Megane soğuk motor sorunu

KangooZH

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Günlerdir furkanla kafa yorduğum bir konu var.Sabah soğuk motor çalışma sorunu.Sorunu biraz açarsam ateşlemede herhangi bir sorun yok.4x beru bobin ve 4x buji sıfır alıp gökhan abinin dükkanda yenilenmişti.Ateşlemeden yana problem yok.Sabah ilk motor çalışınca çalışmada sorun yok tek marşta çalışıyor çalışınca devirdede herhangi bir dalgalanma ve titreme olmuyor,çalışma stabil bir şekilde yanlız gazı verince araba iyice devir düşüyo titriyo stop edicekmiş gibi ondan sonra gazı yiyo,direk gaza basınca araç devirlenmiyor.Kimisi dedi oksijen sensörü(oksijen sensörü arızalı olsa gün içindede yaparmış) kimiside ect(enginecoolant temperature)sensörü dedi,lambdayı değilde ect sensörünü bugün araçtam sökerek dışarıda ısıtarak biraz aracı çalıştırdım ama gene aynı sorun ondada sorun yok.Bazı kişilerde sürekli lpgden gezmede oluyor dediler motor sabah fakri karışında çalışıyomuş 1hafta benzinde gezindim ama gene aynı değişen yok.Bakıyorum 96 model tüplü araç sahibi sabah aracı çalıltırıp beklemeden gidiyor hiçbir sorunu yok,benim rahat bir şekilde 15dk beklememe rağmen anca araç kendini toparlıyo gaz verince.Bu sorun sadece soğuk motorda oluyor ilk çalışmada gün içinde bir daha olmuyor.Rölanti sensörü üzerine yoğunlaştım ama aracın devrinde ve rölantisinde hiçbir sorun yok dururken stop etme gibi sorunlarda yok,bugün klimayı ve farlarıda açtım gezdim devirde problem yok.Buda söktüğüm ect sensörü

Buda videosu (ses biraz az çıkıyo) telefonla çekimden dolayı özellikle 0:20 ve 0:40 saniyelerde ses daha belirgin

megane sorun.3GP - YouTube

babyolog

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benide yedi bitirdi bu araba :D

Kadir Salim

T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sorun ECU da olabilir .

Bende nalet bir 19 vardı sabahları gaz yemezdi , ısınınca gün içinde bir sorun olmazdı . Benim sorunum silindir kapağını çatlatmış olmamdandı .
Yanma odalarına su gidince gaz yemezdi araba .

Benim tavsiyem araca farklı bir ecu takıp denemenizden yana.

KangooZH

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sorun ECU da olabilir .

Bende nalet bir 19 vardı sabahları gaz yemezdi , ısınınca gün içinde bir sorun olmazdı . Benim sorunum silindir kapağını çatlatmış olmamdandı .
Yanma odalarına su gidince gaz yemezdi araba .

Benim tavsiyem araca farklı bir ecu takıp denemenizden yana.
Kadir işin ucu ecu'ya kadar giderse yandık :eek: Bayağıdır araştırıyorum deneme yanılma yapıyorum soruyorum,soruşturuyorum ama herekzin söylediği şeyler aynı genelde ateşleme ve sensörler ama bunlar sapasağlam eminim,osilaskop ile sensör datalarına ve ölçü aletiyle voltajlarını falan ölçsem diyorum ama araç elektroniği ilede fazla bişey bulunmuyor maalesef internette

Kadir Salim

T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kadir işin ucu ecu'ya kadar giderse yandık :eek: Bayağıdır araştırıyorum deneme yanılma yapıyorum soruyorum,soruşturuyorum ama herekzin söylediği şeyler aynı genelde ateşleme ve sensörler ama bunlar sapasağlam eminim,osilaskop ile sensör datalarına ve ölçü aletiyle voltajlarını falan ölçsem diyorum ama araç elektroniği ilede fazla bişey bulunmuyor maalesef internette

Türkiye şartlarında haklısın Abi çok fazla bir bilgi yok .
Gökhan Abi ile ECU nun bağlantılarına bakın bişey kaybetmessiniz

KangooZH

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Okadar çok şey denedimki rölanti motoruna bayağı yoğunalştım bugün genelde ve ect'yi test ettim.Uzunlar,sisler ve klima açık gezdim trafikte durkalkta devirli kullanımda rölantide hiçbir problem yaşamadım.Yanlız lpg enjektörü değilde sabah iyice dinlediğimde rölanti motorunda dişli sesi gibi bir ses geliyordu(manyetik alana maruz kalan bir aprça gibi) onunla bir alakası olabilirmi bu videodaki sorunun ?

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
hayır rolanti valfi öyle çalışıyor zaten.
benzinde yapıyor mu bunları, benzinde yapmıyorsa lpg sisteminde arayacaksın sorununu

ArMy

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracın sentesine de bir bakın.Benzeri başka bi araçta başıma gelmişti sente düzeldi o sorun da düzeldi.

Bir de o2 sensörlerinin soketlerini sökün öyle deneyin bir sabah.