aracım neden çok aşırı yakıyor

ömerkaya75

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
merhaba aranıza yeni katıldım. öncelikle sorunum aracımın çok yakması. araç 2012 clio 4 75 bg dci 120000 km de bakım 1 ay önce yapıldı ama hala sorun devam ediyor. parçalar orjinal mais takıldı motor yağı petrol ofisi 5 30 tam sentetik kullanıldı. ama bakımdan dolayı değil çünkü daha evvelden devam ediyordu. depoyu fullemeden 50 tl civarı aldığım için fark etmedim. Yakıtı önce shellden sonra opetten sonra totalden aldım en çok mesafeyi totalde yaptım max 1 depoyla 45 litre yakıtla 580 km civarı gidiyor. yakıt ortalamam 7- 9 litre civarı oynuyor. aracı günlük 20 km gidiş 20 km geliş şehir içi kullanıyorum. Map sensörü ve hava akışmetre sensörünü ve eksoz borusunun oradaki 2 nci oksijen sensörünü kontak sprey ile temizledim. bilgisayara bağlattık engine speed sensor signal (df120) arıza kodu çıktı sildik daha da hata kodu çıkmadı ama sorun hala aynı. rolantide dalgalanma yok, geç çalışma yok, titreme yok, araçta sadece 16 jant 205/55/16 jant lastik var. Jantın çok etkileyeceğini düşünmüyorum. zira 2 katı yaktıracak kadar zorlaması mantık dışı. araçta hiç bir arıza yok gözle görülen veya sistemsel. sadece aküm çabuk boşalıyor. yarım saat radyo ve lambalar açık kalsın, tık diye gidiyor.Enjektörcü ve pompacıların tuzağına düşmek istemiyorum. aracı gayet sakin kullanıyorum. sizce sorunum nedir.

Son düzenleme:

amarulas

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yetkili servise gidin hocam yüksek değerler bunlar sanayide usta filan uğraşmayın

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
merhaba aranıza yeni katıldım. öncelikle sorunum aracımın çok yakması. araç 2012 clio 4 75 bg dci 120000 km de bakım 1 ay önce yapıldı ama hala sorun devam ediyor. parçalar orjinal mais takıldı motor yağı petrol ofisi 5 30 tam sentetik kullanıldı. ama bakımdan dolayı değil çünkü daha evvelden devam ediyordu. depoyu fullemeden 50 tl civarı aldığım için fark etmedim. Yakıtı önce shellden sonra opetten sonra totalden aldım en çok mesafeyi totalde yaptım max 1 depoyla 45 litre yakıtla 580 km civarı gidiyor. yakıt ortalamam 7- 9 litre civarı oynuyor. aracı günlük 20 km gidiş 20 km geliş şehir içi kullanıyorum. Map sensörü ve hava akışmetre sensörünü ve eksoz borusunun oradaki 2 nci oksijen sensörünü kontak sprey ile temizledim. bilgisayara bağlattık engine speed sensor signal (df120) arıza kodu çıktı sildik daha da hata kodu çıkmadı ama sorun hala aynı. rolantide dalgalanma yok, geç çalışma yok, titreme yok, araçta sadece 16 jant 205/55/16 jant lastik var. Jantın çok etkileyeceğini düşünmüyorum. zira 2 katı yaktıracak kadar zorlaması mantık dışı. araçta hiç bir arıza yok gözle görülen veya sistemsel. sadece aküm çabuk boşalıyor. yarım saat radyo ve lambalar açık kalsın, tık diye gidiyor.Enjektörcü ve pompacıların tuzağına düşmek istemiyorum. aracı gayet sakin kullanıyorum. sizce sorunum nedir.
Uzun yolda tüketim nasıl ?
Orijinal aküsü üzerinde ise ( fabrika da takılan ) bitmek üzere olabilir.

alpikom

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
kış şartlarındanmı acaba benimde clio3 var aynı motora sahip. istanbulda 24 km ortalama ile 9.6 gösteriyor yol bilgisyarında . işin enterasan tarafı lpg de bu kadar yakmıyor yaptığım hesaplara göre 8.5 lt tüketimim var.80 tl lik gaz ile 320 km gidiyor.gazın litresini 3.15 den alıyorum.çözemedim bu işi.

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
kış şartlarındanmı acaba benimde clio3 var aynı motora sahip. istanbulda 24 km ortalama ile 9.6 gösteriyor yol bilgisyarında . işin enterasan tarafı lpg de bu kadar yakmıyor yaptığım hesaplara göre 8.5 lt tüketimim var.80 tl lik gaz ile 320 km gidiyor.gazın litresini 3.15 den alıyorum.çözemedim bu işi.
+ Benzin tüketimi de oluyor

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
yok asla lpg de benzin tüketimi yapmıyor.sadece çalıştırınca oda 500-600 metre benzinde gidip gaza geçiyor hemen.yol bilgisayarı yanlış mı gösteriyor acaba.
Bende onu kastettim ilk çalışmada ve motor belli bir ısıya gelene kadar benzin tüketiyor.
LPG de benzine göre lt olarak daha az tüketim aklıma arızalı yada bakım gerektiren enjektör ü getiriyor

alpikom

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
ok. sağolasın.

RebelPhoenix

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben şehir içi kullanımda yol bilgisayarında 11, 12 lt gördüğümden hiç bahsetmeyeyim o zaman :)

wawseng

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
en kolay hesaplama şekli depoyu fulleyin ama pompa tık dedimi 2. kez ağzına kadar zorlayacam diye uğraşmayın,yol bigisayarından km 0 layın,aracı herzamanki günlük şekilde 100km kadar kullanın ve depoyu tekrar fullemeye gidin,pompa yeniden tık dedimi atsın 2. kez bastırmayın mazot ve hesaplayın net rakamlara ulaşacaksınız,kaç liralık mazot aldıysanız o parayı yaptığınız yol km bölün,misal 50 tl lik mazot aldı ve yaptığınız yol 100km 50 bölü 100 eşittir aracınız km de 0.50 krş yakmış demektir,türkiyede mazot fiyatınıda göz ardı etmeyin,malesef fiyatlar yüksek,eskiden 20 krş yakıyorum diyen şimdi 40 45krş yakıyor,eskiden mazotun litre 3-4 tl idi,şuan 6 küsür