Yokuş kalkış sistem uyarisi

Bulent1313

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
1- Araç uzun süre boşta giderse bu uyarıyı veriyor.
2- Aracın beyni vitestelerden birini okumuyorsa yine bu uyarıyı veriyor.
3- Geri vites sigortası atmış veya müşür bozuk ise yine bu uyarıyı veriyor ve sistem çalışmıyor...

Evet yazmış olduğunuz bu 3 durumdan 2. Ve 3. Durumlar daha ağır basıyor aracimin arızası için fakat servise soktugumda hicbir arıza göstermiyor sadece aracın boşta gittiği için bu durum oluşmuş diyor. Sanayide ki diğer elektrikçiler e gittiğimde ise pekte yardımcı olamıyorlar başlarından salıyorlar sanirim pekte anlamadiklarindir. Sizce kime uğrayıp ne yapmalarını söylesem acaba bu konuyu daha rahat çözebilirim

courst09

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Evet yazmış olduğunuz bu 3 durumdan 2. Ve 3. Durumlar daha ağır basıyor aracimin arızası için fakat servise soktugumda hicbir arıza göstermiyor sadece aracın boşta gittiği için bu durum oluşmuş diyor. Sanayide ki diğer elektrikçiler e gittiğimde ise pekte yardımcı olamıyorlar başlarından salıyorlar sanirim pekte anlamadiklarindir. Sizce kime uğrayıp ne yapmalarını söylesem acaba bu konuyu daha rahat çözebilirim

sorununuz çözüldümü benimde clio4 üm var debriyaj alt merkezi değişti bu hata çıkıyor siliyoruz tekrar arıza veriyor stop star yokuş kalkış hatası veriyor

quartal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Geçenlerde bende de "Fren sistemini kontrol ettirin, Esc kontrol ettirin, Yokuş kalkış kontrol ettirin" gibi hatalar göstererek arıza ışığı yandı. Fren müşürü arızalanmış, değiştirdikten sonra bilgisayardan arıza sildiler. Sonrasında bir de yapılan işlemle ilgili ayrıca bir uygulama ile güncelleme yapmaları gerekiyormuş sanırım, yeni parçayı tanıtmak gibi. Bundan sonra problemim çözüldü.

irfan_25

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar. 2 ay önce Clio 4 2013 model araç aldım. Havalar soğumaya başladıktan sonra(Erzurum'da yaşıyorum) aracı sabahları çalıştırdıktan hemen sonra hareket ettiğimde araçta yokuş kalkış, ESP uyarısı veriyor ve aracin performansı %75 oranında düşüyor. Başka bir gün 10 dk ısıtıp hareket ettiğimde hiçbir uyarı vermiyor. Sebebi ne olabilir?

akaptan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar merhaba, aynı sorunu yaklaşık 1aydır bende yaşıyorum. 2013 clio4 joy paket aracım var LPG li. bizim araçlarda LPG olayı her 15.000 - 20.000 km de subap ayarının bozulmasına sebep oluyormuş. Denemediğimiz gitmediğimiz yer kalmadı. Bujiler, fren müşürü vs her şeyi denedik sonuç yine aynı idi. Aşağıdaki linkte bir abimiz olayı subap ayarı ile haletmiş. birçok yerde de aynı şekilde anlatıyorlar. ya subap ayarı ya da LPG sisteminden kaynaklanıyormuş. Kısmetse biz yarın sübap ayarını yaptıracağız. İnşallah hallolursa buraya dönüş yaparım. Videoyu inceleyebilirsiniz.

https://youtu.be/-tPuJhyHIgk

https://www.youtube.com/watch?v=-tP...5puwm4uuybl0g10jzzhxw03c010c.1545653397230237

irfan_25

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
akaptan aracının sorununu hallettiniz mi?

akaptan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
arıza devam ediyor. ve sadece soğukken yapıyor. kapatıp bir iki dakika bekleyince arıza gidiyor. bir de aracı ilk çalıştırdığımda arıza lambası birkaç kez yanıp sönüyor. sanayi ye gidip lpgyi tamamen iptal edip depodaki yakıtı bitirip yeni benzin alıp lpgsiz bindik biraz egzoz emisyon uyarısı vardı birde o kalktı. ancak motor arıza ışığı yanıp sönüyor ve sonra yanmayı kesiyor. ancak Kayseride subap ayarını videodaki gibi 10-25 yaptıramadık. her ustanın kendi bilmişliği öldürdü artık beni. herkes farklı konuşuyor. ustayı zorlaya zorlaya 20-25 yaptırdık o da subaplardan biri sıkı çalışıyormuş onu halledip, ayarı 20-25 yaptı. ama arızalardan yıldım artık. biraz daha giderse benzin döküp yakacağım. yalnız bendeki arıza yaklaşık 2 ay önce hanım farları açık bırakmış işe giderken akşam araç çalışmadı ve yeni akü taktırdık gece gece bir elektirikçi aracılığı ile birde LPG beynini (aslında beyin dedikleri lpg katalizörü olarak geçiyor) değiştirdik. muayeneyi geçtik 1 hafta içinde arızalar baş göstermeye başladı. ustalar yavaş yavaş subapları değiştirelim vs demeye başladılar. ancak ben motora bu kadar müdahalenin gerekli olmadığını düşünüyorum. her ustanın dediği şey araç motor olarak kendini sıkıştırınca ya da ters bişey gidince hemen sensörleri uyarıyormuş, motordaki arıza giderilince sıkıntı kalmayacakmış, çözemedim. (motor da ateşleme sorunu varmış dediklerine göre bujiler ateşleme bobinleri vs daha yeni değişti halbuki). neyse arabayı halleder halletmez ya satacağım artık ya da yakacağım. bir daha renault mu Allah korusun.

irfan_25

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben 3 gün önce gidip subap ayarlarını yaptırdım şimdilik uyarı vermiyor.(Benzinde kullanıyorum) Bakalım sonradan uyarı verecek mi?

akaptan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Subap ayarını kaça kaç yaptılar peki bilginiz var mı? bende benzinde kullandım bu hafta aracın sesi vs çok değişti titreme vardı hafiften o da gitti sanki. ama bugün arızayı tekrardan verdi. lambda sensörü (oksijen sensörü) diyorlar bir de ona baktıracağım en kısa sürede kimi sildirdim geçti yazmış, kimi yenisi ile değiştirdim yazmış. anlamadım valla. ama şu bir gerçek çoğu anlamıyor bu işten. bu bir gerçek.

irfan_25

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Subap ayarını 200₺ 'ye yaptırdım. Bir hafta kadar benzinde kullanacağım daha sonra tüpü kullanmaya başlayacağım o zaman ortaya çıkacak.