Laguna III 1,5dci Çözülemeyen problem

uysalburak

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arabam laguna 2008 1,5 dci 57000km de idi. Triger değişimi dahil ağır bakımı yetkili renault servisinde yapılmıştı. Sorun 1,5 ay kadar önce başladı. Evimizin yakınına açılan full benzin istasyonundan 4-5 depo mazot aldım. Daha önce hep opetten alırdım. 1,5 ay önce arabamda aniden 1-2-3 viteslerde çekiş problemi başladı. sanki araba 240nm torka sahip değilde 40nm lik bir kamyon gibi oldu. 2700 deviri geçemiyor eğer zorlarsam enjektör arızası veriyordu. İlk gittiğim özşafak yetki renault servisi mazot filtresini değişti düzelmedi. sonra egr temizlendi yine düzelmedi. Ha bu arada arabanın yüklenince verdiği enjektör arızası araba stop edip çalışınca siliniyor kendiliğinden. Sonra özşafak uzun yol yapın shell yada opetten mazot alın ama katkı kullanmayın geçer dedi. Ardından shell GTL mazot alarak 2000km kadar yol yaptım.Yine geçmedi.

Daha sonra yine yetkili servis renser e götürdüm. Orada da önce egr 2 kere daha temizlendi. debimetre kontrol edildi başka bir araçtan takılıp denendi değişen birşey olmadı. Enjektörler söküldü teste gitti en ufak sorun yok. Katalizör söküldü tertemiz çıktı. bu arada sorun başladığından beri 5-6 depo mazotu da shell den almış oldum tabi. Pislik olsa bile tertemiz oldu hepsi. son olarak ta turbo hortumları herşeyi kontrol edildi yine sorun çözülemedi. Hava debimetresi söküldü başka bir aracınki takıldı yine düzelmedi.

Servis ustamız sürekli mais merkez servis ile hocalarla irtibatta olduğunu hocaların son olarak ta başka bir lagunadan egr yi söküp denemelerini eğer sorun kalmazsa yeni egr takılması gerektiğini söylemişler. Malzemeler yüksek fiyatlı olduğu ve sorunun kaynadğından emin olamadıkları için de tamam bunu değiştik te diyemiyorlar. Mecburen deneme yoluna gidiyorlar. düşünsenize 4 tane enjektör 3000 tl idi. Denenmeseydi havaya gidecekti.

Herşeyden önce iki renault servisine de uğraşılarından dolayı teşekkür ederim. Fakat netice olarak sorunum hala çözülemedi. Bu konu başına gelmiş olan varmı ? Ne şekilde çözüldü?

Enteresan olan bir konu da 26/5 /2012 de başka bir renault fan forumunda manisa dan bir arkadaş benim arabamla aynı km de aynı sorunları yaşamış. Sanki ben yazmışım gibi okudum. Fakat çözümünü yada olayın neticesini yazmamış...

16-UğUR-55

Uğur Kaymak,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İlginç.
Umarım bir çözüm bulunur.
Benim aklımada bu yapılanlar dışında birşey gelmiyor.
fazlası bile yapılmış zaten.

*MELiH

Melih LALE,
Yönetici
Başkan
Bilgi Girilmemiş
aynı sıkıntıya benzer sıkıntı bizdede vardı Gaz pedalının kablolarından dediler. Elektronik gaz pedalı sorun çıkarabiliyo birde o taraflara baktırın. Sıkıntı birbirine yakın.

uysalburak

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bu arada şunu da yazmayı unutmuşum:
uzun yolda otobanda 190 km sürate kadar çıktım hiçbir sorun yok. Ya da araba devrini alana kadar sorun var. Eğer 1-2-3 viteste zorlanmazsa turbo açarsa hiç sorun yokmuş gibi gidiyor. Özellikle de klima açıkken bu çekiş gücü kendisini daha çok hissettiriyor. klimanın %5 oranında güçten düşürmesi normaldir ama tahminim %80 bekide daha fazla bir düşüş var. en enterasanı da araba bilgisayara a bağlandığından hiçbir sorun göstermiyor :(

bilalrx

Bilgi Girilmemiş
aracın, hareketle ilgili mekanik ve elektronik vede sensörler dahil tüm parçaların kontrolü gerekıyor... hareket-devir sensörleri, dahil, vs...:soru

uysalburak

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
renault servislerini tek tek araya araya diğer forumdaki arkadaşın arabasına bakan servisi bulduk. o arabada önce enjektör beynine yükleme yapmışlar ardından da yakıt pompasını değiştirmişler düzelmiş. Yalnız benim araçtan farkı beyin hata kodu vermiş o arabada. Yani servisin işi kolaymış. Bendeki olayda o servisin anlattığımıza göre tahmini melih beyin söylediği gaz pedalı sensörü. renser servisi arayıp anlattım şimdi başka bir laguna geldiğinde gaz pedelını deneyecekler. eğer düzelir ise yenisi takılacak hemen. eğer o da değilse bu sefer yakıt pompasını deneyecekler. nazar değdi nazar. gerçekten çok güzel çok kaliteli çok kuvvetli bir araba. resmen kendi nazarımı değdirdim...

hakanbalkaya

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
bende böyle bir problem olmadı hiç allaha şükür..
K9K motorların bobinlerinde açısal bir düzenlemeye gitti renault acaba bu konu ile ilgili bi sorun olabilirmi sizdede...

1301217

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bende de 2009 1.5 dci Laguna iii var aynı sorunu ben de yaşamıştım .
yan sanayi hava filtresi kullanınca sorun çözüldü.
şimdi aracın 105.000 bakımını servisten yaptırdım orjinal
hava filtresi takmışlar ve yine aynı hatayı alıyorum :)
yarın sanayi de yan sanayi hava filtresi arayacagım
onu takıp sorunu halledebilirsem markasını ve modelini buradan paylaşırım .

onur-d

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
dizelinmi var derdin var arkadaş, sırf bu yuzden 2.0 dtı vectramı sattım dilinden anlayan usta yoktu

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
Bu sorunun birebir aynısını sanayideki tamircimin müşterisi yaşamış,servisler dahil kimseler bulamamış en sonunda hatayı basit bir yerde bulmuşlar,ne olduğu şuan için aklıma gelmedi,unutmazsam yarın ustamı arayıp senin için öğrenirim...