2025 YILINA KADAR 14 YENİ MODEL.Dizel motor artık yok.

Taner.r

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Dediginiz cok dogru arac fiyatlarindaki artislar kadar kimsenin gelirinde maalesef artis olmuyor o sebepe megane a 1 milyon verir ya da verebilir dedim ki ben bu ekonomik sartlarda bu rakamların daha da artacagini dusunuyorum.
Dizel araclarla ilgili olarak dizel kullanicisi olarak bende yolun sonunun geldigini dusunuyorum ancak bunun kisisel tercihlerden dolayi degil de firmalarin tedariginden dolayi oldugunu dusunuyorum. Eger dizel gelmeye devam etse pek bir talep degisikligi olmazdi.

Tce motor gercekten basarili bir motor ancak daha yolu var yakit tuketimi konusunda Tsi in ve eTsi in hala gerisinde kaliyor maalesef ama ilerleyen zamanlarda 1.2 veya 1.3tce ler tam hybrid olarak uretim yapilirsa motor hacmi sebebiyle cok fazla tercih edilir ve cok fazla satis rakamina ulasabilir ama suanki gelecek 1.2 tce ler yanlis bilmiyorsam mild hybrid diye geciyor sadece 48 lik aku takviyesi gibi oluyor sadece kalkis aninda araci destekliyor toyota gibi normal yolda benzinli motoru kapatip elektrik motoruyla yol alamiyor.Bu sebeple pek bir yakit tasarrufu saglamiyor. Ama gelecek zorunlu olarak hybrid veya elektrik :)
Bununla ilgili bir araştırma var. Çıkan oranlar nedeni ile şehir içi çevrim şartlarında elektrik desteği uzun yol yüksek hızda ise içten yanmalı motor desteği tercih ediliyor. Kullanıcıların %75i için ortalama hız 35km'lerde çıkmıştı.

Sent from my RMX2061 using Tapatalk

bigbrother

Kayıtlı Üye
06-Ankara
Bununla ilgili bir araştırma var. Çıkan oranlar nedeni ile şehir içi çevrim şartlarında elektrik desteği uzun yol yüksek hızda ise içten yanmalı motor desteği tercih ediliyor. Kullanıcıların %75i için ortalama hız 35km'lerde çıkmıştı.

Uzun yol hızlarında (90km/s ve üzeri diyelim) elektrik motorunun tam randıman alabilmesi için büyük batarya kapasitesi şart. Bu da hibrit motorlu araçlar için ağırlığı ciddi oranda arttırıyor. Zatrn bu yüzden de uzun yolda içten yanmalı motor kullanılıyor. Hibrit araçlar şehir içi kullanımlarda ciddi avantaj sağlarken uzun yolda pek bir faydası olmuyor.

Gelecek yine de hibrit ve elektrikli araçların olacak... Toyota yakıt hücreli araçları satabilirse bu da ayrı bir kulvarda ilerler...

Taner.r

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Dizel derken benzinde aynı tarihte gidiyor..

" İklim kriziyle mücadeleyi ana hedeflerinden biri olarak belirleyen*Avrupa Birliği’nde (AB) tarihi nitelikte bir uzlaşıya varıldı. AB ülkeleri ile Avrupa Parlamentosu (AP) arasında, 2035’te yeni benzinli ve dizel otomobiller ve hafif ticari araçların satışının yasaklanması konusunda anlaşma sağlandı. "

Kaynak: https://www.turkiyegazetesi.com.tr/...lli-oldu-ucuz-araclar-ortadan-kalkacak-923983

bigbrother

Kayıtlı Üye
06-Ankara
Dizel derken benzinde aynı tarihte gidiyor..

" İklim kriziyle mücadeleyi ana hedeflerinden biri olarak belirleyen*Avrupa Birliği’nde (AB) tarihi nitelikte bir uzlaşıya varıldı. AB ülkeleri ile Avrupa Parlamentosu (AP) arasında, 2035’te yeni benzinli ve dizel otomobiller ve hafif ticari araçların satışının yasaklanması konusunda anlaşma sağlandı. "

Kaynak: https://www.turkiyegazetesi.com.tr/...lli-oldu-ucuz-araclar-ortadan-kalkacak-923983

2035e daha cook var :)