Yol bilgisayarı kalan menzili göstermiyor

gogoclio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
arkadaşlar selamlar, yakıt ikaz lambanız yandıktan sonra kalan kmyi göstermez kullanım kitapçığını kontrol ettiyseniz yaklaşık 50-55 km yakıt kaldığını söyler ancak bazen bu değişkenlik gösterebilir trafik ya da aracı kullanış alışkankanlğınıza göre yani ben en azından benim aracım cli03 1.4 benzinli 60 65 km gittiğii biliyorum yakıt ikaz lmabası kaldıktan sonra ancak ikaz yandıktan sonra kalan kmyi genelde renaultlarda göstermez.

murataydın

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kullaniminiza bagli olarak yol hava vs bunlar etkilemiyormu ? Sapma normal degilmidir ?

Sent from my iPhone using Tapatalk
İlla ki bir miktar sapma olabilir ama 43,9 litre ile 51,8 litre arasındaki fark basit bir sapma değil. Ciddi bir sorun olarak değerlendirilmeli.

ÇAĞRI

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hesaplar anlık tüketim üstünden yapılır. Hata değil güvenli tarafda kalma durumundan kaynaklı. Olaya mantıklı boyutta baktığınızda ikaz lambası yanan aracı eğer yakınlarda akaryakıt istasyonu yoksa daha ekonomik kullanmaya çalışırsınız, yani bu ikaz lambası yandığında şu demek oluyor " Aracının yakıtı çok azaldı, aracı ekonomik kullan yoksa senin anlık tüketimine göre yolda kalabilirsin." Bunu şu şekilde test edebilirsiniz. Aracınızda yakıtınız var, ikaz lambası yanmıyor yaklaşık 1-2km lik bir aşağı eğimli yolda aracınız vitesde iken ve yol bilgisayarı anlık tüketimde iken gaza hiç bir şekilde basmayın, motor gücüyle kendi gitsin ve sayacı sıfırlayın. Eğer siz gaza basmazsanız anlık tüketim 0,0 şeklinde görünür yine gaza basmadan kalan yakıtla ne kadar km gideceğinizi gösteren ekrana geldiğinizde göreceğiniz şey ----- olacaktır. Yine aynı ekranda gaza hafifce bastığınızda km değeri 9999 dan doğru yavaşca düşecektir. Bu anlık tüketimle hesaplanır. Eğer siz ikaz yandığı anda anlık tüketiminiz 3lt/100km ise farklı, anlık tüketiminiz 6lt/100km ise farklı olacaktır. Değerler anlık tüketimden hesaplandığı için bu şekilde bir yanılgıya düşülebilir ancak hata değil güvenli tarafdır. Bence de bu eksiklik değil araçlarımız için artı bir durumdur.