2004-2009 Scenic Özellikleri ve Donanimları

cebelli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arabamdan kaynaklanan bir memnuniyetsizligim yok allaha şükür. Scenic gibi ici çok ferah değil. Ayrıca jantların 17" olmasından dolayı konfor biraz az. O yüzden scenic kullanan biri zor araba beğeniyor. Simdi bu arabayı satsam yine scenic bakarım. Ben burda sporttoureri kötülemiyorum on numara araba ileride alacaksanizda alın kesinlikle tavsiye ederim.

Gogo

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar Merhaba,
Aranıza yeni katılıyorum. Adana'dan selamlar. Bu hafta Kayseriden 2008 model Grand Scenic Priv. 1.5 Dizel bir araç aldım. Araç konusunda iç hacminin geniş olması dışında bilgim neredeyse sıfıra yakındı. Lakin bu süreçte bu sayfadaki bilgiler ile biraz olsun yol aldım. Özellikle başta Yusuf Hocam olmak üzere tüm dostlara paylaşımları için teşekkür ederim.
İfade ettiğim gibi araca dair ilk izlenimlerim son derece ekonomik bir araç olması (Adana-Kayseri arası 300 km mesafeyi 12.8 Lt yakıtla geldim), geniş ve ergonomik bir araç oluşu. İlk şikayetlerim ise ön taraftan çukurlarda ve kasislerde oldukça fazla ses geliyor. Araç rölantide iken titreme gibi tepkiler veriyor. Birde kasa büyük olduğu için içerde bazı gıcır gıcır sesler alıyorum ama nerden geliyor kestiremedim.
Tabiki kapsamlı bir bakıma sokmak istiyorum. Araç 86.000 km de. En son bakım Ocak 2015 döneminde 76 bin km de yetkili serviste yapılmış. Zaten tüm bakımları yetkili serviste yapılmış araç ilk sahibinden alınmıştır. Nereden başlamalıyım nasıl bir yol haritası izlemeliyim bir fikrim yok. Teknik konularda zayıfım açıkçası. Bakım ve kontrol için öneriniz nedir? Yetkili servislerde maliyetler genelde yüksek olduğunbdan Adana ili için önerisi olan varmı?
Değerli görüş ve destekleriniz için peşinen teşekkür ederim.

Gogo

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Degerli görüşlerinizi beklemekteyim😊

cebelli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşım öncelikle aracınız hayırlı uğurlu olsun. Rabbim kaza bela göstermesin inşallah. Sitemize ve aliemize hoşgeldiniz. Umarız ki bu misafirleriniz kalıcı olur.

Öncelikle aracınızdaki yazmış olduğunuz sorunlara yardımcı olmaya çalışayım kendi bildiklerine;
1. Ön taraftan gelen seslere değinirsek , ön takımı kontrol ettirin burçlar tablalar ve rotlari genelde plastik burç veya takozların asinmasindan dolayı bu sesler duyulur. Bu aracı mümkün olduğunca nazik kullanmanızda fayda var. Çukurlardan ve tümseklerden yavaş geçin. Eğer motor sesi içeriye çok geliyor diye düşünüyorsanız eğer bu araçlarda motor nerdeyse içerde bu yüzden yüksek devirlerde içeriye diğer araçlara nazaran sesi biraz fazla almaktadır.

2. Motorun titremeli çalışması.
- kalitesiz dizel yapabilir
- enjektörleri kontrol ettirmenizi öneririm
- mazot filtresi ve pompası kontrolü
- bir ihtimal partikül filtresi dolmuş olabilir.

3. İçerideki plastik sesleri
Malesef kasanın büyük olması sonucu bu araçlarda plastik (trim) sesler biraz normal karsilanabilir. Bu ses çözümlerini bu sayfalarda görebilirsiniz

4. Yetkili servis veya özel servis konusu

Bulunduğunuz şehirde tanıdığınız veya işine güvendiğiniz özellikle renault sceniclerde bilgili usta varsa ona götürün derim.
Ancak,
Bu araç 0 km den buyana servis bakımlı ise bu araçta servis indirimi vardır muhakkak %20 ile %30 civarında ben servisten yanayımdır.
Bu arada aracınızı lütfen bilgisiz ustalara emanet etmeyin başınız agirir.

Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım. Tekrardan hayırlı olsun.

Gogo

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam Merhaba,

Çok teşekkür ederim geri bildirim ve görüşleriniz için. Genelde HB yada küçük kasalı araçlar kullandım. Ellerinizden öper küçük bir bebeğimiz var. Onun eşyaları, arabası puseti vs bu sınıf bir araç kızgın kumlardan serin sulara atlamak gibi geldi. Sanırım çok büyük bir değişim yaşamazsam herhalde önümüzde ki dönemde bu sınıfta model yükselterek hayatıma devam edeceğim gibi.
Sorunlara ilişkin hafta başında yaklaşık 10 yıllık ustama aracımı teslim ettim. Zaten 10 bin bakımı 1 yıl önce yapıldığından bakımıda gelmişti. Yağ değişimi ve filtreler vs değişti. Tabi alt takımdan gelen ses tamda sizin tespitlerinizdeki gibi traves burçları, Z Rotları ve şanzuman burcundan kaynaklanıyormuş. Bunlar değişti. Çok bariz bir şekilde tümsek yada çukurlardaki sesler kayboldu. Arabanın kullanımı yumuşadı. Tabi aracı bakıma götürürken sunroofta yaşanan takılma ve açılmama sürprizide canımı sıkmadı değil. Forumdaki bir çok arkadaşın da belirttiği üzere plastik bademler ömrünü tamamlamış. Sağolsun onlarıda değiştirdik hemen.

