Yazlık lastik seçimi hakkında

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar
Yazlık lastik icin continental premium contact 5 ve petlas arasında kaldım.

Özellikle bu iki lastiği kullanan arkadaşların performans ve verimlilik adına yorumları oldukça önemli olacak benim icin. Lastiğin kısa zamanda aşınması önemli değil hatta özellikle yumuşak hamurlu lastik bakıyorum. Önemli olan kuru ve ıslak zemin yol tutuş performansı. Conti baktığım testlerin hemen hepsinde ilk sırada yer alıyor. Petlas da bu sene kullandığım kışlık lastiklerden çok memnun olduğum icin düşündüm. Fiyat önemli değil tek kriter yol tutusu.

Yorumlayan ve fikir belirten arkadaşlara teşekkürler..

Hızlı yanıt alabilmek icin alıntı yaparak cevaplayın

Twitter : @tanseler
Instagram : @tanseler
iMessage : tanseler@me.com

myaman

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam Petlas tabelası olan bir dükkana geçen gün girdiğimde yazlıklarda Petlası önermiyoruz abi dediler. Elindeki diğer ürünleri satmak adına mıydı yoksa cidden öyle miydi bilemedim. Focus aracımda 2 sene yazlık petlas kullandım gayet memnun kaldım açıkçası. Lastik basınçları istenilen seviyede oldukça sorun yaşamıyordum.

Dizel motor ustası bir tanıdığım var. O da yazlık lastik araştırıyordu aracına. Bir çok lastiği araştırmış ve sonuçta Goodyear Efficientgrip Performance lastiğinde karar kıldı ve dün taktırdı. İlk izlenimi Michelin kullandığı için onunla aynı demesiydi. Süspansiyon anlamında ses anlamında hiç farkı yok dedi. Ben de onun deneyimlemesi üzerine bu lastiklerden alma fikrine sıcak bakmaya başladım. Siz de bir bakın isterseniz. Yalnız arkadaşımın aldığı lastik 4 oluklu olanı. Bu lastiklerin bir de 3 oluklu olanı var. 2017 modelinde su tahliye kanalı hoşuma gitmediğinden 2016 model taktırdım dedi.

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam Petlas tabelası olan bir dükkana geçen gün girdiğimde yazlıklarda Petlası önermiyoruz abi dediler. Elindeki diğer ürünleri satmak adına mıydı yoksa cidden öyle miydi bilemedim. Focus aracımda 2 sene yazlık petlas kullandım gayet memnun kaldım açıkçası. Lastik basınçları istenilen seviyede oldukça sorun yaşamıyordum.

Dizel motor ustası bir tanıdığım var. O da yazlık lastik araştırıyordu aracına. Bir çok lastiği araştırmış ve sonuçta Goodyear Efficientgrip Performance lastiğinde karar kıldı ve dün taktırdı. İlk izlenimi Michelin kullandığı için onunla aynı demesiydi. Süspansiyon anlamında ses anlamında hiç farkı yok dedi. Ben de onun deneyimlemesi üzerine bu lastiklerden alma fikrine sıcak bakmaya başladım. Siz de bir bakın isterseniz. Yalnız arkadaşımın aldığı lastik 4 oluklu olanı. Bu lastiklerin bir de 3 oluklu olanı var. 2017 modelinde su tahliye kanalı hoşuma gitmediğinden 2016 model taktırdım dedi.

Goodyear hic bakmamıştım açıkcası. Daha çok yumuşak hamurlu olan lastiklere yöneldim. Malum ne kadar yumuşak o kadar iyi yol tutuş. Petlas ve conti ikisini de yazlık kullanmadım. Kışlık petlastan sonra yazlık eski michelin primacy vardı onları taktım lastik alana kadar direksiyon ağırlaştı, yol sesi artti ve süspansiyon ciddi şekilde sertleşti. Artık yoldaki taslar bile hissediliyor. İsim enteresan kısmı yol tutuşta bir sorun yok suvurma, frenleme kısmında da iyi tutuyor. Bahsettigim sorunlar lastiğin bitme noktasına gelmesinden kaynaklanıyor olabilir ama petlas ile arasında hissedilir sertlik var. Conti inceledim biraz ve yumuşak olduğu icin çabuk aşınıyor kanısı ağırlıkta ama özellikle ıslakta iyi yol tutuyor.

