Sabah Geç Çalışma

obulut

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Megan2 1.4 16V benzin ve ipgli aracım var.Son 2 aydır sabah ilk çalışmada uzun marştan sonra çalışıyor.Marşı bırakıp 2.basışta hemen çalışıyor.2.marşta hiç uzatarak çalıştığı olmadı.Sabah çalıştırıp stop ediyorum,aradan 3-5 saat geçince yine aynı hata var.
Yapılan İşlemler:
1-Benzin pompası soketi değişti.
2-Benzin pompa motoru değişti.
3-Krank sensörü değişti.
4-Regülatör diyaframı yenilendi.
Sonuç,aynı hata devam ediyor.
Benzin pompası motoru kaç bar olmalı?
Başka hangi parçalarda arıza olabilir?
İlginize teşekkürler...

Ahmet DEMİRELİ

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
merhaba aynı sorun bende de var. Aracı benzinde kullandığım zaman ve benzinde kapattığım zaman bu sorun hiç olmuyor. Dolayısıyla sorunun gaz ile alakalı olduğundan emin olduğum için tüpçüye gittim tüp beyninin yani regülatörün değişmesi gerektiğinin söyledi. Hatta gaz kaçağı olduğunu bana da gösterdi. Araç stop ettikten sonra da regülatörden gaz çıkışı oluyor ve gaz halde çıkan gaz manifoltta beklediği için sıcaklığın düşmesi ile sıvı hale dönüyor hem de ilk marşta benzinle beraber gittiği için zengin yakıt karışımından dolayı çalışmıyor araç ilk marşta. Regülatöre de 350 tl dediği için değiştirmedim. Ben de diyaframı değiştirmeyi düşünüyordum. Sizin sıkıntınız için öce aracı bir müddet tüpü kapatıp benzinde kullanın eğer ilk marşlarda sıkıntı olmazsa sorun tüpten demektir. Bu durumda takılan diyafram yanlış takılmış da olabilir Benzinde kullanmanıza rağmen aynı durum yaşanıyorsa da o zaman enjeksiyon beynini sıfırlatırsanız bu da çözümlerden biri. En azından maliyeti yok parça değişimi yok.

obulut

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ahmet Bey.cevap için teşekkürler.Regülatörden gaz kaçırmıyor test ettim.Araç lpg de proplemsiz çalışıyor.Lpg den benzine geçince de rölanti düşüyor.
ECU sıfırlaması yapmıştım.Bu arada enjeksiyon sistemi de resetlenmiş olmaz mı?

Ahmet DEMİRELİ

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim bahsettiğim sıfırlama araca PC ile bağlanıp enjeksiyon beyninden öğrenilmiş bilgileri silip fabrikasyon konumuna getiriyorsunuz. Bahsettiğiniz ecu sıfırlama kapıları açmadan akünün eksi kutbunu sökerek yapılan sıfırlamaysa aynı şey değil dolayısıyla faydası olmaz bence ama size tavsiyem aracı benzine alın benzinde kullanın LPG kapalı olsun sonraki soğuk çalıştırmada arabayı benzinde LPG kapalı iken çalıştırın marşı düzgün alıp almadığına bakın belki LPG ile alakalı başka bir problem olabilir. Sorunun LPG ile alakalı olmadığını düşünüyorsanız dediğim gibi pcye bağlatıp enjeksiyon beynini sıfırlatın başka parça değiştirmeden önce

obulut

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Dediğiniz gibi yaptım.Benzinde stop edip sabah çalıştırdım.Yine aynı.LPG ile ilgili hata sıfırlaması da yapıldı.LPG proplemi yok dediler.
Megan2 benzin filtresi kaç km de değişmeli?Benzin filtresinden yapar mı?

obulut

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benzin pompası şamandıra ile birlikte değişti proplem çözüldü.