İlk Çalışma Anında Ses

marko

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Videoyu en az on kere izledim, daha doğrusu dinledim. İlk çalıştırmada motor daha rölanti devrine bile ulaşamadan, yaklaşık bir saniyelik bir uğultu geliyor. Rölanti devrine ulaştıktan sonra ve gaz verirken bu ses yok dinlediğim kadarıyla. Bu tür uğultulara rulman arızalarında rastladım. Bilye ya da yataklardaki aşınma ve bozulmalar sonucu rulmanlar yalpalıyarak / titreşerek çalışırlar ve uğultulu çıkarırlar. Düşük devirlerde uğultu daha fazla, yüksek devirlerde daha azdır, hatta hiç duyulmaz bile. Bu durum sesin frekansından kaynaklanır. Uğultunun frekansı yükseldikçe artık duymaz oluruz. Ama yalpalama / titreşim hep vardır. Motordaki tüm kayışlar bir kasnağı hareket ettirir ve kasnakların milinde de rulmanlar vardır. Benim kanaatim bu uğultunun rulman kaynaklı olabileceğidir. Tabii ki en doğrusu, motoru en kısa zamanda iyi bir ustaya / servise göstermektir. Belki yolda kalmanıza yol açacak ve ileride daha pahalıya malolacak bir arıza mevcuttur. Tedbiri elden bırakmamak lazım. Kazasız, sorunsuz günler dilerim.
cevabınız için çok teşekkürler.evet aynen dediğiniz gibi araç rölanti devrine ulaşmadan 1 saniyelik fln uğultu ses geliyor.ve bunu sadece araç soğukken yapıyor.servise gösterdim duyamadık diyorlar.bu araçtan 2 tane daha kullandım daha önce anlarda yoktu bu ses.

arslan.nalsra

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Videoyu tekrar seyrettim. Yine rulman arızası izlenimi edindim. Yatak sarmaya başlayan rulman uğultusu. Motordaki dönen her parçada bilye ve rulman bulunmakta. Bütün kasnaklar, şarj dinamosu, marş motoru, klima motoru gibi. Bu durumda kulakları hassas bir usta bulmanız gerekiyor. Bir de kayışlar geldi aklıma. Bazı durumlarda kayışlar da uğultu yapabilir. Kayışların belli bir değişme periyodu olsa da, bazen beklenmedik zamanlarda esnemeler ve çatlaklar oluşabilir. Bazen de aşırı gerginlik. Şöyle bir kayış testi yapabilirsiniz: motor çalışmazken bütün kayışların kasnakla temas eden iç yüzeylerini talk pudrası ile pudralayın. Motoru çalıştırıp tekrar durdurun. Kayışların yeri değişmiş olacaktır. Pudralanmamış kısımları yeniden pudralayın. Sonra sesi yeniden dinleyin. Ses kesilirse, kayışlar bölgesinde bir problem olduğunu tespit etmiş olursunuz.

RedFoX

Levent
Süper Moderator
14-Bolu
Marş motoru rulmanları arızalanmış olabilirmi acaba çokta bi ses duyamadım ben normal gibi.

Aracın motor yağ seviyesini bir kontrol edermisiniz ?

marko

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Marş motoru rulmanları arızalanmış olabilirmi acaba çokta bi ses duyamadım ben normal gibi.

Aracın motor yağ seviyesini bir kontrol edermisiniz ?

Arac 12000kmde yagi yeni degisti ve seviyesi normal.rulman olsa her zaman yapmazmı.sadece 2 gun yattığında yapıyor sesi

RedFoX

Levent
Süper Moderator
14-Bolu
Arac 12000kmde yagi yeni degisti ve seviyesi normal.rulman olsa her zaman yapmazmı.sadece 2 gun yattığında yapıyor sesi

Bak işte kendiniz bulmuşsunuz sorunu rulman olsa sürekli yapar. Motor çalıştıktan sonra kesildiğine göre tahminimce marş motoru rulmanından geliyor olabilir. Marş motoru Motoru çalıştıktan sonra devreden çıkar yani sürekli çalışmaz ;). 12.000 deki bir arabanında rulmanların kolay kolay bozulmaması lazım aslında. Bakımdan sonra mı böyle bir sorunla karşılaşmaya başladınız.

marko

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bak işte kendiniz bulmuşsunuz sorunu rulman olsa sürekli yapar. Motor çalıştıktan sonra kesildiğine göre tahminimce marş motoru rulmanından geliyor olabilir. Marş motoru Motoru çalıştıktan sonra devreden çıkar yani sürekli çalışmaz ;). 12.000 deki bir arabanında rulmanların kolay kolay bozulmaması lazım aslında. Bakımdan sonra mı böyle bir sorunla karşılaşmaya başladınız.
aracı 2.el aldım.aldığım gün önce bakıma götürdüm.ordan hemen sonrada lpg taktırdım.daha önce varmıydı yokmuydu bilmiyorum.araç 1-2 gün yatarsa sadece ilk çalıştırmada yapıyor.aracın ısınmasına bile gerek yok,anında söndürüp tekrar çalıştırırsam bile yapmıyor

RedFoX

Levent
Süper Moderator
14-Bolu
aracı 2.el aldım.aldığım gün önce bakıma götürdüm.ordan hemen sonrada lpg taktırdım.daha önce varmıydı yokmuydu bilmiyorum.araç 1-2 gün yatarsa sadece ilk çalıştırmada yapıyor.aracın ısınmasına bile gerek yok,anında söndürüp tekrar çalıştırırsam bile yapmıyor

Bence sorun yok araçta takmayın kafanıza ;) Yağını suyunu belirli aralıklarla kontrol edin.

dogancan35

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ses normal bence lpg taktığınızı söylediniz ilk başta lpg az yada benzinle çalışıp sonra lpg ye geçtiğinde böyle bi ses yapabilir arıza yok bence çoğu motor çalıştıktan 10 saniye sonra sesi normala dönüyo benim otomatik hyundai aracım vardı otomatik araçlar biraz değişik çalışıyor marşa basınca motordan tık tık tık ses geliyodu çalışırken sonra kesiliyodu 3 sene öyle bindim :D bişeyde olmadı sürekli gelmiyosa sıkıntı yok bence