2004-2009 Scenic Özellikleri ve Donanimları

onur07

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yusuf bey, Verdiginiz bilgiler için teşekkur ederim , yakıtı güzel gibi . tek başına iş amaclı uzun yola çıkıyorum genelde antalya istanbul arası oyüzden biraz basıyorum gaza :) benmde 3 yaşnda oğlum 1 buçuk yaşında kızım var bırakın hız yapmayı onlarla beraberken düz yolu görmedikten sonra sollama dahi yapmıyorm .sizce sabırla bekleyip 2.0 motor almam dahamı iyi ? Eşimde kullanıcak otomatik araca biraz daha yakınım,2 aydır bekliyorum bulamadm , bu sıralar aklım c4 picassoya takıldı, kararsızım dizel daha önce hiç kullanmadm bakımları ve sorunları nasıl olur bilmiyorum ,çevrem dizelden uzak dur diyor .

Therammsteiner

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar Bende samsundan katıldım aranıza.İsmim Ahmet..2008 model scenic privilege sunroofsuz bir model aldım 135.000'de... birkaç kusuru olsa da oldukça keyifli bir araç...
1.6 tüplü olarak aldım...ilk haftada yakıt pompası arızası yaşadım. geç alma sorunu vardı..üzerinde çin malı muadil niteliğinde bile olmayan bi yakıt pompası vardı....çok şükür bi tanıdık vasıtasıyla 200 tl bir rakamla orjinal çıkma malzemeyle işçilik dahil hallettik...otomatik bir araç.. tüpte gerçekten gitmeyen bir araba..kasa geniş yemior...ve çok yakıor..:) punto vardı 1.3 dizel kokluordu garibim..bu içiyor..:) gel gelelim ufak tefek arızaları canımı sıkıyor... bugünde yan aynalar ve rezistansı bozuldu ısıtmıor..kapatmaya çalıştıgımda yarım kalıor gitmior...sordugumda 250 tl gibi bi rakam cıktı... cıkma bulamadım :( ayrıca vites topuzu deforme olmuş... görüntüsü canımı sıkıyor...aracı severek genişliğini göz önünde bulundurarak aldım ama... bu gidişle satıcam... bana tavsiyeniz varsa oralardan alabilirim bu malzemeleri.. şimdiden tşk ederim..

serdagir

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar Bende samsundan katıldım aranıza.İsmim Ahmet..2008 model scenic privilege sunroofsuz bir model aldım 135.000'de... birkaç kusuru olsa da oldukça keyifli bir araç...
1.6 tüplü olarak aldım...ilk haftada yakıt pompası arızası yaşadım. geç alma sorunu vardı..üzerinde çin malı muadil niteliğinde bile olmayan bi yakıt pompası vardı....çok şükür bi tanıdık vasıtasıyla 200 tl bir rakamla orjinal çıkma malzemeyle işçilik dahil hallettik...otomatik bir araç.. tüpte gerçekten gitmeyen bir araba..kasa geniş yemior...ve çok yakıor..:) punto vardı 1.3 dizel kokluordu garibim..bu içiyor..:) gel gelelim ufak tefek arızaları canımı sıkıyor... bugünde yan aynalar ve rezistansı bozuldu ısıtmıor..kapatmaya çalıştıgımda yarım kalıor gitmior...sordugumda 250 tl gibi bi rakam cıktı... cıkma bulamadım :( ayrıca vites topuzu deforme olmuş... görüntüsü canımı sıkıyor...aracı severek genişliğini göz önünde bulundurarak aldım ama... bu gidişle satıcam... bana tavsiyeniz varsa oralardan alabilirim bu malzemeleri.. şimdiden tşk ederim..
Bakın bende de 2006 grand espace var ve tüplü. Inanın performansı gerçekten iyi. Tabi performanstan ne kastettiğiniz önemli burada. Sonuçta bu araçlar performans aracı değil aile aracı olarak dizayn edilmişler. Eğer motor ve yürüyeniniz sağlamsa ufak tefek şeyler için aracınızı satmayın derim. Sonuçta bayi çıkışlı araçlarda bile bu tip sorunlar olabilir. Bence problemleri işinin ehli insanlara çözdürüp aracınızın keyfini sürün derim.

LG-P880 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

minikya

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar merhaba. Ocak ayında bende 2007 model dci 100hp exception scenic aldım. 2500 km dir kullanıyorum. Ufak tefek problemleri olsada zaman içerisinde çözüyorum. Genel olarak aracımdan memnunum. Forumum cogunu okudum. Ama faz 1 faz 2 arasındaki farkı tam anlayamadım. Aracım 2007 model yani faz 2 olması lazım ama faz 1 gibi geliyor. Mesela farlarımercekli değil. :-(
Aynalarımda ısıtma yok. Park sensörü orjinalmi sonradanmı takılmış anlayamadım. Previlage gibi değil sensörler. Aynanın orada park mesafe gösterici var ama sahibinden deki diğer exceptionlardada orada aynı şey gözüküyor. Denk gelmişte olabilir tabiki.
Motorla ilgili bazı sıkıntılarım var onları başka bir konuda yazıyorum. Bende iç aydınlatma ile ilgili bir şeyler yaptım, güzelde olduğunu düşünüyorum. Önümüzdeki günlerde burada paylaşırım.
Scenic 2 lerde dci 100 hp den güçlüsü varmı, 6 viteslisi varmı? Varsa hangi motorda var? Motor şanzıman kodları nedir?Bana 5 vites çok yetersiz geliyor. Motor devri çok çabuk yükseliyor.
Şimdiden yardımcı olan arkadaşlara teşekkürler.

D6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tam emin olamamakla beraber 2009 modellerin ikinci yarısındaki bazı scenicler 105 bg diye hatırlıyorum. Türkiye girişi dizel motor 1.5DCİ ve faz 2 lerde en güçlüsü. 1,9dci veya 2.0dci Türkiye girişi yok. En güçlü motoru ise 2.0 16V 136ps OTOMATİK VE BENZİNLİ . Vites olarak ta manuel 5 vitesten başka düz vitesi yok. ( Türkiye girişli ) Bu aracın en büyük handikabı bence ; motor konsol altına çok yakın olduğundan yüksek devirlerde motor sesi araç içine giriyor. Faz 1(2004-2007 ilk yarı ) ve faz 2 ( 2007 ikinci yarı - 2009 ) arasındaki ilk etapta farklar : faz 2 lerde ön farlar , jantlar , iç döşeme , direksiyon göbekteki gümüş halka , ön koltuktaki yükseklik ayar kollar , sürücü arkasındaki sehba çerçevesiz , arka koltuk ortanın altında ikili 12v priz , stop lambalar ledli v.s

minikya

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu yazdıklarınıza göre benim araç büyük ihtimalle faz1. Direksiyonda halka, 12v giriş, led stop yok :-(
Şu anki hedefim aracımın performansını biraz arttırmak. Ne kadar aile aracı olsada yol tutuşu oldukça başarılı. Bence daha iyi gitmesi gerekli. 6 vites şanzıman işinide araştırıcam.

D6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
6 vitesli şanzıman Türkiye girişi Scenic II lerde maalesef yok. Yurtdışında 1.9dci , 2.0dci , 2.0T motorlarda olduğunu biliyorum. Türkiye de Renault'a ait 6 vitesli şanzıman uygulanabilirmi bilemiyorum. Ama bu işlemi yapsanız da maliyet yüksek olur kanımca. Türkiye de aracın kendi donanımı dışında bişey yapan yok. yapan nadir insanlarda fahiş fiyatlar istiyor. ama yabancılarda uygulamada sınır yok. yine de umudunuzu kırmayayım ama .... ? yine de siz daha iyisini bilirsiniz.

NBY2012

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
1,5 senedir 2008 model 2000cc bva grand scenic 95000 km de lpg li . araç türkiyeye giren nadir renolardan ve tam dolu paket li yakıt 2000 cc olmasına ragmen simit lpg depo uzun yolda 400 km cok rahat görüyor 90, 100,110 arası basıyorum klima acık şekilde. şehir içinde 300 , 350 arası yakıyor yusuf abinin dedigi gibi bu tür mpv araçlara binen başka bir araca binmez kolay kolay şimdiki hedefim ileride bu aracı satıp 2011 ,2012 ford galaxy almak

NBY2012

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Onur bey merhaba , Şuan ki aracım bahsi geçen Faz II makyajlı kasa 1.5 dci 100 bg privilege. Şunu en başından söylemek istiyorum ; bende aracımı sert kullanırım ama 13 yaşındaki oğlum ve eşim duygusal yaklaşıp sizin bahsettiğiniz 140 - 150 km hızlara çıkmamı engeller( kısa süreler hariç ). Kendim araçta yalnız olunca ve yol otoban boş / müsait olunca arada bir aracı zorluyorum. Unutmamak gerekir ki Scenic MPV (mini aile aracı ) sınıfında ve çok performanslı araçlar değil ; aile konforuna , emniyetine ve ekonomikliğine odaklı bir araçtır. Dolayısıyla yüksek hızlarda Aile ile kullanmak bence uygun değil. Ama gerektiğinde araç hızlanabilmeli mi ; evet . Bu motor düz
yolda çok rahat 180-190km hızları görüyor. Fakat handikapı ; Motorun aracın konsol altına çok yakın olduğundan 120-130 km üstü hızlarda motor sesi araç içinden duyulmaya başlıyor. Yakıt olarakta ; Bu cüsse ve ağırlığa rağmen bizzat yazın denediğim 100km sabit hız , 4 yetişkin ve bağaj tam dolu , klima devamlı açık , 512km şehir dışı yolda 4,5lt ortalama. Şaun ki kış şehir içi değerlerim ise : 5,7 ile 6,3 lt https://www.youtube.com/watch?v=GglmZXSw0_g
aynen yusuf abi sana katılıyorum ben en son 205 km cok rahat gördüm ama içeriye cok motor sesi geliyor