5+1 ses siteminden anlayanlar?

Kadir Salim

T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
kardeşim bu program patlak heralde yada ben yükledim ama herhangi bişey açılmadı . programdan bi simgede gelmedi hiçbiyere ?

Yeniden başlattıktan sonra , sağ alt köşeye(Saatin oralara) bir turuncu bir hoparlör simgesi gelecektir yada denetim masasında bir simgeside olabilir Realtek kesin bir yerde vardır .

Programın patlak olma ihtimalini bilemem sonuçta orası GigaByte'ın resmi sitesi .

CanCaloz

Can ALBAYRAK,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
eyw. kardeşim dediğin program simgesi geldi 5,1 olarak yaptım fakat gene ses yok diğer 3 kolondan. ses kartımı almamız gerekiyor anlamadım?

CanCaloz

Can ALBAYRAK,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
2li gir 1 çıkış olan kablo aldım olay çözüldü arkadaşlar sağolun :)

Murat Odabasi

Murat ODABAŞI,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aslında sorunun çözülmedi :) sadece hepsinden ses alıyorsun fakat çevresel değil. Sağ alt tarafta bulunan hoparlor resmine sağ tıkla ve kayıttan yürütme aygıtlarını seç orda ses çıkışı yapan cihazları görüceksin anakartının ses işlemcisini seç, Sağ tuş yap Hoparlörleri Yapılandır de. Açılan pencerede 5.1 Seçili olması lazım. ve her hoparlörü test edebiliceğin resimler çıkıcak hangi hoparlöre tıklarsan ondan ses gelir. çıkışların sıralarını değiştirerek sorunun ses sistemindemi yoksa Anakartının üzerinde bulunan ses işlemcisindemi olduğunu anlayabilirsin.

CanCaloz

Can ALBAYRAK,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
hocam dediğin gibi şuanda tüm kolonlardan aynı ses geliyor yani senin dediğin gibi 3 boyutlu bir ses yok. onun içinde ses kartı almam gerekiyormuş çünkü benim pcde ses olarak tek giriş var :)

KangooZH

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
2li gir 1 çıkış olan kablo aldım olay çözüldü arkadaşlar sağolun :)
Şuanda 5.1 sistem kullanmanın hiçbir espirisi yok bilgisayardan gelen stereo sesi bölüyorsun,bölüyorsun kalitesini düşürüyorsun sonrada cihaza veriyorsun.5.1 ses akrtı almak en mantıklısı

Murat Odabasi

Murat ODABAŞI,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
ses kartı varmı yokmu bilmiyorum. bende bu resimlerini gösterdiğiniz programları nerden bulabilirim? onu bulamadımki :D
gigabyte z68ma diye devam eden anakart var onun üzerindeki ses girişlerine bağladım.

hocam dediğin gibi şuanda tüm kolonlardan aynı ses geliyor yani senin dediğin gibi 3 boyutlu bir ses yok. onun içinde ses kartı almam gerekiyormuş çünkü benim pcde ses olarak tek giriş var :)

Hayır ses kartı alman gerekmiyor bahsetmiş oldugun Gigabyte Z68 Chipsetli anakartın üzerindeki ses kartı 7.1 hoparlor e kadar destekliyor tamamen ayar veya doğru yapılmayan bağlantı ile ilgili sıkıntın var.

CanCaloz

Can ALBAYRAK,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hayır ses kartı alman gerekmiyor bahsetmiş oldugun Gigabyte Z68 Chipsetli anakartın üzerindeki ses kartı 7.1 hoparlor e kadar destekliyor tamamen ayar veya doğru yapılmayan bağlantı ile ilgili sıkıntın var.

hocam eminmisin? ama anakart resminede baktığında anlayabilirsin tek giriş var?

gigabyte z68ma-d2h-b3 ana kart modeli

Murat Odabasi

Murat ODABAŞI,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
hocam eminmisin? ama anakart resminede baktığında anlayabilirsin tek giriş var?

gigabyte z68ma-d2h-b3 ana kart modeli

d269.jpg

Bu anakarttan bahsediyoruz :) Gayette eminim. en sağda gördüğün 3 baglantı 5.1 ve 7.1 baglantı için hatta anakartın diğer özelliklerinide sayıyım :)

Hoparlorden çıkan 3 kablo dan 1. Center + Bass ı 2. Sağ-Sol ön hoperloru 3. Sağ-Sol Arka hoperlorü kontrol eder. Realtek in Soft programını yüklemen lazım Realteklerde kabloları bağladıktan sonra Hangi Jack ı taktığını onaylamanı istiyordu ki geleneğini bozan bi firma değildir. Jack ı bilgisayara taktıktan sonra Hangi kabloyu taktıysan şunu taktım diye Realtek in yazılımından seçiceksin eğer bu seçenek çıkmıyorsa Realtek in yazılımı yüklü değildir.

Kadir, yukarda vermişti sanırım ama

http://www.gigabyte.com.tr/products/page/mb/ga-z68ma-d2h-b3rev_10/download/

Biraz aşağıda " Ses Desteği " bölümünün altındaki " Realtek Function driver for Realtek " bu dosyayı indirmen yeterli olucaktır.

Ses kartı Realtek

HD Ses Desteği
Realtek ALC889 codec (Kodlayıcı/Kod Çözücü)
2/4/5.1/7.1-kanal
* 7.1-Kanal Ses Desteği için, Kasanın ön panelinde bulunan ses modülünün HD Özellikli olması ve ses sürücüsü ile yükelenen ses denetim paneli ile çok kanallı ses özelliğinin etkinleştirilmesi gerekir.
SPDIF Çıkış desteği

Kadir Salim

T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
d269.jpg

Bu anakarttan bahsediyoruz :) Gayette eminim. en sağda gördüğün 3 baglantı 5.1 ve 7.1 baglantı için hatta anakartın diğer özelliklerinide sayıyım :)

Hoparlorden çıkan 3 kablo dan 1. Center + Bass ı 2. Sağ-Sol ön hoperloru 3. Sağ-Sol Arka hoperlorü kontrol eder. Realtek in Soft programını yüklemen lazım Realteklerde kabloları bağladıktan sonra Hangi Jack ı taktığını onaylamanı istiyordu ki geleneğini bozan bi firma değildir. Jack ı bilgisayara taktıktan sonra Hangi kabloyu taktıysan şunu taktım diye Realtek in yazılımından seçiceksin eğer bu seçenek çıkmıyorsa Realtek in yazılımı yüklü değildir.

Kadir, yukarda vermişti sanırım ama

http://www.gigabyte.com.tr/products/page/mb/ga-z68ma-d2h-b3rev_10/download/

Biraz aşağıda " Ses Desteği " bölümünün altındaki " Realtek Function driver for Realtek " bu dosyayı indirmen yeterli olucaktır.

Ses kartı Realtek

HD Ses Desteği
Realtek ALC889 codec (Kodlayıcı/Kod Çözücü)
2/4/5.1/7.1-kanal
* 7.1-Kanal Ses Desteği için, Kasanın ön panelinde bulunan ses modülünün HD Özellikli olması ve ses sürücüsü ile yükelenen ses denetim paneli ile çok kanallı ses özelliğinin etkinleştirilmesi gerekir.
SPDIF Çıkış desteği

Ben hiç kullanmadım ama olayı bir tık yukarı almışım :D

Murat Abi yanlız bu anakartın fotoğrafında ki girişler yok . Şu turuncu girişi olan kısımlı bir ankart kullanıp renk renk anlatsan olay çözülecek gibi :)