0.9 tce sogutma suyu seviyesi hakkinda.

CEM..

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar Merhaba,

Aracım 2012 0.9 tce 50 bin kmde . Aracı alalı 2 hafta bilemedin 3 hafta olmuştur. Su seviyesine hiç bakmamıştım 2 haftada 1000 kmde yaptım su seviyesine baktığımda minimuma gelmişti.

Araca 1 lt su ekledim max seviyesine ulaştı ve aracı test amaçlı kullandım . Su seviyesi hiç değişmedi hiç eksiltmedi fakat bu 2 günlük bir deneme süreci . 1-2 ay içinde eksiltme yapıcakmı bilmiyorum.

Şimdi problemleri araştırdığımda radyatör delinmesi devirdaim pompası hortumlarda çatlak ve kesikler taaki motor contasına varıncaya kadar ..

Motor suyu temiz kıpkırmızı renkte yag karışmamış. Aracın zor çalışması teklemesi gibi durum yok gayet stabil. Yag çubuğunu ışıkla kontrol ettim köpürcük ve su karışma gibi bi durum kendimce yok.

Şimdi clio 4 kullanıcı forumdaşlarım aranızda hiç su ekleyen oldumu ? Su eksiltmesi bazı durumlarda normalda karşılanabiliyor ama başına bununla ilgili problem gelen oldumu ? Aynı marka araba olduğu için belki kronik boru çatlaması devirdaim pompası gibi problemler olmuştur diye sizlere sormak istedim.

Egerki problem devam ederse su eksilttiğin tespit edersem yetkili servise problemi bulması için götüreceğim. Şuanlık eksiltme yok ama bu durum bir hayli canımı sıktı.

Su depomun su eklemedenki hali.. Su deposunun toz kaplı üstünde kurumuş su izleri var kapaktan taşma yapmış gibi.

a1mOWg.png
[/URL][/IMG]

Son düzenleme:

Seth_16

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Su seviyesini nasıl kontrol ettin tarif edermisin?

CEM..

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam selamlar,

Motor soğuk iken baktım minumumdaydı. Motoru biraz ısıttım motordaki soğuk seviyesi geçene kadar yaklaşık 5dk çalıştı . Minumum seviyesınden birazcık daha yükseldiğini gördüm. Daha sonra 1 lt su ekledim ve 3 gündür aynı hizada azalma artma yok.

Belki hiçbişi yok ben evham yapıyorum. :)

kutlu_yurt

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
arkadaşlar bende de aynı sorun var aracım 2016 09 tce ama takip ettim sadece klimanın yoğun çalıştığı günler eksilme oluyor ben de olayı klimaya bağlayıp çok üzerinde durmadım..

CEM..

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
arkadaşlar bende de aynı sorun var aracım 2016 09 tce ama takip ettim sadece klimanın yoğun çalıştığı günler eksilme oluyor ben de olayı klimaya bağlayıp çok üzerinde durmadım..

Hocam selamlar,

İçim bir nebze rahatladı acaba bendedemi öyle diye. Kaç zamanda bir su eklıyorsunuz ve kaç lt eksiliyor ölçüm yaptınızmı hiç ? Birde aracınız 2016 model garanti kapsamında yetkili servise götürdünüzmü bu konuyla ilgili ?

kutlu_yurt

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
hayır servise götürmedim ama anlayan bir kaç kişi klimanın yapabileceğini söyledi özellikle yazın klimayı çok kullandığım için eksiltme yaptı o da yaklaşık 15-20 günde bir falan yarıya düştü..kışın eksilme yaşamıyorum..
ancak şu da var eger su deposunu limitinden fazla doldurursanız sıcak su fokurdama nedeniyle tahliyeden boşalıyor ve bunu eksiltme olarak algılayabiliyor insan daha önceki aracmda başıma gelmişti o yüzden mutlaka işareti geçmeyecek şekilde doldurmak gerekiyor.

CEM..

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
hayır servise götürmedim ama anlayan bir kaç kişi klimanın yapabileceğini söyledi özellikle yazın klimayı çok kullandığım için eksiltme yaptı o da yaklaşık 15-20 günde bir falan yarıya düştü..kışın eksilme yaşamıyorum..
ancak şu da var eger su deposunu limitinden fazla doldurursanız sıcak su fokurdama nedeniyle tahliyeden boşalıyor ve bunu eksiltme olarak algılayabiliyor insan daha önceki aracmda başıma gelmişti o yüzden mutlaka işareti geçmeyecek şekilde doldurmak gerekiyor.

Anladım hocam teşekkür ediyorum bilgiler için . Bende klima olayını deneyeceğim bakalım eksilticekmi.

Berkay G.

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim aracım da 0.9 TCe, bende de var bu durum. Tüm hortumları, bağlantı noktalarını, radyatörü inceledim ama en ufak bir kaçak yok. Zaten dediğiniz gibi her zaman eksilmiyor. Eksilse bile minimum seviyesinin altına düştüğünü hiç görmedim. Bir şekilde dengeliyor sistem.

CEM..

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim aracım da 0.9 TCe, bende de var bu durum. Tüm hortumları, bağlantı noktalarını, radyatörü inceledim ama en ufak bir kaçak yok. Zaten dediğiniz gibi her zaman eksilmiyor. Eksilse bile minimum seviyesinin altına düştüğünü hiç görmedim. Bir şekilde dengeliyor sistem.

Hocam Merhaba,

Cevabınız için teşekkürler... 0.9 kullanıcısı diğer motorlara göre daha az 1.2 ve 1.5 motorda bu su eksilme olayı yok kime sorsam eksiltmemiş hiç .

Fakat 0.9 kullanıcı arkadaşlara sorunca başına gelen çok bu motor küçük hacim turbolu olduğu için demekki böle şeyler olabiliyor servis kitapçıgıda yok eksiltme durumu hakkında belki bilgi veriyordur.

Bu arada sizin su eksiltme durumu 1 ayda birmi oluyor yoksa sadece yaz aylarındamı ?

Berkay G.

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yazın tatilde full klima açık 1200km yol yaptım eksiltme olmadı. Şöyle söyleyeyim bir gün bir bakıyorum 1 parmak aşağıda. Ekledikten sonra uzun süre hiç eksilmiyor. Sonra yine 1 parmak aşağıda. Bazen motor bloğunda kalıyor su, max seviyesine kadar ekledikten sonra aracı çalıştırınca seviyeyi geçtiği oluyor. Bu durum yanıltıyor belki de. Dediğim gibi hiç min seviyesinin altına inmedi, sistem seviyeyi dengeliyor. Bu yüzden sorun olarak görmüyorum.