2005 Scenic 1.6 Privilege Otomatik ile aranızdayım

babamsagolsun

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
rRoAGB.jpg7Prljm.jpgqRZ5z3.jpgMW3Oj6.jpgQWo6jA.jpg
9EPnj9.jpgPBZyjv.jpgLEWBqJ.jpg1rl8A1.jpg
n23Xq1.jpgV61kJq.jpgXJrVkO.jpg
:halayScenic’in bu kasası ilk çıktığında yolda gördüğüm zamanı hatırlıyorum, iç geçirmiş, çok beğenmiştim. 10 küsur yıl sonra bizim de bir Scenic’imiz oldu. Evin ikinci aracı, eşime aldık. Severek kullanıyoruz.

Aldıktan sonra epey bir uğraşmam gerekti. Ekspertiz raporuyla, 2-3 bin fazla verip temiz aldığımı düşünüyordum ama aldıktan sonra sorunlar çıkarttı. Çoğunu yetkili serviste olmak üzere tümünü orijinal parça ile yaptırdım.

Süspansiyon, rot, salıncak, disk vb. değişti. Yakıt ve ateşleme sistemi pompasına kadar tümüyle değişti. Akü değişti. El freni motoru değişti. Michelin en son ürünü Cross Climate lastikler takıldı. Havalandırma elektriği değişti. Silecek kolları ve silecekler değişti. Çeki demiri kapağı düşmüştü takıldı. Arka susturucu değişti. Susturucu bağlantıları yenilendi. Karter koruma yenilendi. Radyatör borusu vb. birkaç kablo ve boru değişti. Şanzıman yağı yenilendi. Şanzıman kulağı yenilendi. Aklıma gelenler bunlar, değişmeyen kaldı mı, galiba kalmadı. Bu yaşta bir aracın buna ihtiyacı vardı, ben de paraya acımadım. Hepsi orijinal yedek parça. Kaskodan bir anahtar daha aldım, iki oldu.

Kaporta boyasına orijinalliği anlaşılsın diye dokunmadım. Aracın plastik aksamlarını, tampon ve panjur gibi hepsini kendi rengine boyattım. Ön konsol, kapı üzerindeki plastik parçaları boyattım. Direksiyon derisini yenilettim. Anteni köpekbalığı yaptım. Tavanı siyah folyo kaplattım, cam tavan yok diye böyle yaptım. Derinlikli paspas ve bagaj havuzu aldım. Rüzgârlık ve pencere kromajları taktırdım. 3M cam filmi yaptırdım. Ön park sensörü taktırdım. İç aydınlatmaları, plaka aydınlatmalarını vb. kaliteli LED yaptırdım. Bagaja ekstra LED aydınlatma yaptırdım.

En son geçen hafta triger ve ona bağlı devirdaimi vb. değiştirdim. Periyodik bakımını aldığım gün yaptırmıştım. Üç bin km sonra ikinci periyodik bakıma gireceğim. Yedi bin km yol yaptık. Şehir içinde kısa mesafede kullanılıyor. İşten eve. 9.2-9.3 LT ortalama gösteriyor. İtalyan LPG var, ama benzin ve LPG karışık kullanıyoruz. Eşim kullanırsa benzin, ben kullanırsam LPG gibi.

Ucuz olmadı, kolay da olmadı, ama hobi aracım oldu. Eşim ve çocuklarım da güvenle binsin istedim. Aileden eski reno’cuyuz, yetkili ve özel servis tanıdıklar var. O nedenle vakit ayırıp ilgilenmek eğlenceli de oldu. Severek kullanıyoruz. Foruma Fluence Icon Dci aldığımda üye olmuştum, o zamandan beri takip ediyorum, çok yararlandım. EMEK verenlere teşekkürler.

Ekli dosyalar

• rRoAGB.jpg
    rRoAGB.jpg
    276.6 KB · Görüntüleme: 0
  • 7Prljm.jpg
    7Prljm.jpg
    363.1 KB · Görüntüleme: 0
  • qRZ5z3.jpg
    qRZ5z3.jpg
    307 KB · Görüntüleme: 0
  • MW3Oj6.jpg
    MW3Oj6.jpg
    302.8 KB · Görüntüleme: 0
  • 9EPnj9.jpg
    9EPnj9.jpg
    285.8 KB · Görüntüleme: 0
  • PBZyjv.jpg
    PBZyjv.jpg
    189.2 KB · Görüntüleme: 0
  • LEWBqJ.jpg
    LEWBqJ.jpg
    223.4 KB · Görüntüleme: 0
  • n23Xq1.jpg
    n23Xq1.jpg
    226.8 KB · Görüntüleme: 0
  • V61kJq.jpg
    V61kJq.jpg
    270.1 KB · Görüntüleme: 0
Son düzenleme:

FelixCrail

Ömer Sirel, Renault Modus 1.6 Dynamique,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Çok temiz ve güzelmiş

gkmehmetgk

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
kazasız belasız kullanın, bu araba cam tavanı haketmiş ama ya olmadığını görünce üzüldüm :)

mericok

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Gerçekten bu arabanın hakkını bu ölçüde veren ender kişilerdensiniz. Sizi tebrik ediyorum. Kazasız sürüşler dilerim. Bagaj havuzunu nereden ve kaç paraya aldığınızı sorabilir miyim?

selim_ugur

Selim Uğur ŞAHİNTÜRK,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Emeğinize saglik, cok guzel ve temiz bir aracmis

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

babamsagolsun

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Teşekkür ederim. Doğrusu mekanikten, elektronikten, elektrikten pek anlamadığım için ve endişeli biri olduğum için gereksiz yaptırdığım ya da kazıklandığım olmuştur. Her işin ehli var sonuçta. Elimden bu kadarı geldi. Eminim çok daha ucuza daha iyisini yapacak donanımda arkadaşlarımız vardır. Ben de zaten forum’da paylaşılanlardan ilham aldım. Sağ olsunlar...

Bagaj havuzunu şuradan aldım ama tavsiye etmem, zira alt köşeleri çok inceldi, üstelik hızla (aldığımda da böyle miydi, görürdüm herhalde). Delinecekler diye kaliteli koli bantı ile delinmeden koruma yaptım. Başka bir marka araştırın bence.

Araç çok konforlu ve sürüşü zevkli. Eşim acemeliğini atsın diye, birkaç kullanıp satmak üzere aldık ama sanırım bir beş yıl kullanırız. Hem bu kadar masraf yaptıktan sonra satmak olmaz, hem de gerçekten keyifle kullanıyoruz. Özellikle hanımların kullanabileceği yüksek, oturaklı, sürprizi olmayan bir araç. Otomatik vitesi de bence hiç fena değil.

Yokuş kalkış desteği yok ama elektrikli park frenine gerek kalmadan çoğu yerde aracın ağırlığı vb. nedenlerle hemen geri kaydırma yapmıyor. Beğendiğim bir özelliği de bu.

Yapmak istediğim bir-iki şey daha var. Tavan kaplamasını ruhsata işletip aracı iki renkli yaptıracağım. Ah keşke cam tavan olsaydı. Gerçekten bir ayrıcalıkmış, aldıktan sonra anladım. Bileydim 2000 motor alırdım. Hanımın bir şikâyeti yok ama ben biraz performanslı kullanmayı seviyorum, benim için daha iyi olurdu. Ve LPG’siz de alabilirmişim. LPG’ye ihtiyaç duyacak kadar çok kullanmıyoruz.

Herkese ilgisi için teşekkür ederim.

Son düzenleme:

NBY2012

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
hayırlı olsun kazasız belasız kullanmak nasip etsin bu arada aramıza hoş geldin

cebelli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hayırlı uğurlu olsun rabbim kaza bela vermesin. Arabanın dış resimlerini görünce sattigim scenicim sandim taki iç resmini gorunceye kadar benimki sanruflu ve full deriydi. Heyecanlandim birden

SerhanÇELİK

T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
34-İstanbul
Maşallah Çok Güzel Bir Araç Hayırlı Olsun

babamsagolsun

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hayırlı uğurlu olsun rabbim kaza bela vermesin. Arabanın dış resimlerini görünce sattigim scenicim sandim taki iç resmini gorunceye kadar benimki sanruflu ve full deriydi. Heyecanlandim birden

Forum’da Scenic başlığını takip ettiğimden beri epey bilinçlendim. Bu aracı alırken o kadar bilgim yoktu. Araba pazarına bir VW Golf Plus’a bakmak için gitmiştim, onu beğenmeyince bunu gördüm, önceden de yüzeysel bir hevesim vardı, denk gelince test ettirip aldım. Keşke daha iyi araştırıp, sabırlı davranıp sunroof’lu, tam deri ve 2000 motor alsaymışım. Ama önemli olan kazasız, belasız kullanmak :) Teşekkür ederim.