R19 K7M Viteste iken devir dalgalanması

mobilletinisatanbilge

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar,
Aracım R19 RTE 2001 Alize K7M
Landrenzo LPG Sıralı sistem takılı.

Yaklaşık 6-8 aydır bu sorunla başım belada.

Normal seyir halinde araç viteste iken devir kendiliğinden yükselip alçalmaya başliyor ki bu yükselip alçalmalar arasında nerdeyse 1000 devir fark oluyor bazen
Araç böyle iken gaza hiç dokunmuyorum devir yükselirken araç hızlanma yapıyor devir düşüp tekrar yükseldiğinde aracın içinde ileri geri sallanıyorum resmen.
Bazen devir kitleniyor; 3000 devirde isem 2000 e düşüyor kendiliğinden ve gaza tepki vermiyor. (debriyaja basıp dip gaz yapınca 3-4 saniye sonra kendine geliyor)
Bir süre sonra debriyaja basıyorum ve gaza dokunduğumda ya gaza tepki vermiyor ve debriyaj basılı iken stop ediyor, yada devir gaza bastığım için kesiciye kadar gidiyor ve gazdan çektiğimde debriyaj basılı iken normale dönüyor. (debriyaja basmazsam sürekli gaz verip bırakmayı yapıyor).

Tüm bunlardan sonra eğer araç stop ederse tekar çalışmıyor ve sanki boğulmuş gibi ne marşa tepki veriyor nede gaza.

Denediklerim :
MAP Sensörü Değişti,
Krank Mili Sensörü Değişti,
2 Tane Gaz Kelebeği Değiştirdim (Orjinalde yapıyordu GUA taktım yaptı SAGEM taktım yine yaptı)
Bujileri Yeniledim.
Kabloları kontrol ettirdim.
Oto Elektrik Ustasına götürüp tüm soketlerin sensörlerin ölçümlerini yaptırdım. Herhangi bir şase kısa devre kontrolü yaptırdım.
Enjektörlerin Püskürtmesine bakıldı
Yakıt Pompası Değiştirildi.
LPG olma ihtimaline karşı LPG servisine de götürdüm, sorun bulamadılar.

Ekstra olarak bazen sabahları marşa bastığımda normal olarak 1 dakikaya yakın çalışıyor boşta ve bazen daha sonra stop ediyor ( yine boğulmuş gibi marşa ve gaza tepki vermiyor). Bir şekilde çalıştıktan sonra istediğim kadar stop edip tekrar marşa basayım sorunsuz olarak çalışıyor.

Şuan hatırladıklarım bunlar.

Yardımcı olursanız çok sevinirim. Artık uğraşacak halim kalmadı işten izin alıp gidiyorum sanayiye ve baya sıkıntı oluyor artık.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

Son düzenleme: