Megane III EDC şanzıman arızası (vites kutusunu kontrol ettiriniz)

Mftmrt

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ustayi bana yollarmisin Winston kardes

Mftmrt

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Nihayet artık yazmaya geldim. Ayın 10 unda özel bir servise aracı gösterdim. Aslında kendilerini tanımam lakin tabelalarında beyin tamiri yazdığından edc beyni tamir ediyormusunuz? Diye sormak istedim. Getir bakalım. Bu zamana kadar çözemediğiniz sorun yok. Forumda da bilgileri paylaşacağımi biliyorlar. Neyse ikna oldum aracı bıraktım. Yetkili servis asf tüm edc kablo tırnaklarını kırmış. Kablolar sallanıyor dediler. Başladılar incelemeye. Bir çıkmacıdan beyin+1,3,5 elektrovanasi+2,4,6,R elektrovanasi+ kablo grubunu değiştirdiler. Hata vermedi. Tabi bu şekilde fiyat veren çıkmacı takımı bozmam deyince iade edildi.

En azından nerelerde aranacağı belli oldu. Bir beyin başka bir çıkmacidan alınarak bir süre denenmiş. Fakat hata kendini tekrar gösterdiğinden beyinde sorun olmadığı anlaşılmış.
Sonuç 1,3,5 elektrovanasi ve akü değiştirilerek sorun çözüldü. 2,4,6,R viteslerinin çalışmaması nı 1-3-5 nasıl sağlayabilir anlamış değilim.

Nitekim aracı ayin 10 undan bu yana kullanıyorum. Trafik ve uzun yol denedim. Dün 2 günlük yolculuktan geldim. Şu ama kadar 500 km kadar yolculuk yaptım sorun çıkmadı.
Ellerinde son sürüm yazılımlardan tutun da chip Tunning işlerine kadar kaporta fırın boyaya kadar her işlem yapılıyor.
Beni kazandılar artık darısı başınıza.
Edc Beyni ve kablolar
f5de0b4369d4204b03d1f0a818e823f7.jpg
46ad733ffc82dfaf5e7652c8d2749fd6.jpg
ccfaef32a931d862a1dd53b7f8f82d67.jpg
2a19d764771adf9b2a47a40c543c7242.jpg

Tapatalk işkencesi ile yazdım.

şu ustayı bize de bildirirsen bi sevaba girersin winston kardeş

Mftmrt

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Uzun bir aradan sonra bazı şeyleri paylaşmak istiyorum. Sorun düzeldi dediğimden bu yana (Mayıs ayı) ki o zaman kadar 1 ay kullanmıştım üzerine 2 ay daha sorunsuz çalıştı. derken aynı hatayı tekrar aldım. Yine araştırmalara başladım. Araçla 2 defa antalyaya gittim geldim. Sürekli düşük devirde 110 Km hızla gittiğimden fazla ısınmadı ve hata vermiyordu. neredeyse 3400Km yol yaptım. Olay şehir içine girince hele rölantide biraz bekleyip yola devam edince yada yoğun trafikte olunca devirli kullanılınca hatayı tekrar aldığımı farkettim. Defalarca denedim. Kaputun altı ısınınca sorun daha kolay ortaya çıkıyordu. Bu sebepten İzmire gittiğimde 8 saate hata düzeliyordu. İstanbulda yol kenarına çekip 10-15 dk bekleyince düzeliyordu. Kışın çok daha az gerçekleşiyor.

Sonunda hiç tanımadığım bilmediğim internettten bulduğum birine gittim. Adam neredeyse sırf EDC yapıyorum dedi. Kiralama firmalarının elindeki belki yüzlercesini onardığını iddia etti.
Öncelikle söylediği bir defa üretim hatası kesin. 2013 itibari ile içerisindeki anakart chipleri değiştirilmiş. Söktüğü beyinleri gösterdi. Gerçekten de chipler değişmiş. Farklı chipler kullanılmış. Anakart aynı.
Usta "Bu işte para var" deyip sıfır beyin alarak dağıtıp incelediğini arızalıları ile arasındaki farkı inceleyip yapılabilecekleri araştırmış.

Chiplerin boyutları mm cinsinden biraz farklı olduğundan ondakini diğerine takmak da mümkün değil. (Sanki biraz uğraşsa olabilirdi) Herneyse özellikle piyasada çıkma EDC beyinlerini 2014 ve üstü bulunca alıyor ve 2010-12-13 modellere uyarlıyor. İddiasına göre eski chipin kapasitesi yetersiz. Bu yüzden "eninde sonunda çoğu bu duruma düşecek" diyor.Dur kalk zamanlama derken hafıza yetişemiyor. Hatta ısınınca performans olarak da düşüyor ve arızaya geçiyor.Bu sebepten de zamansız olarak arızalar verebiliyor. En son 130 adet aldığını ve son 20 kadar elinde beyin kaldığını söyledi. Yüzlerce onardığını ve geri gelenin olmadığını söyledi. 2K ya hemen bendekini de değiştirdi. Tüm işkencelerime rağmen araç hala hata vermedi. Aradan 1.5 ay geçti. Nihayet EDC nin tadına vardım diyeyim.

Demek ki neymiş Renault Türkiye bu konuda üstüne düşeni yapmıyor ve yapmamakta ısrarcı.
winston sen bu ustayıda bana bi bildir bi zahmet. dert büyük

bbfatih

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
7.1.2018 günü megane hb 2015 edc aracım ile yolda giderken çevre yolundan çıktım ve bir anda vites konumu D iken aracım gaz yemedi, vites kutusunu kontrol ettiriniz yazısı çıktı. Aracı istop edip tekrar çalıştırdım fakat yine olmadı gaza basınca küt küt diye sesler geliyor motordan. Şansıma bir dk sonra arkamdan bir çekici geldi ilk olarak baskı balata sıyırmış dedi, daha sonra aracımı çekiciye yükledi ve evin önüne götürdük, aracı indirirken çekicinin üzerine yağ akmış ve çekiciler aracım hakkında ''şanzıman keçesi patlamış yağ akıtıyor'' dediler... konu hakkında yorum yapabilecek birisi var mı bugün itibari ile ustaya götüreceğim aracı ??

swordfish

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar eşim bugün aracı kullanırken yokuşda aracı kaldıramamış,yokuş aşağı geri salmış ve aşağıdan hızlanıp yokuşu çıkmış.Araçta soğuk durumda.Sonra akşam ben geldim hemen evin dibindeki yola vurdum aracı,durdum ve kalkmak için gazı verdim birkaç saniye bekledikten sonra araç ilerledi,birkaç kere denedim birşey olmadı araç ilerledi,sonra yokuş aşağı döndüm geri geri gitmek istedim,gene birkaç saniye belledi ve geri geri ilerledi,araba frenleyerek yavaşlarken durma noktasına yaklaşırken sanki hafif bir titreme var,bu frenmi debriyaj titremesimi tam ayırt edemedim.Ne düşünmek lazım?

thusrevoglu

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
iyi günler arkadaşlar bende 2012 model fluence edc var. sorunum tüm sorunlardan birer parça almış ama hiç biri tam olarak tanımlamıyor. :) Aracı 5 ay önce ikinci el aldım aldıktan bir hafta sonra vites kutusu hararet vites kutusunu kontrol ettiriniz yokuş kalkışı kontrol ettiriniz yazılarını aldım ancak araç hareket halindeyken almadım bu hatayı kontak açınca aldım aracı çalıştırdım bekledim uyarıların hepsi söndü devam ettim viteslerin hepsine geçiyordu (uyarı verirken vitese geçmiyor). burdaki yazılanları okuyup servise gittim güncelleme yapın dedim yaptılar bi daha olursa beyin değişecek dediler klasik 5.000 TL cevabını verdiler ek olarakta beyin değişince olmazsa şanzıman inecek böyle bi fluence daha var elimizde 5.000 TL ye beyin diye girdi şuan 17.000 TL sadece parça parası dediler. güncellemeden bir hafta sonra araç sadece vites kutusunu kontrol ettiriniz ve yokuş kalkış desteği uyarılarını verdi arada birde esp kontrol ettiriniz uyarısı veriyordu çok zorlarsam vites kutusu hararet yazısıda geliyor ama çok nadir geliyor. akü değişmemi tavsiye ettiler değiştim olmadı bilgisayara bağlattım fren maşürü ve yokuş kalkış maşürü dediler değiştim yine olmadı. Bu arada araç çok nadirde olsa 1-3-5 e atmaz oluyor kapatıp açınca düzeliyor. Şuan sanayide beyin arayışına geçtiler bi çıkma beyin deneyecem olmazsa arabayı yetkili servis önünde yakmayı düşünüyorum :). 6 Aydır bu araçla uğraşıyorum dipnot araç yolda giderken hiç bir problem çıkarmıyor ancak ilk çalıştırdığımda sürekli olarak vites kutusu kontrol ettiriniz ve yokuş kalkış desteğini kontrol ettiriniz uyarısı veriyor sonra sönünce herşey düzeliyor. son olarak bu uyarı geçene kadar arabanın şanzıman beyninin olduğu yerden tıkır tıkır ses geliyor.

