Clio 4 Seramik Kaplama

flamered

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar. Aranıza yeni katıldım, hatta henüz arabamı teslim almadım bile. Teslim almadan önce seramik kaplama yaptırmalı mıyım? Yaptıran arkadaşlar tavsiyede bulunabilirler mi?

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Araç metalik renk ise yaptırın. Ama beyaz ve gümüş renkte pek parlamiyor. Daha çok siyah, kırmızı, mavi, kum beji gibi renklerde daha belirgin oluyor. Benim aracım beyaz yaptırmayı çok istiyorum ama renk kötü:)

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Uyguladıkları sonra cam gibi çok ince bir katman oluşturuyor. Kalitesine göre 2-4 sene kalıcılığı var ama uygulanma aşaması çok önemli işlemler düzgün yapılmazsa bir yer parlak bir yer mat kalabiliyor.

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli

cnk66

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu konuda sunu soyleyebilirim piyasada seramik diye gecen malzeme ve iscligi yapiyorum diyenlerin %95 i bilmiyor uygulamayi veya dandik urun kullaniyor. Basta sunu soyliyeyim 300-500 tl ye uygulayan yerler seramik degil nano urunlerdir sakin kanmayin bu isi hakkiyla yapanlar var detailing diye aratirsaniz gorebilirsiniz soyle soyliyeyim size gercek sermaik kaplamalar(oda yalnizca birkac marka gercek 9h) uygulamasi cok zordur pasta cilacinin hic seramik yapmayan adamin yapamiyacagi istir sakin aracinizi mahvettirmeyin cok ornegi var(ornegin seramigi kapiya yaparken kapinin yarisi bitmeden 1 dakika icinde silmek lazim...) gibi her urunun kendine ozel teknikleri var cogu seramik yaptim diye 5 saatte arac teslim eder boyle birsey yok gercek uygulamada once on yikama ardindan eldivenle sonra kil islemi polisaji seramigin kurumasi ikinci kati izo vb urunle silinmesi falan bircok detay var ve 5 saatte bitcek is degil 0 aracta sure kisalabilir ama sunuda soyliyeyim ben cok arastirdigim icin yaziyorum yoksa uygulamaci degilim.
Gercek seramigi yaptirinca benzinlikte sacma kopuklerle yikanmamasi lazim ozel sampuani var korumasi cok onemli herkez seramik yaptim anahtar cizmiyor diyor denesin bakalim nasil ciziliyor? Seramikli cok arac gordum 1 ayda nasil mahvolmus kopuk sacma bezlerle sildirip
Birde son olarak sunu soyliyim iyi dusunulup karar verilmesi lazim yanlis uygulamada seramik kolay cikmaz zimparaya kadar giden sonuclari vardir
Ben mesela wax yaptirdim kutu aldim 50 arac cikariyor 3 ayda bir yeniletip yilda bir komple ( pasta kil vb) yaptiriyorum.
Seramikte su olay var arac atiyorum birsey surttu cizik gibi oldu sizin pasta yapmaniz gerekiyor pasta yapinca seramik katmanini kullanilan urune gore incelir veya kaybolur bu olayi bilin ve seramik icin urun aldiniz artti diyelim ama acilan sise 2 ay sonra cop o yuzden yeni sise almaniz gerekir ama waxta pasta vidaha wax attir gibi
Dedigim gibi tercih sizin iyi dusunun seramikten donus zordur bakmasi nazlidir hepsi oyle ama en basta isinin piri yere yaptirin ne yaparsaniz yapin o benzinliklerdeki gibi icinde kostik olan en ucuz kopuklerle aracinizi kesinlikle yikatmayin

sinann24

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben aracımı metalik Beyaz aldım Sedefli Beyaz derler boya koruma yapıp verdiler 1 ayı geçti aracı aldığım günden beri dikkatimi çeken şey sanki Seramik kaplama var gibi duruyor gece bile parlıyor

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Evet aynen öyle.Çin malı ürünlerle Seramik kaplama yapan yerler var.Kaliteli ürünler gibi alt katmanı esnek değil ve çok kırılgan olduğu için taş bile gelse normalde gerçekleşecek zarardan daha fazlası meydana gelebiliyor.Çünkü 9h sertlik olsa bile alt katmanı esneknolmazsa boya daha çabuk atabiliyor.
Bu işte en kaliteli/kendini kanıtlamış ürünler Aquartz ve Gtechniq tir.
Her ben seramik kaplama yapıyorum diyen gerçek anlamda ne yapılacağını bilmiyordur.Korumazsanız wax 2 yikamada akar gider.

