Lastik parlatmada devrim ve gaz yağı ile mükemmel cila :D

tUGRULL

Tuğrul ÖZTÜRK , f(7)R Coupe,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
paylaşım için tşkler...
aslında hep duymuştuk işe yaradıgını güzel oldugunu bu yöntemlerin hiç denemedim öyle hee biliyorum yapılıyo böyle yontem deyip aklımızın kenarına atıverdik... ama denemeyi düşünüyom bakalım...
zaten lastiklere slikon dayanmıyo yahu ve bende simdiye kadar hangi slikonu alıp kullandıysam pek memnun olmadım 1 gun gecsin özelligi gidiyo zaten... bu gazyagı olayını ise sürekli duydum ama yapmadım hiç bi denemekte fayda war cila yapmayı düşünüyom gerci mayıs ayında bide wax yapıcam..
yalnız 1-2 oldu şeyi deniyorum bende sürekli süngerle yıkarım baya saatlerce sonrasında kurularken aracı ufak bi kapta ılık su ve yarım cay bardagı sirke hazırlayıp kurulama bezine güzelce yediriyom o bezle son kurulama rutusları yapıyorum cok etkili oluyo bunu eski soforlerden babam yasımda bi abimden ögrendim hakiketen leke bırakmıyo silince dalgalanma falan hatta kalan ufak lekeleride sokuyo...:eyv zaten bi arkadasım wardı kendisi garsondu bunlar lüks hotellerde catal kasıklar yıkandıktan sonra parlasın tertemiz olsun diye sirkeli suyla silerlermiş..... birde artık bende saç şampuanıyla yıkıcam arabayı bunu yeni duydum işte ;)

Htmakina

Hakkı TAM, ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sene 1980' lerde ki aracımıza babam Fulda lastik almıştı. Çok iyi hatırlıyorum bende arab sabunu ve cola kullanarak parlatırdım lastikleri. Lastiklerde diş kalmadığı halde yanakları simsiyahtı ve herkes bu nasıl bir parlatıcı derdi. O zamanlar kola çok pahalı olduğu için askeri siyah gazozlar vardı onu kullanırdık. Artık askerler içine ne koyuyorsa iyi parlatırdı.qw

Ama gazyağı konusunda aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Çünkü adı üstünde gaz yağı, içerisinde ki yağ oranı yüksek olduğu için zift temizlemede bire birde olsa toz çekme özelliği de çok yüksek olan bir üründür. Her hangi bir tozlu yola girdiğinizde bütün tozlar arabaya yapışır. Zamanında denenmiştir ve tecrübeyle sabittir.12 3

logan39

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
paylaşım için tşkler...
aslında hep duymuştuk işe yaradıgını güzel oldugunu bu yöntemlerin hiç denemedim öyle hee biliyorum yapılıyo böyle yontem deyip aklımızın kenarına atıverdik... ama denemeyi düşünüyom bakalım...
zaten lastiklere slikon dayanmıyo yahu ve bende simdiye kadar hangi slikonu alıp kullandıysam pek memnun olmadım 1 gun gecsin özelligi gidiyo zaten... bu gazyagı olayını ise sürekli duydum ama yapmadım hiç bi denemekte fayda war cila yapmayı düşünüyom gerci mayıs ayında bide wax yapıcam..
yalnız 1-2 oldu şeyi deniyorum bende sürekli süngerle yıkarım baya saatlerce sonrasında kurularken aracı ufak bi kapta ılık su ve yarım cay bardagı sirke hazırlayıp kurulama bezine güzelce yediriyom o bezle son kurulama rutusları yapıyorum cok etkili oluyo bunu eski soforlerden babam yasımda bi abimden ögrendim hakiketen leke bırakmıyo silince dalgalanma falan hatta kalan ufak lekeleride sokuyo...:eyv zaten bi arkadasım wardı kendisi garsondu bunlar lüks hotellerde catal kasıklar yıkandıktan sonra parlasın tertemiz olsun diye sirkeli suyla silerlermiş..... birde artık bende saç şampuanıyla yıkıcam arabayı bunu yeni duydum işte ;)
:D :D Sirke olayını ilk kez senden duydum ağbi aslında çok mantıklı dediğin gibi hep çatal kaşıklar sirke ile silinir parlasın diye bunu deneyeceğim :D arap sabunu ile parlatma olayına gelince bende birçok kimyasal madde kullandım ve en fazla 1 gün etkilerinin olduğunu gördüm önceleri ilk arap sabunu ile siliyordum yeni lastik gibi duruyordu ancak parlaklığı hemen gidiyordu daha sonra işin içine asidi kaçmış kolayı arap sabunuyla karıştırıp içinede 2-3 tane küp şeker atmak girince gerçekten inanılması güç sonuçlar aldım mesela en son 3 gün önce aracımı fax sıvı sabun zeytin yağlı olan :D onunla yıkadım ve arkasından aracı kuruladıktan sonra gaz yağlı sünger ile sildim şuan camdan baktığımda dün yamur yağmasına rağmen aracın üstünde leke yok ayna gibi parlıyor ve lastiklerim sanki sabah parlatmışım gibi halen ilk günkü parlattığım haline benziyor kesinlikle denemelisin ağbi sirke olayınıda tuttum onuda deneyeceğim :D

logan39

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sene 1980' lerde ki aracımıza babam Fulda lastik almıştı. Çok iyi hatırlıyorum bende arab sabunu ve cola kullanarak parlatırdım lastikleri. Lastiklerde diş kalmadığı halde yanakları simsiyahtı ve herkes bu nasıl bir parlatıcı derdi. O zamanlar kola çok pahalı olduğu için askeri siyah gazozlar vardı onu kullanırdık. Artık askerler içine ne koyuyorsa iyi parlatırdı.qw

Ama gazyağı konusunda aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Çünkü adı üstünde gaz yağı, içerisinde ki yağ oranı yüksek olduğu için zift temizlemede bire birde olsa toz çekme özelliği de çok yüksek olan bir üründür. Her hangi bir tozlu yola girdiğinizde bütün tozlar arabaya yapışır. Zamanında denenmiştir ve tecrübeyle sabittir.12 3
:D :D Hakkı ağbi bu işi bilenlerin arasında evet ağbi doğru diyorsun gaz yağını bol sürersek ve 1 saat kadar uçmasını araç kaportası üzerindeki silmeden kaynaklanan elektriklenmenin gitmesini beklemeden tozlu bir yola girersek mıknatıs gibi bütün tozları çekiyor ancak şampuan yada fax sıvı el sabunuyla yıkayıp kuruduktan sonra ince 1 tabaka bu gaz yağı ile silersek ve 1 saat kadar tozlu yola girmezsek fazla toz çektiğini söyleyemem ağbi :D aracım bordo renk olmasına rağmen bu güne kadar hiç ondan şikayet etmedim şikayet edici derecede olmadı belkide ama tozu çektiği kesin cila kadar tozu çekiyor :D kola ve arap sabunu olayını bende hep duyardım inanmazdım ama gerçekten etkili sonuçlar veriyor Hakkı ağbi hele içine 2-3 tane küp şeker atarsak dahada tatlı oluyor lastiklerimiz :D

logan39

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
arap sabununa katılıyorum kola işini hiç denemedim :)
:D :D arap sabununun içine asidi kaşmış çalkalanmış kola ve 2-3 adet küp şeker atılmadan pek etkili sonuç vermiyor arapsabunu :D dediğim şekil yapıldığında inanılmaz derecede parladığına şahit oldum etkiside uzun sürüyor 2-3 gün kadar :D

Onur Gönüllü

RENAULT MAİS SERVİS DANIŞMANI,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
:D :D arap sabununun içine asidi kaşmış çalkalanmış kola ve 2-3 adet küp şeker atılmadan pek etkili sonuç vermiyor arapsabunu :D dediğim şekil yapıldığında inanılmaz derecede parladığına şahit oldum etkiside uzun sürüyor 2-3 gün kadar :D

2-3 gün maşallah..

logan39

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
:D Ha bu arada galerici bir arkadaşımdan öğrendiğim hilemi desek 3kağıtmı desek o galeride sıfır gibi parlayan araçları ne ile parlattıklarını sordum başkasını bilmem biz vazelini eritip süngerle aracın içine dışına güzelce yedirerek sürüyoruz fazla olmamak şartıyla ve araç böyle parlıyor dedi aynı işlemi gres yağ ile yapanda varmış artık araç alırken kaportayı kokmadan almamak gerekiyor :D eve geldim meraktan sadece çamurluk ağzına denedim gerçekten mükemmel derecede parlıyor ancak yapılırmı yapılmaz :D çok fena toz çekiyor şu gerçekki boyası solmuş arabaya yapmışlar araba metalik gibi parlıyor :D :D buda şimdi aklıma geldi paylaşmak istedim