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
iyi günler arkadaşlar bende 2012 model fluence edc var. sorunum tüm sorunlardan birer parça almış ama hiç biri tam olarak tanımlamıyor. :) Aracı 5 ay önce ikinci el aldım aldıktan bir hafta sonra vites kutusu hararet vites kutusunu kontrol ettiriniz yokuş kalkışı kontrol ettiriniz yazılarını aldım ancak araç hareket halindeyken almadım bu hatayı kontak açınca aldım aracı çalıştırdım bekledim uyarıların hepsi söndü devam ettim viteslerin hepsine geçiyordu (uyarı verirken vitese geçmiyor). burdaki yazılanları okuyup servise gittim güncelleme yapın dedim yaptılar bi daha olursa beyin değişecek dediler klasik 5.000 TL cevabını verdiler ek olarakta beyin değişince olmazsa şanzıman inecek böyle bi fluence daha var elimizde 5.000 TL ye beyin diye girdi şuan 17.000 TL sadece parça parası dediler. güncellemeden bir hafta sonra araç sadece vites kutusunu kontrol ettiriniz ve yokuş kalkış desteği uyarılarını verdi arada birde esp kontrol ettiriniz uyarısı veriyordu çok zorlarsam vites kutusu hararet yazısıda geliyor ama çok nadir geliyor. akü değişmemi tavsiye ettiler değiştim olmadı bilgisayara bağlattım fren maşürü ve yokuş kalkış maşürü dediler değiştim yine olmadı. Bu arada araç çok nadirde olsa 1-3-5 e atmaz oluyor kapatıp açınca düzeliyor. Şuan sanayide beyin arayışına geçtiler bi çıkma beyin deneyecem olmazsa arabayı yetkili servis önünde yakmayı düşünüyorum :). 6 Aydır bu araçla uğraşıyorum dipnot araç yolda giderken hiç bir problem çıkarmıyor ancak ilk çalıştırdığımda sürekli olarak vites kutusu kontrol ettiriniz ve yokuş kalkış desteğini kontrol ettiriniz uyarısı veriyor sonra sönünce herşey düzeliyor. son olarak bu uyarı geçene kadar arabanın şanzıman beyninin olduğu yerden tıkır tıkır ses geliyor.

Oncelikle gecmis olsun. Umarim en dusuk maliyetle halledersiniz. Arac yetkili servis bakimli ise sanayi ile hic ugrasmayin maise yazin durumu izah edin hatiri sayilir indirim alirsiniz. Diger yandan kendi fikrim bu tip kritik arizalarda sanayi ile ugrasmaktansa yetkili servis ile muhattap olun. Tabi ki piyasaya gore pahali ama geri donusu acisindan baktiginizda muhattabiniz olur. Her zaman soyluyorum yine soyleyeyim gerci forumdaki arkadaslar topa tutuyorlar beni ama megane 3 ve fluence serilerindeki edc sanziman beya beyin ozellikle garanti bitiminden sonra ciddi sikintilar cikartiyor ve neredeyse aracin aracin 3/1 fiyatina denk geliyor. Bu konu ile alakali tukatici hakem heyeti mi olur dava mi acmak gerekir bilemiyorum ama bu durum biz kullanicilar nezdinde cok ciddi sikinti yaratiyor. Bugun bi beyin 5000 lira sanziman 20000 lira keza bu rakamlar ha dediginizde odenecek rakamlar degil. Zaten arac bu arizayi verdikten aonra durumu olmayanlarin elinde kalacak veya o sekilde satacak. Yazik gunah.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

thusrevoglu

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam araci ikinci el aldim maisle görstm 2015 ten bu yana servise ugramamis araciniz dediler önce 250 tl verip ariza tespite sokun araci sonra duruma göre bakariz diye cevap geldi bana bnde komple biraktim dedigim gibi sanayide yaptirip araci satmayi düsünüyorum ki bunun kronik oldugunu kabul etmiyor sirket normalde tüm 2011 2012 edc șanzimanli araclari toplayip beyin degismeleri lazm ama malesef bunun aksine arastirmalarimdada gördügüm bu araclar sanziman disi bir problemde olsa sanziman uyarisi veriyor serviste direk sanziman beyni diyor aracin sorununun ne oldugunu bilemiyorlar bide bana para harcattirarak deneme yanilma yöntemiyle sorunu bulacaklarini söylüyorlar traji komik olarak bakiyorm artik olaya

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam araci ikinci el aldim maisle görstm 2015 ten bu yana servise ugramamis araciniz dediler önce 250 tl verip ariza tespite sokun araci sonra duruma göre bakariz diye cevap geldi bana bnde komple biraktim dedigim gibi sanayide yaptirip araci satmayi düsünüyorum ki bunun kronik oldugunu kabul etmiyor sirket normalde tüm 2011 2012 edc șanzimanli araclari toplayip beyin degismeleri lazm ama malesef bunun aksine arastirmalarimdada gördügüm bu araclar sanziman disi bir problemde olsa sanziman uyarisi veriyor serviste direk sanziman beyni diyor aracin sorununun ne oldugunu bilemiyorlar bide bana para harcattirarak deneme yanilma yöntemiyle sorunu bulacaklarini söylüyorlar traji komik olarak bakiyorm artik olaya

Malesef olayi özetlemişsiniz durum aynen soylediginiz şekilde

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

ulusoycelal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim edc de sorun yok ama servisi aradim bugün yazilim güncellemesi ve kavrama noktasi için birisi yazilima bakariz eski ise güncelleriz kavrama noktasina bakariz dedi. Mais ankara sase verdim bakti yazilim gelmemis dedi kavrama noktasi ayari dedim öyle bisey yok dedi benim iyice kafam karıştı

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi