5+1 ses siteminden anlayanlar?

CanCaloz

Can ALBAYRAK,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
hocam doğrudur ama bu benim anakarttaki girişler biri hopörlör diğeri mikrofon diğeride aux çıkışı değilmi? benmi yanlış biliyorum anlamadım?
aynı benim anakart bu ama :D
bide dediğiniz realtek program yüklü bende turuncu hopörlör var ama ?

Murat Odabasi

Murat ODABAŞI,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
hocam doğrudur ama bu benim anakarttaki girişler biri hopörlör diğeri mikrofon diğeride aux çıkışı değilmi? benmi yanlış biliyorum anlamadım?
aynı benim anakart bu ama :D
bide dediğiniz realtek program yüklü bende turuncu hopörlör var ama ?

O şekilde yazmasına bakma 7.1 ses sistemleri ile Jack in girdiği bölümün içerisinde Jack in üzerindeki siyah bölümlere denk gelen kanallar var. yani aux çıkışını hem arka hoperlor olarak kullanabiliyorsun hemde Aux girişi olarak. aynı şekilde microfon olan yeri hem microfon hemde center hoparlor ve bass baglayabiliyorsun.

Ornek vermek gerekirse bak bazı jacklar da 2 tane bazılarında 3 tane siyah halka var bunların her biri bi kanal. senin jacklarında 2 kanal varken ( Sag ve Sol gibi ) 7.1 ses sistemlerde gene 3 tane jack var fakat onların jacklarının üstünde 3 tane siyah halka ( kanal ) var bunlarda örnek ( Sağ Arka, Sol arka ve Sol yan Hoperlor ) hepsi tek Jack tan kullanılıyor

Bazı ses kartlarında Hoparlor ve Microfon aynı anda, aynı jackta bile yer alabiliyor İphone dakiler gibi..
734px-IPod_and_iPhone_audio_plugs.jpg

Ornek olarak benim eski bilgisayarımda kullandıgım Creative X-FI extreme modelinde dikkat edersen en soldaki jack Hem microfon olarak kullanılabiliyor hemde Aux giriş olarak kullanılabiliyor hangisi olarak kullanıcağına ses kartının yazılımı üzerinden sen karar veriyosun.

28286d1145345029-creative-x-fi-sound-card-rules-setup.gif

Kısacası :)
Sen en başa dön sistemi orjinal şekilde 3 jack lı olarak bagla renklere göre ( Genel olarak Yeşil ön iki hoparlor, Kırmızı Arka Hoparlorler Maviyi de Center ve Bass için kullanabilirsin) Sonra ses kartının yazılımından ( Turuncu Hoparlor İconu olan) yazılımdan Bu jacklara nelerin bağlı oldugunu ve hoparlor yapılandırmasından hoparlorunun 5.1 oldugunu belirle.

Realtek%20High%20Definition%20Audio%20Driver.jpeg

Dikkat edersen bu resimde Sol üst tarafta 2/2.1 Speaker yazıyor, sağ taraftaki Jack iconlarında da ona göre şekiller çıkmış, Sol taraftaki 2/2.1 Speaker seçeneğini 5.1 olarak değştirdiğinde sağ taraftaki resimlerinde ona göre değiştiğini görüceksin.

Bu arada önemlide bir hatırlatma yapıyım, 5.1 Ses sistemine sahip olman senin herzaman 5.1 ses alıcagını garantilemez, dinlediğin müzik, kullandığın programın, Filmlerinde 5.1 desteklemesi gerekir. Örneğin winamp ta gerekli ayarları yapmadıkca sadece ön iki hoparloründen ses gelir müzik 5.1 desteklemediği sürece çevresel sesleride alamazsın. Realtek lerde "Hoparlorleri Doldur" gibi bir secenek vardı eskiden hala varmı bilmiyorum bu seçeneği seçersen 5.1 desteklemeyen programlarda, müziklerde vs. sadece sağ ve sol sesleri ( Ön arka ayırt etmeksizin ) ikiye ayırarak 5 hoparloründen de ses gelmesini sağlar.
Bu durum çok çok kaliteli bir ses sistemi ses kartı alsanda değişmez.

Örnek olarak bende CREATIVE SB RECON 3D FATALITY PRO ses kartı ve Creative S750 7.1 Ses sistemi olmasına rağmen desteklemeyen programlarda sadece 2.1 ses alıyorum.

sc_b00654ptt2-01sb1356.jpg

S750_en_ucuz_creative_ses___hoparl__r_xmlseries_s750__226.jpg

Film izlemek için KM Player yada Splash Lite kullanabilirsin bu programlarda da gene kendi ayarlarından 5.1 kullandığına dair ayar yapman gerekir.

Umarım yardımcı olabilirim :)

Son düzenleme:

CanCaloz

Can ALBAYRAK,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
tebrikler :) valla helal dediğin gibi oldu. sen bu işi biliyosun :) ama şimdi hopörlörleri doldurda yaptım fakat 1 kolon hiç çalmıyor diğer bitanesindende çok az ses geliyor . fakat bass ile diğer 3 kolon çok iyi :) buna çözüm yolu ne olabilir?

CanCaloz

Can ALBAYRAK,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bu sorunun cevabı yokmu :)

Murat Odabasi

Murat ODABAŞI,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bu sorunun cevabı yokmu :)

Pardon Görmemişim özür dilerim :))

Kolondan hiç ses gelmemesi ve az gelmesi durumunda baglantıları kontrol et derim. Tahminim uydu hoparlorlerin ( 5 küçük hoparlorun) subwoofer a baglanıyordur, Soyle yap Subwooferdaki baglantılarını değiştir yani çalışmayan hoparlorun mesela Sag arka hoparlorun, onunla calısan bir hoparlorunun misal sag on hoparlorunun subwooferdaki baglantı yerini değiştir. az ses gelenide aynı şekilde yap eğer ikisininde yerini değiştirdiiğinde ses normal geliyorsa en azından hoparlorlerin saglam oldugunu bilirsin, Sonra normal e döndür ve bilgisayar ve subwoofer arasındaki baglantıyı kontrol et jacklar oturmamış olabilir ama bunu yaparken ses sistemini mutlaka kapalı tut hatta pc kapalıyken yap çünkü reset attırabilir makine ye hatta anakartı yakabilirsin bile. o yüzden ikiside kapalıyken Jack baglantılarını bir kontrol et derim.