Karasız kaldım bakalım ne olacak..

myaman

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yumuşak lastik yollarımıza uygun değil maalesef. Köstebek yuvası gibi yollarımız olduğundan. Sert lastik alınca da bu sefer en ufak taşı hissedebiliyorsunuz. Orta sertlikte olan bir lastik bulabilsek iyi olurdu. Aslında Petlas Türk malı olduğundan yollarımıza uygun yapılıyor düşüncesinde olmayı istiyorum. Muhtemelen ülke şartlarına bakıyorlardır. Yazlık lastik kullandım iyiydiler. Ama ben de kararsız kaldım açıkçası. Goodyear için 1-2 hafta daha bekleyeceğim. Arkadaşımın izlenimleri ne olacak bekleyeceğim.

Goodyear hic bakmamıştım açıkcası. Daha çok yumuşak hamurlu olan lastiklere yöneldim. Malum ne kadar yumuşak o kadar iyi yol tutuş. Petlas ve conti ikisini de yazlık kullanmadım. Kışlık petlastan sonra yazlık eski michelin primacy vardı onları taktım lastik alana kadar direksiyon ağırlaştı, yol sesi artti ve süspansiyon ciddi şekilde sertleşti. Artık yoldaki taslar bile hissediliyor. İsim enteresan kısmı yol tutuşta bir sorun yok suvurma, frenleme kısmında da iyi tutuyor. Bahsettigim sorunlar lastiğin bitme noktasına gelmesinden kaynaklanıyor olabilir ama petlas ile arasında hissedilir sertlik var. Conti inceledim biraz ve yumuşak olduğu icin çabuk aşınıyor kanısı ağırlıkta ama özellikle ıslakta iyi yol tutuyor.

Karasız kaldım bakalım ne olacak..

toggykaya

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
continental cpc5 kullanıyorum kesinlikle tavsiye ederim

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yorumlarınız icin teşekkürler arkadaşlar. Gözden kaçırdığım bir konu olmuş. Conti ıslak zemin performansı yüksek ilen kuru zeminde ayni etkiyi veremiyormuş bu konu hakkında bilgisi olan var midir acaba?

Lastik seçim olayı cidden başa bela bir mevzu ve bu konu kadar kafamı kurcalayan bir konu olmadı :)

myaman

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben Continental ve Goodyear arasında kaldım. En iyisi ikisini de gidip yerinde görmek gerekiyor. Çünkü kişiden kişiye kullanıma göre değişiyor lastiğin durumu.

Yorumlarınız icin teşekkürler arkadaşlar. Gözden kaçırdığım bir konu olmuş. Conti ıslak zemin performansı yüksek ilen kuru zeminde ayni etkiyi veremiyormuş bu konu hakkında bilgisi olan var midir acaba?

Lastik seçim olayı cidden başa bela bir mevzu ve bu konu kadar kafamı kurcalayan bir konu olmadı :)

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben Continental ve Goodyear arasında kaldım. En iyisi ikisini de gidip yerinde görmek gerekiyor. Çünkü kişiden kişiye kullanıma göre değişiyor lastiğin durumu.

Aslında satıcıdan ziyade kullanıcının yorumları daha etkili benim icin. Satıcı o an elinde olan ürünü veya kar marjı yüksek olanı onerebiliyor.

adres63

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Eski mitsubishi Lancer aracımın üzerinde gelen dunlop lastiklere 10 bin km dayanamayıp continental almıştım. Islak zeminde dunlop lastiklerde kayma ve yol tutuş problemleri çekiyorsun(Zonguldak) virajlar ve dik rampalar eziyet olmuştu. Continental ile hiçbirini yaşamadim