Yol bilgisayarı kalan menzili göstermiyor

tuncaykan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Clio 3 aracim benim de ayni sorun var. Aslinda sorun degil bence o kalan km lere uyup ta yolda kalinmasin diye alinmis bir onlem bence. Yoksa bize kalsa sonuna kadar gideriz eminim :)
bu arada 2015 linea 50km kala kalan yakıt kismini siliyor daha fazlasini gostermiyor

hkderinoz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kalan yakıtla ne kadar yol gidileceği kullanım özelliklerine (ekonomik-spor) göre değişiyor sanırım. Yakıtın belirli bir seviyenin altına inmesi ve kalan yakıtla ne kadar yol gidileceğinin gösterilmemesi güvenlik açısından yapılmış bir özellik olabilir. Sürücü kalan yakıta güvenip yolda kalma riskiyle karşılaşmasın diye olabilir. polyannacılık yapmış da olabilirim.ıslık

murataydın

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Diken üstünde gidiyoruz böyle olunca da, bence bu da bir güvenlik zaafiyeti. :) Ben zaten ilk fırsatta gireceğim benzinliğe, böyle olunca ekstra bir tedirginlik oluyor.

thetuzla

Güray GÜRBÜZ Captur Outdoor 1.5 Dci EDC ,
Süper Moderator
34-İstanbul
Denildiği gibi yakıt ışığı yandığında kalan km gözükmüyor.
Yaklaşık 80 Km götürür ama buda kullanım hızınız ile bağlantılı.Riske atmamak lazım.

Dün şuna dikakt ettim genelde yakıt ışığı araç 39lt tüketim yapınca yanıyordu. Depo dolu haldeyken ara ara agresfi kullandım ve yakıt tüketimi arttı.Bu şekilde olunca bu sefer yakıt ışığı 38,2 LT de yandı.Son kullanılan değere göre ortalama alıp yinede yolda kalmamanıza olanak sağlıyor.Işık yandığında depoyuda tam sıfırlamadan yakıt almakta fayda var .

hkderinoz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Denildiği gibi yakıt ışığı yandığında kalan km gözükmüyor.
Yaklaşık 80 Km götürür ama buda kullanım hızınız ile bağlantılı.Riske atmamak lazım.

Dün şuna dikakt ettim genelde yakıt ışığı araç 39lt tüketim yapınca yanıyordu. Depo dolu haldeyken ara ara agresfi kullandım ve yakıt tüketimi arttı.Bu şekilde olunca bu sefer yakıt ışığı 38,2 LT de yandı.Son kullanılan değere göre ortalama alıp yinede yolda kalmamanıza olanak sağlıyor.Işık yandığında depoyuda tam sıfırlamadan yakıt almakta fayda var .

Dizel araçlarda çeyrek deponun altına inmeden yakıt almakta fayda var diye biliyorum. Yakıtı tamamen bitirmek dizel pompasının arızalanmasına da neden olabiliyor diye biliyorum.

algins

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Oncelikle şunu şöyleyeyim arkadaşlar. Her bakımda mazot filtresini degistirmek zorunda değilsiniz. ( mümkünse degistirmek tercihtir ) mazot filtresine sağ davlumbazı sökerek ulaşabilirsiniz, biriken suyu boşaltabilirsiniz. Fakat iki bakımda bir mutlaka değiştirin.

BaselTuning

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Işık yandığında direk gitmek daha doğru olan. Ben yakıt lambası yandıktan 12 km sonra yolda kaldım farklı marka bir araçla (normalde aynı araçla ışık yandıktan sonra yakıt alana kadar şehir içinde 40-50 km gitmiştim defalarca). Arıza olduğunu düşündüm fakat yakıt yetişmediği için yolda kaldığımızı farkettik yarım saat uğraştıktan sonra.

Uzun yolda ve uzun dik bir rampadan çıkmaya başlamıştım (sivas-yıldızeli ile yozgat-akdağmadeni istikametinde ilerlerken bilenler için söyleyim) birden yakıt bitmiş gibi kesiklik yaptı araç ve stop etti tüm lambaları yakıp o şekilde bıraktım aracı ve çok şükür rampanın tepe noktasına kadar kendisi ilerledi :) Daha 12 km olduğu için yakıt bitme ihtimalini düşünmüyordum ama yakıt pompasını pompaladıktan sonra aracı tekrar çalıştırıp çıktığım dik rampanın inişi ve sonrasında genelde düzlük olmak üzere toplam 23 km daha ilerledim ilk benzinliğe kadar.

Yakıt sebebi ile yolda kalanların bir çoğu rampa yukarı çıkarken kalır zaten buda böyle bir tecrübe olmuştu :)

80-90 km kala yakması iyidir aslında litre bazlı oluyor o 5 litre civarında kalınca kapatıyor menzili Renault araçların bir çoğu.

murataydın

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Depoyu son fullediğimde yol bilgisayarını sıfırlamıştım, bugün yakıt tüketimi 43,9 lt iken ikaz ışığı yandı. İstasyona gidip depoyu fullediğimde tabanca atana kadar 51,8 lt mazot aldı. Bu demek oluyor ki yol bilgisayarındaki yakıt tüketimi hatalı. Yaklaşık 900 km gitmiştim, hesapladığımda sapmanın 100 km'de 0,9 lt olduğunu gördüm. Servise soracağım bunu düzeltmenin bir yolu var mıdır diye, sizin de aklınızda bulunsun o değere bakıp risk almayın.

karacamelih

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Depoyu son fullediğimde yol bilgisayarını sıfırlamıştım, bugün yakıt tüketimi 43,9 lt iken ikaz ışığı yandı. İstasyona gidip depoyu fullediğimde tabanca atana kadar 51,8 lt mazot aldı. Bu demek oluyor ki yol bilgisayarındaki yakıt tüketimi hatalı. Yaklaşık 900 km gitmiştim, hesapladığımda sapmanın 100 km'de 0,9 lt olduğunu gördüm. Servise soracağım bunu düzeltmenin bir yolu var mıdır diye, sizin de aklınızda bulunsun o değere bakıp risk almayın.

Kullaniminiza bagli olarak yol hava vs bunlar etkilemiyormu ? Sapma normal degilmidir ?

Sent from my iPhone using Tapatalk