Havalandırma fanı 4. kademe arızası - klörifer rezistansı modifiyesi

AbdullahYılmaz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Selamün aleyküm. Arkadaşlar geçen hafta araçta havalandırma fanının 4. kademesinin çalışmadığını fark ettim. Biraz araştırınca ve testler yapınca çalışma prensibini öğrendim. Zaten çoğu araçta aynı şeklide çalışıyor. Yani burada anlattıklarımı farklı araçlarda da uygulayabilirsiniz. Havalandırma fanının ilk 3 kademesini kalorifer rezistansı denen ama aslında tabiki bildiğimiz rezistans ile hiçbir alakası olmayan bir parça kontrol ediyor. 4. kademeyi de yine kalorifer rezistansında yapışık bulunan röle kontrol ediyor. Şöyle ki (2007 kangoo için) kalorifer rezistansına kontak kapalı olsa dahi aküden direk 12v geliyor. ilk 3 kademede kalorifer rezistansındaki devre sayesinde fan motoru düşük devirde çalışıyor. 4. kademeye aldığımızda devreden bağımsız olarak kalorifer rezistansında bulunan röle aracılığı ile direk aküden voltaj gelerek tam devirde çalışıyor. Yanlız bu parçada bulunan röle sadece 4. kademe ile ilgili değil. 4. kademe kapalıyken röle voltajı ilk 3 kademeye veriyor. Yani bu durumda havalandırma fanı ile ilgili probleminiz varsa tabiki önce sigortaları kontrol edin. (bu arada 2007 kangoo aracımda 4. kademenin sigortadan bağımsız çalıştığını fark ettim.) Sonra Kalorifer rezistansını kontrol edin. 2007 kangoo da bu parça motor bölümünde bulunan havalandırma fan motorunun hemen üzerinde bulunuyor. Parçayı sökmek için motora bağlı soketi çıkarmak gerekiyor. Ama soket alt tarafta kaldığı için motoru da sökmek gerekir diye düşünebilirsiniz. Ama gerek yok. Önce parçanın resimlerini inceleyin.(Google) Sonra El yordamı ile soketi çıkarabilirsiniz. Bendeki model uzun soket olan model. İki ucunda tırnak var. El yordamı ile önce tırnakları kurtarıp sonra çekerek çıkarabiliyoruz.

Aslında benim bu konuyu açmamdaki asıl sebep şu. Bendeki arıza sadece 4. kademedeydi. İlk 3 kademe sorunsuz çalışıyor. Yani kalorifer rezistansındaki devre sağlam ama içine gömülü olan röle bozuk. Bende dedim ki bu parça zaten değişecek. Yani elimdeki çöp. Şunun röle olan yerini bir keseyim. İçindeki röleyi değiştirebiliyorsam değiştireyim. Olmazsa zaten parça değişecek. Parçayı (gravür taşlama ile) kestim. İçinde otomotiv sektöründe kullanılan rölelerin içinde kullanılan rölenin aynısı vardı fakat bacakları pcbye montaj yapılacak şekilde olduğu için otomotiv sektöründe kullanılan röleler ile değiştiremezdim. Elimde aynı bacak yapısına sahip ve yüksek amperli röle olmadığı için dışarıya kablo çekerek otomotiv sektöründe kullanılan rölelerden kullanmaya karar verdim. Kalorifer rezistansının içindeki röleyi havya kullanarak söktüm. Bu işlem biraz zorladı çünkü bacakların lehimlendiği alan biraz ulaşması zor yerdeydi. Söktüğüm rölenin bacakları yerine kablolar lehimledim. 3D yazıcıdan röle soketi bastım. (stl dosyası ekte) Röle olarak 5 bacaklı 30a röle kullandım. 5 bacaklı olması önemli çünkü fan 4. kademedeyken röle tetikleniyor voltajı motora veriyor. 4. kademe kapalıyken röle voltajı ilk 3 kademe için devreye veriyor. Şimdi artık röle bozulsa bile sadece röleyi değiştirebileceğim. Bu işlemi yapacak olan varsa tüm sorumluluğun kendine ait olduğunu açıkça belirteyim. Oluşabilecek herhangi bir arızadan dolayı mesuliyet kabul etmem. Bu işlemi yapmam isteyenler varsa kablo seçimini iyi yapması gerekiyor. Ben elimde uygun kablo olmadığı için 1lik kablo kullanmıştım. Kablodaki ısıyı takip ettim ve ısı fazla olduğu için en kısa zamanda kablo temin ettim ve 2.5luk kablo ile değiştirdim. Sadece rölenin bobin bacaklarında ince kablo kullandım. Kabloları olabildiğince kısa tutmakta fayda var. 2.5luk kabloda da biraz ısı oluşuyor ama ısı artmıyor. Ben 2.5luk kablo ile yaklaşık 10dk çalıştırıp kablonun ısısını kontrol ettim. Sadece 4. kademede hafif ısı var ama artan bir ısı değil. Sabit düşük sıcaklıkta bir ısı. Sorun olacağını düşünmüyorum.

Yapım aşamalarında çekebildiğim kadar fotoğraf çektim. Onları da ekleyim.

arbm443.jpg

flrb69y.jpg

hub734w.jpg

jjyky9v.jpg

jbafjz4.jpg

3pz2skf.jpg

4hjgahx.jpg

Röle olan yer kesilmiş ve röle çıkartılmış hali
5jg7pix.jpg

3cwae9l.jpg

j73koqz.jpg

j5dxp6k.jpg