Ses olayına gelince bakım sonrası da içerdeki plastik sesi gelmeye devam ediyordu. Taki dün akşama kadar. Aracın bagajına oturup her parçayı sallamaya çalıştım. En sonunda orta koltuktan o sesin geldiğini farkettim. Koltuğu katlayıp ayaklarının girdiği yerlere baktım. Klasik TV tamir taktiğimiz olan aç-kapa taktiği ile tekrar koltuğu oturttum ve ne mutlu ki ses kesildi.

Özetle şu aşamada orta konsoldaki içe katlanan plastik kapak dışında sıkıntı pek kalmadı gibi. Kapak açılıp kapanırken çok sert. kanallarda pislik olabilirmi nasıl çözerim bilmiyorum. Bir kaç yerde okumuştum, bilmeden bişey yapıp mekanizmasına da zarar vermek istemiyorum.

Tekrardan görüşleriniz için çok teşekkür ederim.

Gogo

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar merhaba,
Acil bir durum var. Şöyle ki uzun yolda gelir iken kalorifer çalışmakta idi. On cama hava veren seçeneği tıkladığımda kalorifer coştu ve takılı kaldı. Bu arada araç privilige digital klima. Ne yazık ki bir türlü devreden çıkmıyor kalorifer. En Son sigortasını çıkardım. Şuan Malatya dayım ve 2-3 elektrikçi baktı çözemedim. En sonuncu göğsü açıp rezitore bakmam lazım dedi. Yaptırmadan çıktım. Böyle bir sorun yaşayan varmi? Çözüm önerisi olan var mı? Teşekkür ederim

cebelli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Daha önce böyle bir olay duymadım. Ancak bu sorun için yeni bir konu açmanız lazım. Daha hızlı cevap alırsınız.

onur07

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadşlar merhaba , Yaklaşık 2 buçuk aydır scenic 2.0 privege arıyrum düzgün bi araç bulamadm , daha önce 2003 model manuel scenic sahibiydim araç çok güzel fakat uzun yolda çok yoruyodu özellikle 110 ve 120 gibi hızlara ulaştıgımda araç gitme die bağırıyordu :) ilk ve son aracm 6 ay kullandm ve sattım , 2.0 motor aramamın sebebi uzun yolda 140 ,150 gibi hızlarda aracın rahat gitmesni istemem , bu aracı bulamadgmdan 1.5 dci bakıyorum 2005 2007 arası ,,hiç bilgim yok özellikle yusuf hocamn ve cebelli arkaşmn yazdıklarını her satırını okudum :) gerçekten faydalı bilgiler verdiniz öncelikler teşkkr edrm .sorum şu 1.5 dci scenik nasıldr? Motor sesi yüksekmi ?Yüksek hızlarda sarsarmı? Yakıt kagıt üzerinde gösterdiği gbimi yakıyor ? Başka tavsiyeleriniz varmı ? Şimdiden teşkkr ederm.

cebelli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşım. Size bi konuda özellikle dizel konusunda yusuf abim. Yardımcı olur. Şuan oda 1.5 dizel kullanıyor. İnşallah dilediğiniz gibi bir araç bulursunuz.

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadşlar merhaba , Yaklaşık 2 buçuk aydır scenic 2.0 privege arıyrum düzgün bi araç bulamadm , daha önce 2003 model manuel scenic sahibiydim araç çok güzel fakat uzun yolda çok yoruyodu özellikle 110 ve 120 gibi hızlara ulaştıgımda araç gitme die bağırıyordu :) ilk ve son aracm 6 ay kullandm ve sattım , 2.0 motor aramamın sebebi uzun yolda 140 ,150 gibi hızlarda aracın rahat gitmesni istemem , bu aracı bulamadgmdan 1.5 dci bakıyorum 2005 2007 arası ,,hiç bilgim yok özellikle yusuf hocamn ve cebelli arkaşmn yazdıklarını her satırını okudum :) gerçekten faydalı bilgiler verdiniz öncelikler teşkkr edrm .sorum şu 1.5 dci scenik nasıldr? Motor sesi yüksekmi ?Yüksek hızlarda sarsarmı? Yakıt kagıt üzerinde gösterdiği gbimi yakıyor ? Başka tavsiyeleriniz varmı ? Şimdiden teşkkr ederm.
Onur bey merhaba , Şuan ki aracım bahsi geçen Faz II makyajlı kasa 1.5 dci 100 bg privilege. Şunu en başından söylemek istiyorum ; bende aracımı sert kullanırım ama 13 yaşındaki oğlum ve eşim duygusal yaklaşıp sizin bahsettiğiniz 140 - 150 km hızlara çıkmamı engeller( kısa süreler hariç ). Kendim araçta yalnız olunca ve yol otoban boş / müsait olunca arada bir aracı zorluyorum. Unutmamak gerekir ki Scenic MPV (mini aile aracı ) sınıfında ve çok performanslı araçlar değil ; aile konforuna , emniyetine ve ekonomikliğine odaklı bir araçtır. Dolayısıyla yüksek hızlarda Aile ile kullanmak bence uygun değil. Ama gerektiğinde araç hızlanabilmeli mi ; evet . Bu motor düz
yolda çok rahat 180-190km hızları görüyor. Fakat handikapı ; Motorun aracın konsol altına çok yakın olduğundan 120-130 km üstü hızlarda motor sesi araç içinden duyulmaya başlıyor. Yakıt olarakta ; Bu cüsse ve ağırlığa rağmen bizzat yazın denediğim 100km sabit hız , 4 yetişkin ve bağaj tam dolu , klima devamlı açık , 512km şehir dışı yolda 4,5lt ortalama. Şaun ki kış şehir içi değerlerim ise : 5,7 ile 6,3 lt https://www.youtube.com/watch?v=GglmZXSw0_g