Megane IV HB 1.5 DCi EDC - Gaz pedali arada bir tepkisiz kaliyor

soner megane4hb

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar,
Konu başlığı otomatik vites mi manuel vites mi DEĞİL. Eğer otomatik aracınız var ve bu sorunu yaşamamışsanız burada olmayan tecrübenizi aktarmanıza gerek yok. Manuel vitesin maliyet ve kullanım hissi açısında artıları olduğunu, otomatik vitesin se konfor açısından tartışılmaz olduğunu bilemeyecek birisi olduğunu düşünmüyorum bu forumda. Dolayısı ile kimsenin kimseyi ikna etmeye çalışmasına gerek yok. Para ve zevk meselesi. İsteyen istediğini tercih eder.
Ayrıca, bu EDC nin kronik sorunu böyle kullanmaya alışın gibi ve tüm çift kavramalılar böyleymiş gibi bir bilgi ve yorum da doğru değil. Kavrama sistemi, donanım ve yazılımdan oluşmaktadır. Her çift kavramalı şanzıman aynı değildir. EDC de ki problem DSG de yoktur. DSG deki EDC de. Mantığı aynı olsa da donanım ve yazılım farklıdır. EDC ile yaşadığım problemleri DSG ile asla yaşamadım. Demek istediğim her şeyi aynı sepete koymak doğru değil.
EDC de ki bu özellikle kasislerde ve yokuş aşağı yaşanan (bazılarının olur öyle dediği :) ) sorun esasen normal bir durum değil, olmaması gerekir. İleride umarım düzeltilir. Bu durum benim gördüğüm tüm Megane 4 1.5dci EDC lerde mevcut. Sende var bende yok gibi bir şey değil bu. Zira tüm araçların donanım ve yazılımı aynı. Kimi fark eder, kimi etmez, kimi önemser, kimi önemsemez. O size kalmış. Hayırlı haftalar herkese.
erdem bey . pedal değişiminden sonra halen herhangibir sıkıntı yaşadınızmı. sizin yazdıklarınızı manisa sevise gösterdim.biraz daha bekleyelim .olmazsa bizde değişiriz dedi usta. sıkıntı olursa tekrar yazarmısınız burdan.teşekkürler.

erdem1998

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Soner Bey Merhabalar,

Şimdi araçlarda 1.5dci edc araçlarda EDC den kaynaklanan genel bir mesele var. Bir de benim aracımda yaşadığım özel bir mesele vardı. Bunları birbirinden ayırmak gerek. Bu yazışmaları okuyan tüm arkadaşlar için kısaca tekrar bu iki hususu belirteyim.
EDC problemi şu (benim tespitim): Yokuş aşağı giderken bir süre aracı kendi haline bıraktıktan sonra (ne gaza ne frene basılmadan) tekrar gaza bastığınızda devir yükseliyor ama araç hızlanmıyor. Biraz yavaşlayıp tekrar gaza bastığınızda düzeliyor. Bunun gibi zaman zaman devir yükselmesi ama gaz yememesi.
Benim yaşadığım durum ise : Düzde ve yokuş yukarıda dahil olmak üzere bir den aracın gaz pedalına bastığınızda hiç bir şey olmaması. Yani devir yükselmiyor araç gitmiyor. Sanki gaza basmamışsınız gibi.
Pedal değişiminden sonra yaklaşık 2 ay oldu henüz benim yaşadığım diye belirttiğim sorunu yaşamadım. Ama EDC nin genel problemi dediğim husus bende de aynen devam.
Buna göre sizin probleminiz genel EDC problemine uyuyorsa onun pedal değişimi ile düzelmediğini söyleyeyim. Eğer benim yaşadığım dediğim problem gibi bir probleminiz olduysa, şimdilik pedal değişimi çözmüş gibi. Yine de yüzde yüz diyemeyebilirim.

scale

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Soner Bey Merhabalar,

Şimdi araçlarda 1.5dci edc araçlarda EDC den kaynaklanan genel bir mesele var. Bir de benim aracımda yaşadığım özel bir mesele vardı. Bunları birbirinden ayırmak gerek. Bu yazışmaları okuyan tüm arkadaşlar için kısaca tekrar bu iki hususu belirteyim.
EDC problemi şu (benim tespitim): Yokuş aşağı giderken bir süre aracı kendi haline bıraktıktan sonra (ne gaza ne frene basılmadan) tekrar gaza bastığınızda devir yükseliyor ama araç hızlanmıyor. Biraz yavaşlayıp tekrar gaza bastığınızda düzeliyor. Bunun gibi zaman zaman devir yükselmesi ama gaz yememesi.
Benim yaşadığım durum ise : Düzde ve yokuş yukarıda dahil olmak üzere bir den aracın gaz pedalına bastığınızda hiç bir şey olmaması. Yani devir yükselmiyor araç gitmiyor. Sanki gaza basmamışsınız gibi.
Pedal değişiminden sonra yaklaşık 2 ay oldu henüz benim yaşadığım diye belirttiğim sorunu yaşamadım. Ama EDC nin genel problemi dediğim husus bende de aynen devam.
Buna göre sizin probleminiz genel EDC problemine uyuyorsa onun pedal değişimi ile düzelmediğini söyleyeyim. Eğer benim yaşadığım dediğim problem gibi bir probleminiz olduysa, şimdilik pedal değişimi çözmüş gibi. Yine de yüzde yüz diyemeyebilirim.
Daha önce yazdığım gibi edc nin çalışma prensibi öyle arkadaşlar çeşitli yorumlar yapıp ta kabullenmeselerde bir sürü laf söyleselerde durum bu. Bu arıza değil çalışma prensibi öyle. Servise gitseniz be yapsanızda normal denilecek