Ben 1 kez de bir arkadaşımın araci olmak üzere 4 kez bu uygulamayı yaptım.Yeni araçlar için beklemeye gerek yok ancak eski boya için aşındırıcılığı yüksek cila ile cizikleri mümkün olduğu kadar tamir etmek gerekiyor.Sonra o pastanin boyaya tutunma süresini beklemek sonra cila yağını akıtmak kil ipa bir daha yıkamak 2. Kez ipa ile silmek sonra da ürünün uygulanma talimatına gore bekleme sürelerini dikkate alarak uygun nem ve sıcaklık ile ortam şartlarında uygulamak gerekiyor.
Normal piyasa tipi seramik kaplamaların hata da geri donüşü zımpara gerektirmez.Polisaj makinesi ve pasta ile düzeltebilirsiniz.Ancak o kısımda seramik koruma kalmaz.Ancak gtechniq crystal serum gibi urünler profesyonel uygulama gerektirir ve kurursa tek çözümü zımparadır.
Bekleme süresi dediğim gibi ürüne göre değişir.Benim uyguladığım ürünlerde 2 ürün arası uygulama için yarım saat bekleme yeterli idi.Ürünler birbirinin üzerine atılıp birbirine bağlanmak için o kadar süre yeterli oluyor.Başka markalarda bu süre değişebilir.Uygulama sonrası su ve aşırı nem ile sıcaklıkta kalmadan 12 24 saat arası bekleme süresi de gerekiyor.
Sonrasında korumak lazım ki yazdığı gibi uzun ömürlü olsun.Ph nötr ve ya aynı markanın urüne zarar vermeyen şampuanı ile profesyonel yıkama sünger kurulama bezi vb. Ürünleri kullanmak çok önemli.
Piyasa da 80 90 TL ye de seramik kaplama ürünleri var.Ancak 1 arabalık kaliteli ürünler normalde 300 500 TL arasi.İşçilik ve diğer hazırlık için kullanılan malzemeler eklenince rakam kaliteli urünler kullanılan yerlerde 1500 TL civarına çıkar.

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Befe arkadaşın uygulaması gerçekten çok başarılı olmuş helal olsun diyorum ve anlatım içinde ayrıca teşekkür ederim.

konu sahibine diyeceğim şu eğer ben aracımla bizzat ilgilenmeyi seven biriyim diyen tiplerdenseniz standart Menzerna Power Sealant 2 kat yapıp üzerine Meguiars vs gibi kaliteli carnabua wax yapabilirsiniz.

sıfır araca clay yani kil gerektirmeyeceği için aracın çıkmasıyla yıkatıp önce 2 kat (24 saat arayla) sealant (boya koruma diyebiliriz) yapıp sonra wax yapabilirsiniz ve sonuç çok doğal olan şık bir parlama olur inanın bana hoşunuza gider diye garanti edebilirim.

böyle bir uygulama sealant ve wax için birer kutu toplam 120-150tl tutar onun yanında polisaj makinası ve kaliteli mikrofiber bezde aldınızmı ve oto şampuan tadından yenmez toplam 350-400tlye 3-4 aya bir bu uygulamayı tazeledinizmi aracınız kral olur.

ilk öğrenme adımı ve uygulaması zahmetli olabiliyor ama bir öğrendinizmiki gerçekten kolay tazeleyeceğiniz her seferinde özelliklede polisaj makinası varsa taş çatlasın yıkama ve sealant ile beraber 30dk,ertesi günde wax atar silersiniz 15dk toplam 4 aya bir 45dk da aracınız cidden çok güzel görünür.

ha ben bu zahmeti sevmeyenlerdenim derseniz diyecek yok o ayrı, ben bayılıyorum yapmaya :)

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
şunuda söylim bahsi geçen wax ve sealantin raf ömrü 1 -1.5 sene ve şişede bu işi gerçekten bilen biri için rahat 15-20 araçlık kadar ürün var, ben 400tl harcadım ama neredeyse 1.5 senedir aracım kaymak gibi ve pederin,bacanağın, meslekdaşımın, yakın arkadaşımın hep araçlarınıda yapma şansım oldu onlarda öyle yada böyle bir şekilde ödüllendirdi diyelim :)

doctor

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Herkesin bahsettiği gibi koyu metalik renk araçta daha can alıcı gözükmekte. Bu işi hakkı ile yapanlar 5 yıllık garanti sertifikası vermekte. Aracın işlem yapıldıktan sonra alt katmandan üst katmana tam olarak donması 72 saati almakta, yani araç 72 st boyunca su görmemeli. Tercihen 1 hafta kadar tazyikli su vurulmaması öneriliyor. Ben her 2 aracıma da Meguiars da yaptırdım, Audi Sedefli Siyah olduğu için belirgin bir parlaklık var, Talisman Sedefli Beyaz olması sebebi ile çok fazla belli olmamakta. Ayrıca diğer arkadaşlarında dediği gibi anahtar vs gibi derin çizikleri engellemiyor. Seramik kaplama fiyatı yerine göre değişse de (Meguiars araç başı 2250 TL aldı) 1500 TL altı yerlerde biraz düşünmek lazım. Ve tabiki de yaptırmakla iş bitmiyor, yıkama ve kurulama aşamalarında da yıllarca özen göstermek ve dikkat etmek gerekiyor...

Son düzenleme: