Clio 4 Geri Görüş Kamerası Aktif Etme

szralp

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Öncelikle herkese iyi akşamlar.
Özel mesaj olarak çok fazla soru aldım geri görüş kamerasıyla ilgili ve herkese yardımcı olabilmesi için dilimin döndüğü kadar bir video çektim.
Sürçü lisan ettiysek affola.

Adımları teker teker uygularsanız bir sorununuz olacağını sanmıyorum.

Mediaskin dosyaları
https://www.dropbox.com/s/dabo0mqm2rxyzcs/Medi@skin403_Lite.rar?dl=0

Dosyalar benim yüklememdir kendi aracımda kullandığım içinde iki adet IGO'da dahildir Türkçe seslendirme ile birlikte.

1)Cihazınızın 4.0.3 sürümünde olduğunu doğrulayın veya güncelleyin.
2)USB belleğinizi formatlayın (FAT32)
3)MediaSkin dosyalarını USB Belleğe atın
4)USB Belleği arabaya takın ve aracı çalıştırın
5)Güncelleme için onay isteyecek onaylayın cihaz birkaç kere kapanıp açılacak dokunmayın hiç.
6)En son yükleme bittiğinde size tekrar soracak güncelleme yapayım mı diye hayır deyin ve USB bellekten update.lgu dosyasını silin.

Video'da bahsettiğim yedek dosyaların linki:
https://www.dropbox.com/s/mgixdab162jbzxz/Clio4BackUp.zip?dl=0

7)MediaSkin'de applications bölümünde + ya basarak Total Commander'ı yükleyin ve çalıştırın.
8)Sol ekranda sırasıyla StorageCard - System'e girin
9)Sağ ekranda ise USB Belleğinizi yani MD'yi açın
10)Sol ekrandan DSI_config.bsd, DSI_EC_config.bsd ve ULC_DTC dosyalarını sağ ekrana yani USB Belleğe sürükleyin açılan ekranda copy'e basın.
11) USB Belleği araçtan çıkartın ve radyoyu çalışıyorsa aracınızı kapatın ve 30 sn bekleyin (sistemin tamamen kapanması için)
12) Aracı çalıştırın ve radyonun tamamen açılmasını bekleyin.
13)Açıldıktan sonra sırası ile ses açma kapama tuşuna basarak sistemi kapatın(saat ekranına geçecek)
14) Direksiyon kontrolünden önce + sonra - ye basıp USB Belleği takın. Test menüsü açılacak.
15) Micon Test'e girip SWRC#2'ye basın sistem kapanıp tekrar açılacak. (Geri görüş ekranındaki çizgiler için aynı işlemi yapıp B89'a basın.
20hae1d.jpg

16) Şimdi geri görüş kameranız aktif fakat Navigasyon sistemi açılmaz (Kabul Ediyorum tuşu aktif değil). Şimdi devreye aldığımız yedekler girecek.
17) Yine mediaskine girip Total Commander'ı açarak sol ve sağ ekranı yukarıdaki adım gibi yapıp bu sefer sol ekrandan DSI_config.bsd, DSI_EC_config.bsd ve ULC_DTC dosyalarını silin.
18)Sildikten sonra bu sefer sağ tarafa yedeklediklerimizi sol tarafa sürükleyin ve çıkan ekrana copy deyin.
19) Şuan kamera ve navigasyonunuzda aktif haldedir bağlantıları yaptıktan sonra kameranız çalışacaktır.

Bağlantılar ise;
9, + elektrik
21 - elektrik

10 kamera görüntü +
22 kamera görüntü -

3 geri vites ışığı tetikleyici +

olacak şekilde bağlantıları yapın.

Geri vites ışığından elektrik alırken unutmayın lamba bagaj kapağında burdan elektrik alabilmek için tavan döşemesinin klipslerini çıkarın elinizin gireceği kadar boşluk yapıp tavandan çıkan kablolardan lambaya giden + kabloyu bulun ve ön tarafa elektrik çekin.

Son düzenleme:

or_by

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
güzel bir çalışma olmuş. hali hazırda media skin yüklü üyeler direkt 2. adamı uygulayabilir.

ozgur.ycl

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
merhaba geri görüş kamerası için hangi marka ve model kullanıyorsunuz tavsiye verirseniz sevinirim

nerozxr

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bu adımları yaptım yanlız aracımda kamera takılı değil geri vitese taktığımda aktif olmadı yanlış birşeylermi yaptım acaba

EndSpeed

Erdem,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bu adımları yaptım yanlız aracımda kamera takılı değil geri vitese taktığımda aktif olmadı yanlış birşeylermi yaptım acaba

kamera takılı olmadığı sürece büyük ihtimal açılmaz ekran tetikleme olmadığından. Konu sahibi arkadaşımız bilgi verirse bizde sizde öğrenmiş oluruz :) kamera takmadan acaba ekrana hareket geliyormu. yani görüntüden kastım program açılıyormu.
bu arada çok güzel bir konu olmuş. emekleriniz için teşekkürler.

or_by

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

cihaza kamera ekranını açması için elektrik gitmezse nereden bilecek açılması gereken zamanı? sorunuz biraz garip olmuş

nerozxr

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
sorum biraz garip olmuş olabilir.sonuçta bilgi paylaşımı kusura bakma

szralp

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Geri vitese taktığınızda kameranın açılabilmesi için geri vites lambasından kablo çekmeniz gerekmekte tetikleyici olarak bağlantıları yapmadan cihaz üzerinde bir fark göremezsiniz.

szralp

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
kamera takılı olmadığı sürece büyük ihtimal açılmaz ekran tetikleme olmadığından. Konu sahibi arkadaşımız bilgi verirse bizde sizde öğrenmiş oluruz :) kamera takmadan acaba ekrana hareket geliyormu. yani görüntüden kastım program açılıyormu.
bu arada çok güzel bir konu olmuş. emekleriniz için teşekkürler.

Ben teşekkür ederim bende burada ki paylaşımlar sayesinde yapabildim kendi aracıma yararlı olabildiyse ne mutlu :)