erdem1998

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Siz sanırım manuel araç kullanan beyefendisiniz. EDC ler de böyle bir sorun var demek daha doğru. Çalışma prensibi böyle deyip normal bir durummuş gibi düşünmek doğru değil. Adı her ne olursa olsun böyle çalışan bir kavrama hatalı demektir. Neden yokuş aşağı inerken gaza basınca araç gaz yemesin. Ben birçok çift kavramalı araç kullandım ilk defa EDC de böyle bir şeye denk geldim. Bu dediğiniz gibi arıza değil, ancak ÜRETİM HATASI. Servisler elbette bir şey diyemezler, zira onların yapabileceği bir şey yok. Normal deyip sıyrılıyorlar. Bir şarkı var ya, "beni böyle sev seveceksen" diye. EDC de aynen öyle. Sevmezseniz aracı değiştirmeniz gerekli.

scale

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Siz sanırım manuel araç kullanan beyefendisiniz. EDC ler de böyle bir sorun var demek daha doğru. Çalışma prensibi böyle deyip normal bir durummuş gibi düşünmek doğru değil. Adı her ne olursa olsun böyle çalışan bir kavrama hatalı demektir. Neden yokuş aşağı inerken gaza basınca araç gaz yemesin. Ben birçok çift kavramalı araç kullandım ilk defa EDC de böyle bir şeye denk geldim. Bu dediğiniz gibi arıza değil, ancak ÜRETİM HATASI. Servisler elbette bir şey diyemezler, zira onların yapabileceği bir şey yok. Normal deyip sıyrılıyorlar. Bir şarkı var ya, "beni böyle sev seveceksen" diye. EDC de aynen öyle. Sevmezseniz aracı değiştirmeniz gerekli.

Haklısınız bende onu diyorum sizi onaylıyorum. Saygılarımı sunuyorum

soner megane4hb

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Soner Bey Merhabalar,

Erdem bey
bendeki durumda sizin anlattığınızın aynısı. yani gaza basıp devir yükselmeden hiç tepki görememe. sizin yokuş aşağı inerken devrin yükselip gaz yememe olayı pek denkgelmedi bana.yada dikkat etmedim.ben polis memuruyum.motordanda sizin kadar anlamam.biraz daha sizi izleyip yorumunuza göre pedal değiştirmeyi düşünüyorum.teşekkürler.

erdem1998

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Erdem bey
bendeki durumda sizin anlattığınızın aynısı. yani gaza basıp devir yükselmeden hiç tepki görememe. sizin yokuş aşağı inerken devrin yükselip gaz yememe olayı pek denkgelmedi bana.yada dikkat etmedim.ben polis memuruyum.motordanda sizin kadar anlamam.biraz daha sizi izleyip yorumunuza göre pedal değiştirmeyi düşünüyorum.teşekkürler.

Soner Bey Merhabalar Tekrar,

Eğer sorununuz benim aracımda ki gibi ise, sizde pedal değişimi talep edebilirsiniz. Eğer istanbulda iseniz size yardımcı olabilirim servis konusunda. Hayırlı Günler

Barsoom

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Erdem bey.Selam servis istanbulda hangisiyle işlem yaptırdınız,yazarmısınız.Çünkü almış oldugum 4 adet megane 4 icon paket hepsinde bu sorun var. Servis hiç birşey bilmiyor. Sinir oldum arabadan sogudum kendim bu sorundan dolayı clio kullanıyorum. Selamlar.

sentimental

Ali UÇAR,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Geçenlerde servise gittiğimde dışarıda 2 adet megane 4 sedan vardı.Bunlar ne bekliyor dedim.Gaz pedalı değişecek demişlerdi.Belki aynı sebeptendir.

sentimental

Ali UÇAR,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Atkadaşlar merhaba. Ben de sedan 1.5 edc dizel icon model kullanmaktayım ve bu yaşanılan sorun yani tam durmadan duracak gibi yavaşladığınızda gaza bastığınız zaman devir saatinin 2000 küsürleri göstermesine rağmen aracın ivmelenmemesi sorunu benim aracımda da mevcuttu. Ancak sorun çözüldü. Normalde söz konusu sorunun çözümü aracına edc yazılımının yeni versiyonun yüklenmesi. Normalde sadece OTS gelen araçlarda bu yükleme işlemi yapılıyor ancak bir kaç okuduğum konuda bu şekilde bir çözüm olabileceğini öğrendiğimden söz konusu yazılımı servise gidip söyleyerek bir şekilde yüklettim. Ve yüklettiğimden bu yanada bu sorun kalmadı. Ayrıca bir sorun daha mevcuttu. Yine duracak kadar yavaşladuktan sonra dik bir rampadan inerken gaza basmadığımda vites atmıyor ve yanısıra sağlam bir fren yapar gibi yapıyordu araç sonrasında vitesi bir ileri vites ile değiştirdiğinde ani bir hızlanma oluyordu. Bu sorunda yine aynı şekilde çözüldü. Evet yine inişlerde bi frenleme durumu var ancak sonrasında ani hızlanmalı bir vites değişimi olmuyor..
Gaz oedalı değişimi olnadan sorunu çözdük. Darısı diğer sorun sahiplerine..
Kazasız sürüşler..

Bu işlemi ne zaman yaptınız ve güncellemeyi nasıl tarif edeceğiz.Servisler bu konuda bilgisiz çünkü.