Yakıt tüketimi

asgeda

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracım 10.000KM de 110 BG ICON SEDAN ortalama yakıt 7.1 ortalama hız 17KM/H iş ev arası 4KM motor ısınmadan stop ediyorum yani. Kış lastiği takılı.
Bahsettiğin değer bana da yüksek geldi. Lastik ebatın zaten doğru 225 geçmek yakıtını azaltmaz bilgine.

koboy

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracım 10.000KM de 110 BG ICON SEDAN ortalama yakıt 7.1 ortalama hız 17KM/H iş ev arası 4KM motor ısınmadan stop ediyorum yani. Kış lastiği takılı.
BahsettiÄŸin deÄŸer bana da yüksek geldi. Lastik ebatın zaten doÄŸru 225 geçmek yakıtını azaltmaz bilgine.
Lastik ebatı yakıtı azaltır diye sormadım bu kadar yükseltir mi ? Servise götürdüm havaların soğuk olduğunu edc sanzımanın geç ısındığını bu yüzden yakıt normal olduğunu söylediler

mechanix

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba Megane 4 touch edc dizel araba aldım 50.000 km de bir haftadır kullanıyorum ilk aldığımda 6 litre gösteriyordu yarım depo mazot vardı tam bir hafta oldu depo bitmek üzere 250 km yol yaptı ortalama yakıt tüketimi 9 litre gösteriyor arabam 17 “inç kış lastikleri takılı yakıt çok fazla geldi lastikçi 205 yerine 225 taktı çok etkiler mi yakıtı bu kadar ortama hızım 20 km

2014 - 77.000'deki Clio 4 1.5 dCi EDC aracım, ev - iş arası 3km'de kullanmama rağmen (ortalama hız 20 ~25 kmh) kış şartlarında dahi olsa 6.1lt'yi geçmedi. Lastik ebatları 195/55/16.

Lastik ebatının bu kadar yükselteceğini zannetmiyorum. Bir kontrol ettirmenizde fayda var bence.

koboy

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
2014 - 77.000'deki Clio 4 1.5 dCi EDC aracım, ev - iş arası 3km'de kullanmama rağmen kış şartlarında dahi olsa 6.1lt'yi geçmedi. Lastik ebatları 195/55/16.

Lastik ebatının bu kadar yükselteceğini zannetmiyorum. Bir kontrol ettirmenizde fayda var bence.

Kontrol ettirdim benimde 3 km yolum var sabah akşam toplam 6 km ançak verilen bilgi bana bu şekilde

benimde ebatlar 225/55/17

mechanix

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kontrol ettirdim benimde 3 km yolum var sabah akşam toplam 6 km ancak verilen bilgi bana bu şekilde

benimde ebatlar 225/55/17

O zaman tek çözüm yaz şartlarında tüketimi gözlemlemekte sanıyorum. Yada aynı hava şartlarında, sayaçları sıfırlayıp uzun menzildeki tüketim ile kıyaslama yapabilirsiniz.

karacan

Taylan AYDIN
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
oldukça kısa mesafe, kış mevsimi, soğuk motor, kışlık ve geniş taban lastik, bu araçla yeni tanışma (araç değiştirince alışma süresi vardır), ortalama hız 20 civarı yani dur-kalk'lı şehir içi..... bunların hepsini düşününce ortalama kabul edilebilir üst sınırda diyebilirim

aldığınızda 6 demişsin, bu şunu gösteriyor kullanım şartlarına bağlı artış var. hafta sonu sıfırlayıp akıcı trafikte biraz turlayın, muhtemel düşük verecektir. böylece yazılımsal sorun var/yok emin olunur

almadan önceki kullanımla şimdiki kullanım şartları aynıysa ve bu kadar artış olduysa araştırın derim

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Müsaadenizle bir anımı paylasayim geçen sene 9.ayda aracımı ikinci el olarak aldım aldığım kişi İstanbul Erenköy de kullanıyordu aracı ve ortalama tüketim 7.8 idi [emoji43] ben depoyu doldurdum yol bilgisayarı nı sifirladim 5.6 ile gezdim E5 de , konuyu toparlayım [emoji4] kullanım ve yol durumu tüketimi çok etkiler