0.9 tce sogutma suyu seviyesi hakkinda.

Berkay G.

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bir de aracın orijinal soğutma sıvısı Glaceol RX Type D isimli sarı antifiriz. Gördüğüm kadarıyla sizin de aracınızda orijinal sıvı yok sonradan kırmızı antifiriz konmuş. Benim aracımda da yeşil antifiriz var. Orijinal sıvıyla denemek lazım belki viskozite değerleri farklı olduğundan eksiltme olabilir diye düşünüyorum.

CEM..

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bir de aracın orijinal soğutma sıvısı Glaceol RX Type D isimli sarı antifiriz. Gördüğüm kadarıyla sizin de aracınızda orijinal sıvı yok sonradan kırmızı antifiriz konmuş. Benim aracımda da yeşil antifiriz var. Orijinal sıvıyla denemek lazım belki viskozite değerleri farklı olduğundan eksiltme olabilir diye düşünüyorum.

Anladım hocam teşekkür ediyorum söylediklerinizi dikkate alacağım.

quartal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba, benim aracım da 0.9 ve aldığımdan beri suyunu hiç kontrol etmedim. Nereden kontrol ettiğinizi ve ne seviyede olması gerektiğini paylaşır mısınız?

Yıllık rutin bakıma Şubat ayında girecek ancak geçenlerde marş süresinin normalden biraz uzun olduğunu fark ettim. 2 defa başıma geldi bu olay. Normal şartlarda 1 sn.'den az sürerken 2 defa 1 sn.'nin biraz üstünde marş bastı. Havaların çok soğuması ile ilgili olabileceğini düşünmüştüm ancak şimdi ben de su seviyesinden şüphelenmedim değil.

Berkay G.

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba, benim aracım da 0.9 ve aldığımdan beri suyunu hiç kontrol etmedim. Nereden kontrol ettiğinizi ve ne seviyede olması gerektiğini paylaşır mısınız?

Yıllık rutin bakıma Şubat ayında girecek ancak geçenlerde marş süresinin normalden biraz uzun olduğunu fark ettim. 2 defa başıma geldi bu olay. Normal şartlarda 1 sn.'den az sürerken 2 defa 1 sn.'nin biraz üstünde marş bastı. Havaların çok soğuması ile ilgili olabileceğini düşünmüştüm ancak şimdi ben de su seviyesinden şüphelenmedim değil.

Motorun sol kısmında genleşme kabı var onun üzerinde min ve max işaretleri var. Oradan bakabilirsiniz.

renault_clio_176.jpg

CEM..

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

Merhaba,

En soldaki siyah kapaklı üstünde zaten el ve sıcaklık işareti var ellerken dikkat edin diye uyarı şeklinde orası su genleşme kabı suyunu ordan kontrol edebilirsiniz.

servis kitapçığı varsa elinizde ordan bakın hepsini teker teker gösteriyor.

Bu arada suyunu kontrol ettiginzde max yada mindemi söylermisiniz bizler için bilgi olsun.

quartal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba,

En soldaki siyah kapaklı üstünde zaten el ve sıcaklık işareti var ellerken dikkat edin diye uyarı şeklinde orası su genleşme kabı suyunu ordan kontrol edebilirsiniz.

servis kitapçığı varsa elinizde ordan bakın hepsini teker teker gösteriyor.

Bu arada suyunu kontrol ettiginzde max yada mindemi söylermisiniz bizler için bilgi olsun.

Merhaba, bugün suyu kontrol ettim. Minimum seviyesinin 2-3 parmak üstünde kabın tam ortasına kadar dolu, yukarıdaki görselde de olduğu gibi. Muhtemelen benim marş sürem ile ilgili durum havalardan kaynaklı zaten şubat ayında araç bakıma girecek detaylı incelemeyi orada da yaparlar.

Herkese teşekkürler.

CEM..

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba, bugün suyu kontrol ettim. Minimum seviyesinin 2-3 parmak üstünde kabın tam ortasına kadar dolu, yukarıdaki görselde de olduğu gibi. Muhtemelen benim marş sürem ile ilgili durum havalardan kaynaklı zaten şubat ayında araç bakıma girecek detaylı incelemeyi orada da yaparlar.

Herkese teşekkürler.

Sizinde suyunuz eksik yani hocam anlaşılacak üzere.. Max seviyesine kadar doldurmuşlardır bakımda.. Bu 0.9 tce motorlarda kısa zamanda su eksilmesi normal bir şey sanırım. Bende suyunu ekleyeli 5 gün oldu hergün kullanıyorum su seviyesinde değişkenlik yok. Ben motorun yapısı olarak kabullendim bu durumu ancak tabiki sürekli kontrol etmekte fayda var.

karadas87

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
benim araçtada su eksiltme var geçenlerde tamirci arkadaşta baktı termustattan gözüküyordu onun etrafında kireçlenme vardı söktü sökmesi baya zahmetli sağolsun reno sert plastikten yapmış demirden yapması geren parçayı parçada gözle görünür bir çatlaklık yada kırıklık yok ilaç sıktı köşelerine tekrar taktı parça çok pahalı 350 gibi bi fiyat vermişlerdi bir de hafta sonu olduğundan tedarik edememiştik ilaç sıkıp kapatmak zorunda kaldı 5-6 ay hiç eksiltmedi su geçenlerde baktım bir daha eksilmiş kaçakları tıkayan ilaç koydum suyun içine bakalım kaçıracak mı bir haftadır sıkıntı yok yok baya da zorladım aracı bakalım.

Murat B.

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Klimanın çalışması soğutma suyunun seviyesini etkilemez. Soğutma suyu yazın sıcak havalarda buharlaşma yapabilir. Genleşme kabı aynı zamanda basınca bağlı valf olarak görev yapar fazla basınç olduğu zaman kapak açılır ve dışarıya su akışı sağlar. Genleşme kabı dışarısında görmüş olduğunuz su izleri bu yüzdendir.