Renault openR Link kablosuz android auto problemleri (Austral)

hatipoglu

Kayıtlı Üye
06-Ankara
Merhabalar

Uzunca bir süredir yeni Renault Austral aracımla Kablosuz Android Auto problemleri yaşamaktayım. Cihaz bunun için servise gidip geldi, ancak veri toplayıp merkeze gönderme dışında düzeltici bir işlem yapılamadı. Dolayısıyla problem devam ediyor.

Aracımı Eylül sonunda teslim aldım. Sanırım Aralık ayına kadar kablosuz Android Autoyu hiç problem yaşamadan kullandık. OpenR link uygulamasında eşimin ve benim farklı oturumlarımız var, yani araca bindiğimizde kendi kullanıcı hesabımızı seçip kendi ayarlarımızın yüklenmesini sağlıyoruz. Her iki oturumda da araca eklenmiş telefonlarımız gözükmekte. Oturum değiştirmeden de bir telefondan diğerine geçiş yapılabiliyor.

Aralık ayından beri ise android autonun kablosuz özelliği durduk yere çalışmamaya başladı. Başlangıçta sanırım eşimin oturum değiştirmesi, ardından ben aracı aldığımda tekrar kendi oturumuma geçtikten sonra ilk çalışmadı. Aşağıda bahsedeceğim şekilde epey bir uğraştan sonra tekrar çalışmaya başladı. Ama bir süre sonra tekrar bozulmaya başladı. Bir defasında durduk yere trafikte giderken gitti mesela.

Arıza olduğunda araç sanki kablosuz android özelliği olmayan bir araçmış gibi çalışıyor. Bluetooth bağlantısında telefonunda genellikle MY_CAR adıyla gözüken, araç ile eşleşme devam ediyor. Telefon görüşmelerini vs yapıyorsunuz, ama sesli komutlar ve navigasyon dahil hiç bir android auto uygulaması çalışmıyor. Telefonu kablo ile bağladığınızda ise Android auto çalışmaya başlıyor. Yani tam olarak kablosuz android auto desteği bozulmuş oluyor. Kablosuz android auto aktfiken telefonun wifi kısmında da "Share_RENAULT_HotSpot_6234" otomatik olarak aktif gözükürken, arıza olduğunda bu bağlanmamış olarak listeleniyor, siz bağlan deyince şifre istiyor, bağlanmıyor. Direksiyondaki mikrofon kısmına bastığınızda, ekranda "Yanısıtılacak cihaz yok, MY_CAR görünürse, cihazda arayın" diye bir yazı çıkıyor, ancak zaten cihazda (telefonda) MY_CAR aktif ve eşleşmiş gözüküyor. Araç ekranından Android Autoya tıkladığınız eşleştirme seçeneği çıkıyor ve telefonunuzu kesinlikle bu ekranda bağlanabilir bir cihaz gibi listelemiyor.

Kablosuz android auto bir defa bozulduğunda, hiç tanıtılmamış yeni bir cihaz da eşleştirmeye çalışsanız, kablosuz android auto aktif olmuyor. Bu yüzden bu sorundan tek başına telefondaki android auto yazılımın sorumlu olmayacağı, araçtaki kablosuz android auto yazılımının bir şekilde çalışmayı kestiği sonucuna ulaştım. Servise götürdük, araç iki gün orada kaldı. Servis görevlisi aracı ilk götürdüğümde kendi telefonunu benim araca eşleştirdi, kablosuz android auto onda da çalışmadı. Sonra beraber gittik, test araçlarından ikisinde denedik. İkisinde de bağlanamadık. Buradan çıkardığımız sonuç, sorun oluşunca muhtemelen hem araçtaki hem telefondaki kablosuz android auto uygulaması sorunlu hale geliyor olmalı. Ancak aşağıda tarif ettiğim yöntemlerle bağlantıyı yeniden kurmayı başardığımda, diğer telefonlar da sorunsuz bağlanmaya başlıyor. Yani günahın büyüğü araçtaki yazılımda sanırım.

Tekrar bağlanmak için yaptıklarımı aşağıda listeliyorum. Bunların hepsini yapsam defalarca yapsam da öyle kolay bağlanmıyor. Tekrar tekrar deniyorum aşamaları, sonra birden bire çalışmaya başlıyor. Ama en geç 1 hafta içerisinde tekrar bozuluyor.

Tekrar bağlanmak için yaptıklarım:

- Telefon eşleştirmeleri her iki oturumda da tümüyle silmek, tekrar eşleştirmek
- Diğer oturuma geçip oradan eşleştirmeye çalışmak
- Telefonda android autonun daha önce eşleştiği araçlar listesini silmek, android autonun telefondaki depolama verilerini ve ön belleği silmek, telefondaki android autoyu devre dışı bırakmak, tekrar devreye almak
- Araçta android auto ile ilgili depolama verilerini ve ön belleği silmek
- Araçtaki openR linki güvenli modda başlatmak, işlemleri güvenli modda denemek
- Araçta ekran kapatma düğmesine uzun basarak openR link yazılımının tekrar başlamasını sağlamak
- Wifi, bluetooth listlerini telefonda temizlemek. Hem araçta hem telefoında bluetooth / wifi kapatmak, geri açmak
- Yeni bir oturum oluşturup orada eşleştirmeye çalışmak

Tüm bunları değişik sıralarda defalarca deneyerek tekrar tekrar uğraşarak, yarım saatlik uğraşlar sonucunda tekrar bağlantı sağlamanız mümkün. Ama dediğim gibi kısa süre sonra geri nüks ediyor problem.

En son araçtaki tüm profilleri sildim, baştan tek profil kurulumu yaptım. Yarım saat de yukarıdaki herşeyi denedim. Kablosuz android auto çalışmadı yine.

Şu an Renault sorunun farkında, verileri topladı, ama henüz bir sonuç yok.

Araca bağlandığım telefonlar Samsund Note 9, S22 Ultra, S24 Ultra, servisteki görevlinin marka modelini bilmediğim telefonu

Telefon android auto sürümü: 11.2.640434-release

Araç android auto sürümü: 1.0.421712904_release

Son düzenleme:

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
Dediğiniz gibi sıkıntı yazılımsal görünüyor, servistekilerin programı kaldırıp veya üzerine yazdırarak yeniden yükleme şansları yok mu?
MAİS bu sorunu biliyorsa kesinlikle çözümünüde bulacaktır, bir süre kablo ile bağlanmaya devam edin...