 8 lt bile olmayacak gibi. benim için gayet iyi. fikri olan?

engin4545 arkadaşım birdaha ki uzun yolculuğa çıkacağın zaman bi hava filtresini değiştirmeni tavsiye ederim

ibrahimmcolak

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Havaların Sogumasıyla Lpgde Kış şartlarına geçiş için bazı maddeleri yogunlastırıyolar diye biliyorum. Aynı paraya daha az gaz alıyoruz.
Şu aylarda yakıtınız nedir Yükselme varmı? varsa ne Kadar tüketiminiz var?

06FDP27

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
50 tl lik gaz ile 286 km yapıyorum.Lpg litre fiyatı 2.25 aracım 92 broadway tüp takılalı 1 ay oldu atiker taktırdım.Motorun bakımlı olması yakıtı çok etkiliyor.

ayhn28

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
50 tl lik gaz ile 286 km yapıyorum.Lpg litre fiyatı 2.25 aracım 92 broadway tüp takılalı 1 ay oldu atiker taktırdım.Motorun bakımlı olması yakıtı çok etkiliyor.

en son aldıgım 50 tl lik yakıt (ltr fiyatı 2,30) 155 km gitti :soru
Soğuk hava şartlarında normal olabilir diye dusunuyordum demek ki normal değil ? konuyla alakalı fikri olan arkadaslar ???

06FDP27

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
en son aldıgım 50 tl lik yakıt (ltr fiyatı 2,30) 155 km gitti :soru
Soğuk hava şartlarında normal olabilir diye dusunuyordum demek ki normal değil ? konuyla alakalı fikri olan arkadaslar ???

Öncelikle aracın lastik ebatları orjinal boyutlarda olmalı 175 70 13 tür broadwayin lastik ebatları buna dikkat edilmeli,lastik basınçları ara ara kontrol edilmeli eksikse tamamlanmalı.Hava filtresini sık sık değiştirin sık sık derken 5 bin km de bir değiştirin orjinali 7.5 TL para değil yani sonuçta aracınızın yakıt ve performansına olumlu etki edicektir.Devirli kullanmaya özen gösterin broadwaylarda 3 bin devirin üzerine çıkmayın vites değişimlerini 2 bin devri görünce yapabilirsiniz (düz yolda gidiliyorsa!!) 2 bin 500 devre kadar basmanıza gerek yok böyle durumlarda da gereksiz yakıt tüketimine sebep olursunuz.Birde kışın motorun daha rahat çalışabilmesi için (ben yaz-kış ince yağ kullanıyorum.) 10w-40 yada 15w-40 motor yağı kullanın bulabilirseniz castrol magnatec kullanın motorunuz yorulmayacak sabahları daha rahat çalışacak bunun sebebi karbüratör içindeki pistonların daha rahat hareket etmesinden kaynaklanıyor.Bu işlemleri uyguladığınızda aracınızın daha az yaktığını göreceksiniz.Unutmayın bakım çok önemli aracınıza bakarsanız yakıtta sizi memnun edecektir.

ayhn28

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Öncelikle aracın lastik ebatları orjinal boyutlarda olmalı 175 70 13 tür broadwayin lastik ebatları buna dikkat edilmeli,lastik basınçları ara ara kontrol edilmeli eksikse tamamlanmalı.Hava filtresini sık sık değiştirin sık sık derken 5 bin km de bir değiştirin orjinali 7.5 TL para değil yani sonuçta aracınızın yakıt ve performansına olumlu etki edicektir.Devirli kullanmaya özen gösterin broadwaylarda 3 bin devirin üzerine çıkmayın vites değişimlerini 2 bin devri görünce yapabilirsiniz (düz yolda gidiliyorsa!!) 2 bin 500 devre kadar basmanıza gerek yok böyle durumlarda da gereksiz yakıt tüketimine sebep olursunuz.Birde kışın motorun daha rahat çalışabilmesi için (ben yaz-kış ince yağ kullanıyorum.) 10w-40 yada 15w-40 motor yağı kullanın bulabilirseniz castrol magnatec kullanın motorunuz yorulmayacak sabahları daha rahat çalışacak bunun sebebi karbüratör içindeki pistonların daha rahat hareket etmesinden kaynaklanıyor.Bu işlemleri uyguladığınızda aracınızın daha az yaktığını göreceksiniz.Unutmayın bakım çok önemli aracınıza bakarsanız yakıtta sizi memnun edecektir.

Öneriler için öncelikle teşekkur ederim,
lastik ebatları aynı ölçülerde, hava filitresi, buji ve kabloları, disribitör kapağı ve tevzi makarasını çok yakın zamanda değiştirdim ve kullanım konusunda gayet yumuşak davranıyorum :eyv

serhat26

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bence 100 km 9 -10 lt gaz iyi

LaCRiMaL

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar, yakıt konusu ile ilgili benimde kafamda deli sorular var. Arabam 93 gte eski kasa, km orjinal 128000'de, arabamı EKim ayının son haftasında aldım. Aldığım gibi Motor yağı, şanzıman yağı, hava filtresi ve yağ filtresini değiştirdim, 4 adet kış lastiğini takıp rot ve balans ayarını yaptırdım. Arabamda atıker 40 lt tank var. 1 ay kadar öncede atıker servisine gidip ayar ve kaçak kontrolü yaptırdım. Gaz tankını fulledim km yi sıfırladım ve 1 depo gaz ile 280 - 300 km civarı yol yaptı şehir içinde. deneyimli arkadaşlarım/kardeşlerim sizce bu km normalmidir yoksa daha az yada daha fazla mı gider. Yada konuda okuduklarımdan anladığım karbüratör, buji, avans ve sübap ayarıda mı yaptırmam gerekiyor.. yardımlarınızı bekliyorum...

Onurqaal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
126 km de 11 litre lpg yaktı. ( 92 gte )