Arka Taraftan Gelen Gıcırtı

padaroglu

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu sesin kaynağını bulacam ama bakalım ne zaman :) Amortisörden böyle gıcırtı gelebilirmi arkadaşlar.

galove

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim araçtan da şöyle bir ses geliyor. yeni bir konu açmak yerine buraya yazayım dedim. belki ortak bir problemimiz olabilir.

aracımın sağ tarafından garip bir ses geliyor. Sesin tam olarak geldiği yeri çözemiyorum. Sağdan geldiği kesin ama ne önden ne de arkadan gibi. Alttan bile diyemem.

Sesi tarif edecek olursam böyle tık, tııkkk diye bir ses. çok yüksek bir ses değil ama dikkat dağıtıyor ve rahatsız ediyor. sanki bir şeyi gerdiriyormuşsun da ses çıkıyormuş gibi.

Ses sadece ama sadece şu durumlarda geliyor.

1. dur-kalk şeklindeki yavaş akan trafiklerde hızlanıp yavaşlarken
2. ani fren yapıp ayağı birden frenden çekince
3. aracın sağ tarafı çukur vb. yerlerden geçerken aynı anda hızlanınca
4. hem sağ hem de sol teker sırayla çukura girince. aynı anda değil önce sağ sonra sol girecek ama hemen arka arkaya diyelim.

-sabit hızla giderken ses yok
-kasisten geçerken ses yok
-yüksek hızlarda ses yok
-ses sadece sağ tarafta var solda yok.

sizce sorun ne olabilir. internette başka araçlar için aks falan diyenler olmuş.

padaroglu

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kapıların ayarsız olabilir. Benimde sol taraftan benzer bir ses geliyordu kapı gergisi değişti ve ses kesildi.

padaroglu

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Senin ses vurma sesimi yoksa titreşim sesimi.

galove

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Vurma sesi diyemem. Titreşim de değil. Arka arkaya gelmiyor tek bir kez geliyor. kapıyı açıp kapatırken bir ses gelmiyor. acaba bu kapı gergisinden olsa kapıyı açıp kapatırken de ses gelmesi gerekmez mi?

böyle nasıl bir ses desem. bir metali ısıtırsın gerginleşir ya. sonra gerginleşirken hafiften ses çıkarmaya başlar. öyle bir ses denebilir. tık diye.

berkay22

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
abilerim o ses geldiği zaman cam acık oluyo mu cam krikosundan da geliyo olabilir. aynısı benim clioda da var ama sol ön kapıdan geliyo cam acık olduğu zaman kapalı olsuğunda sorun yok

padaroglu

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim araçtan gelen gıcırtı sesini hafta sonu hallettik çok şükür. Benim aracın egzoz sacı yamulmuş sesi o yapıyormuş. Serviste sacı düzelttiler ve ses kesildi. Servisin dediğine göre aracın altını vurmuşuz.

berkay22

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim araçtan gelen gıcırtı sesini hafta sonu hallettik çok şükür. Benim aracın egzoz sacı yamulmuş sesi o yapıyormuş. Serviste sacı düzelttiler ve ses kesildi. Servisin dediğine göre aracın altını vurmuşuz.

abi iyi sesi bulmuşsunuz hiç aklıma gelmezdi :)

padaroglu

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benimde hiç aklıma gelen bir yer değildi egzoz sacı. Yetkili servise gittim. (Esenyurt Bika). Aracın vites topuzunu, kalorifer tuş panelini ücretsiz değiştirdiler. Aracımın kapılarını ayarladılar. Şoför kapısının gergisini değiştirdiler. Egzoz sacını düzelttiler. Bu işlemlerin hepsini garanti kapsamında ücretsiz yaptılar sağolsunlar. Ben aracımı 89000 km de ikinci el olarak almıştım. Şuan aracım 95000 km'de. Yetkili serviste hiç bakım yaptırmadım. Ama genede sağolsunlar yardımcı oldular. Biraz bekledik ama değdi.

diplomali_amele

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Dün bende aynı sesi duydum ve arkadaşımızın dediği gibi yaptım (tek olduğum için o bölgeye ağırlık koyarak denedim) tek bulbildiğim bağaj bölgesinde takoz başlarının olduğu yerdi başka tespit yapamadım malesef aracı kaldırıp baktırıcam bu akşam acaba alttan bir yerde birşey çıktıda omu vuruyor anlamak için