2017 de Kış Lastiği Özel Araçlarda Zorunlu mu?

clio2017

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aslında bunun sebeplerinden biri, bu tarz ekipmanların çok çok pahalı olması ve insanların ulaşamaması... Elbetteki hiç biri, insan hayatından daha pahalı değil ancak devletimiz keşke en azından kış lastiğinde bir kdv indirimine vs. gitmiş olsa ve fakiri zengini orta hallisi herkes üşenmeden erinmeden alıp takabilse güzel bir jest olurdu... maalesef ülkemizde her şey çok pahalı ve insan hayatı da çoğu zaman ilk sırada gelmiyor. halbuki geçtim insan hayatını, kimsenin burnunun bile kanamadığı çok küçük çaplı kazalarda dahi, tamponun ve farın bile kırılması zaten kış lastiğine ödeyeceğiniz ücreti fersah fersah geçecektir. insanları bu şekilde bilinçlendirmek daha doğru bana göre.

Zaten asıl konu bana göre, kış lastiği kullanım zorunluluğu yine konulmalı ama her şeyden önce insanların neden kış lastiği takması gerektiği konusunda yeterince bilgisi olması sağlanmalıdır. yani insanlar yaz lastiği ile kar üzerinde gezmeyi kendileri istemiyor olmalıdırlar. bu sayede bir şekilde aracına kış lastiği takamayan kişiler de araçlarıyla çıkmamayı tercih ederler. tehlikeyi en iyi engelleme yöntemi insanlara yasak koymaktan evvel bilinç sahibi yapmaktır.

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aslında bunun sebeplerinden biri, bu tarz ekipmanların çok çok pahalı olması ve insanların ulaşamaması... Elbetteki hiç biri, insan hayatından daha pahalı değil ancak devletimiz keşke en azından kış lastiğinde bir kdv indirimine vs. gitmiş olsa ve fakiri zengini orta hallisi herkes üşenmeden erinmeden alıp takabilse güzel bir jest olurdu...

evet...kar lastiği kredisi istiyoruz :D

İSMAİL 54

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
mesele yasak ta değil ki zaten bir çok yerde zorunluluk yok istemeyen takmasın ama karlı havada yola da çıkmasın. birde ben ekstra para ödediğimi düşünmüyorum kar lastiğine. dönüşümlü kullandığım için daha uzun sürede eskiyor lastik. en önemlisi takmak gerekli değili savunmak. devlet nasıl bilinçlendirsin, biz söylüyoruz adam kabul etmiyor devletin dediğini de kabul etmeyecek ki. ben yasak için takmıyorum kullandım çok faydasını gördüm kullanmaya devem ediyorum.

clio2017

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
mesele yasak ta değil ki zaten bir çok yerde zorunluluk yok istemeyen takmasın ama karlı havada yola da çıkmasın. birde ben ekstra para ödediğimi düşünmüyorum kar lastiğine. dönüşümlü kullandığım için daha uzun sürede eskiyor lastik. en önemlisi takmak gerekli değili savunmak. devlet nasıl bilinçlendirsin, biz söylüyoruz adam kabul etmiyor devletin dediğini de kabul etmeyecek ki. ben yasak için takmıyorum kullandım çok faydasını gördüm kullanmaya devem ediyorum.

çeşitli kamu spotları ile bir başlangıç olabilir. dizilerde bile bu konunun işlenmesini sağlayabilirler mesela başka bir fikir olarak. insanlara onların anlayacağı şekilde gerçekten ben niye bugüne kadar bunu düşünememişim dedirtebilirler.. illa ben inatla takmayacağım diyen için yasağı koyuyorlar zaten. ama ceza da bir yere kadar. Örneğin alkollü araç kullanmanın da cezası var ama bu alkole bağlı kazaları engelleyemiyor maalesef.. önemli olan insanların kendi oto kontrollerinin olması. sadece yasaklayıp ceza ile korkutmak, o cezadan kaçmanın yollarını bulmaya iter insanları.. örnek veriyorum. kış lastiği takar adam ama 10 yıllık çöp lastiği takar. dişi vardır ama sertleşmekten yaz lastiği kadar bile tutunamaz karlı buzlu yola.. nasıl olsa 3 ay kullanacağım diyerek. ne bileyim yaz lastiğini kış lastiği gibi gösterme çabasına girenler bile olur. yasaklar delinmek içindir zihniyeti bu memlekette devam ettiği sürece hiçbir işe yaramaz maalesef.
işte hgs gişelerini hız tüneli uygulamasına geçirdiler gidin bakın otobanların sonuna sağa çekmiş vakit geçiren araçlarla dolu. e ne oldu şimdi hız yapmasını mı engelleyebildiler insanların. aralara da kamera koysunlar bu sefer plaka kapatıp geçmeye çalışanlarla dolar her yer. halbuki sms atmaktan fazlasını yapsalar bayram arefelerinde daha etkili olur. ne bileyim. ehliyetini elinden alıp belli eğitimlerden geçirmeden geri vermeseler falan. bunlar 5 dakikada aklıma gelen şeyler.. üzerine düşünülse insanlara ceza kesip yollamak yerine bilinç aşılamanın yolları çok kolay bulunabilir diye düşünüyorum.

kerim_elk

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Dün itibari ile zorunlu olmadığı açıklandı. Lakin kışın araç için olmazsa olmaz kış lastiği.