Örnek Alınacak Bir İtiraz Davası ......

ROADFOX

Kerem SAYARI, T.C. Vatandaşı,
Başkan
Bilgi Girilmemiş
2017-Radar-H%C4%B1z-S%C4%B1n%C4%B1rlar%C4%B1-ve-Radar-Cezalar%C4%B1.jpg

Şanlıurfa Barosu avukatlarından Esat Yayğın'a, geçen yıl 2 Kasım tarihinde Şanlıurfa'dan Gaziantep'e seyahati sırasında aracıyla otoyolda 164 kilometre hız yaptığı gerekçesiyle 412 lira para cezası tebligatı gönderildi. Yolculuk sırasında hız sabitleyici kullandığı için 164 kilometre hız yapmadığını düşünen avukat Yayğın, cezanın iptali için Şanlıurfa 4'üncü Sulh Ceza Hakimliği'ne başvurdu.

Trafik kurallarının asıl amacının sürücünün can ve mal güvenliğini korumak olduğunu belirten Esat Yayğın, hız limitini aşmadığına inananların da kendisi gibi itirazda bulunmasını istedi. Kendisinin hız yapmadığına emin olduğu için cezaya itiraz ettiğini ve haklılığının ortaya çıktığını ifade eden Yayğın, şöyle dedi:

“Geçtiğimiz yıl Kasım ayında Şanlıurfa’dan Gaziantep’e gidiyordum. Birkaç gün sonra adresime trafik cezası için tebligat geldi. Tebligatta saatte 164 kilometre hızla gittiği yazılıydı ve bunun için tarafıma 412 lira para cezası kesilmişti. Ben yolculuk yaparken, genellikle hız sabitleyici kullandığım için hızımın 164 kilometre olmadığından emindim. Bunun üzerine itirazda bulundum ve mahkeme radar video kayıtlarını incelemeye aldı. Yapılan incelemede 125 kilometre hızla gittiğim ispatlandı ve mahkeme para cezasını iptal etti.”

Birçok sürücünün kendisine yollanan cezayı görünce itirazda bulunmadığını ve hata yaptığı kanaatine sahip olduğunu anlatan Yayğın, “İnsanlarımız kendisine ceza yollanınca bunun kesin olduğu ve hata yapılmayacağına inanıyor. Ancak, benim başıma gelen olayda da görüldüğü üzere özellikle radar ekipleri bilinçli veya bilinçsiz hata yapabiliyor. Bu nedenle insanlarımızın daha duyarlı olmasını gerektiğini düşünüyorum. Eğer bu suçu işlediğinize inanmıyorsanız gerekli itirazı yapın ve cezayı iptal ettirin”

RüzGane

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba, iyi bir örnek oldu bence. Bu tip cezalar başka şehirlerde de oluyor, bilinçli olmak gerek.
Paylaşım için teşekkür ederim.

alfa-xxx

F1 Bölüm Sorumlusu,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
125km yine de yasal hız limitinin üzerinde yinede ceza alması gerekmez mi? Çünkü kesin hızı 125 yani +- yok.

Ayrıca 125 nasıl 164 okunmuş ve evrak düzenlenmiş bunu yapanlarında hız limitini aşan avukat gibi ceza ödemeleri gerekir.

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
Bu memlekette Avukat olmak lazımmış...

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu haberi okumuştum. Aracı cruise control ile kullandığı icin hızından emin olan avukat karşı dava açmış. Uğraşmış daha doğrusu. Beni bir kere çevirip ceza yazmışlardı. İki kere polise itiraz ettim o da radarin kurulu olduğu ekipten onay aldıktan sonra cezayı kesti. Daha da itiraz edeceksen anayasa mahkemesine gideceksin demişti. Onunla iki sene uğrasana kadar öde gitsin diye dusunuyor herkes.

Hızlı yanıt alabilmek icin alıntı yaparak cevaplayın

Twitter : @tanseler
Instagram : @tanseler
iMessage : tanseler@me.com

Aykut Karabulut

,
Başkan
35-İzmir
Emsal teşkil edecek bir karar..:eyv