50tl lik oto bakim uygulama yöntemi

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Z1PGba.jpg
ozRBDm.jpg
lz6naX.jpgVy14qn.jpg
nG3180.jpg
vovM1v.jpg
1nlzQA.jpg
2QVGXq.jpg
B95lpg.jpg
Merhabalar arkadaşlar, bugünlerde piyasada oto kil denilen bir yönteme uygun bir alternatif buldum yabancı sitelerden edindiğim bilgilere dayanarak ve bizzat kendimde içeriğine baktım hakkikatden birebir aynı ve deneyerek işede 10 numara yaradığına emin olarak sizinlede paylaşmak istedim, 2013 model ve 40bin kmde olan aracımını eskiden harelerle,ufak tefek çiziklerle doluydu.

en önemliside parmağımla boyanın üzerinde elimi sürtüğümde hafif zımpara hissi vardı ve araç yıkandıktan daha 5 saat sonra toz tutmaya başlıyordu, yaptığım aşağıdaki uygulamalrdan sonra araç inanılmaz parlak,ıslak bir görünüm sağlamakla kalmadı, aracı hem korudu hemde toz resmen tutmaz hale geldi,kesinlikle öneririm. adımlar şöyle:

1) koçtaştan 4lü mikrofiber bez paketi alın,oto bölümünde vardı geçen hafta 10tlye

2) yine koçtaştan aşağıdaki pasta/cilayı alın, sonax vs hepsi gereksiz isim yapmış ve genelde ya tek başına pastalar yada tek başına cila ve hem çalışması zor hem daha pahalıya geliyor hem sonuç daha zayıf, aşağıdaki linkdeki ürün çok güzelce ve kibarca hareleri giderdi,çizikleri (küçük ve orta ölçekteki) giderdi hem inanılmaz yaldır yaldır parlattı ve hem ucuz hem en az 3-4 ay koruyor bizzat denedim

http://www.koctas.com.tr/oto-aksesuarlari/guclu-pasta-cila-230-ml/15955-22322/

3) yine koçtaştan aşağıdaki ürünü alınız oto kil alternatifi budur arkadaşlar,kimyasal içeriği olsun işlevi olsun birebir sonuç vermekte ama 5te/10da biri fiyatına.

http://www.koctas.com.tr/yapistirici-ve-bantlar/diall-sizdirmazlik-bandi-beyaz/15338-21634/

4)aracı hava tam kararmaya yakın petrole çekin, bir güzel sabunla yıkayın ve mikrofiber bezlerden biri ile durulayın ve kullandığınız mikrofiber bezi not edin .

5) oto kil olarak aldığını diall marka sızdırmazlık bandını açınız, 30cm lik bir parça bölün onuda 7-8cmlik 4 parçaya bölün ve yan yana koyarak,elinizle ezerek (ürün hamurumsu bir malzeme, eliniz mutlaka tertemiz olmalı) ürünün 2cm yanlamasına olan genişliğini bu sayede 8cm genişliğine tamda avucunuza uyacak şekilde yuvalayın.

6) hazır ettiğiniz oto kili duraladığınız aracın üzerinde kullanmak için hazırız , şimdi içini boşaltığınız bir cam sil yada herhangi bir püskürtmeli bir şişeye temiz su koyup içine biraz sabun ilave ediniz.

duruladığınız aracın yüzeyine bu sabunlu suyu sıkarak elinizin içindeki bu oto kili hafiften (1-2kg basınç yaparcasına) aracınızın boyası üzerinde saat yönünde dairesel hareketlerle suyunda kayganlığından yararlanarak üzerinden geçiniz.

göreceksinizki kil o temiz sandığınız aracın üzerinden gelen birçok pisliği alarak kirlenecektir, kirlendikçe yeni bir 30cmlik parça ile temiz bir kil daha elde ederek araç üzerinde uygulamaya devam ediniz.

7) temiz 2inci mikrofiber bezinizi alarak üzerine petroldeki arkadaşlardan rica ederek hafiften mazotla ıslayınız ve bu bez ile az önce oto kil uyguladığınız yüzeylerin üzerinden mazotlu bez ile geçniz (plastik parçalara değmeden) bu uygulamayı hızlıca yapınız mazot araç yüzeyinde en fazla 10dk kalabilir.

8)aracı bir kere daha sabunlayarak yıkayıp durulayınız.

9) şimdi araç pasta/cila uygulaması için hazır edilmiştir, pasta ile gelen süngeri alınız pasta kutusundan 1tl lik bozuk para büyüklüğünde bir parçayı süngere yediriniz ve aracın plastik parçalarına değmeden uygulayınız.

uygulama şekli :

a) aracın tamamına sürürek değilde parça parça olmalı mesela önce kaput sonra kapı sonra arka kapı gibi gibi.

b) süngere eliniz ile 1-2kg basınç yaparak saat yönünde dairesel hareketlerle sürünüz,sürdüğünüz bölgelerde zift,çizik vs var ise orada biraz daha yoğunlaşarak kaybolana kadar tekrar tekrar yapabilirsiniz. sürdükten sonra boyada var olan bu cila 10dk içersinde tozlu hamurumsu bir hale gelecektir bu hale geldğinde elinizdeki 3üncü temiz mikrofiber bez ile yüzeyinden bu cilayı almak için bastırarak o tozu,hamurumsu hali tertemiz bir yüzey elde edene kadar sürünüz. (çıkmıyor sanabilirsiniz çok uğraşmayın ve zaman kaybetmeyin normalde bir kaput kadar yeri temizlemeniz en fazla 5dk sürecek kadar kolay çıkmaktadır)

10) aracın diğer bölgelerinede bu ciladan sürerek ve plastik akşamlardan uzak tutarak devam edip kuruduktan sonra temizleyiniz.işlem tamam

11) aracı 24 saat beklettikten sonra yani aradan bir gün sonra aracı sadece yıkayarak ve durulayarak yine 2inci kat bir cila daha uygulayınız, bunda çokta bastırmanıza gerek yoktur bu sadece pastadan değilde cilanın parlaklığından yararlanmak içindir, kurulamadan önce 15dk bekleyerek 4üncü temiz bez ile siliniz.

emin olun bu son uygulamadanda sonra 24 saat geçince bana hepiniz bin şükür edeceksiniz ,saygılar

Ekli dosyalar

• lz6naX.jpg
    lz6naX.jpg
    108.3 KB · Görüntüleme: 0
  • Vy14qn.jpg
    Vy14qn.jpg
    93.4 KB · Görüntüleme: 0
Son düzenleme:

KaRaHaN

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Faydalı bir paylaşım emeğinize sağlık yalnız önceki ve sonraki hali olarak araç resimlerinide koyarsanız daha iyi bir fikir olur yapacak arkadaşlara :eyv

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Faydalı bir paylaşım emeğinize sağlık yalnız önceki ve sonraki hali olarak araç resimlerinide koyarsanız daha iyi bir fikir olur yapacak arkadaşlara :eyv

ah işte bu konuda geç davrandım, elimde maalesef öncesi hali yok ama sonrası hali olarak foto yüklemeye çalışacağım en kısa zamanda.

fakat bilgilendirmek istersek şöyle söyleyeyim buradaki en iyi bilinen oto boya korumacı meguiars uygulama merkezine gittim usta sen naptın hocam 10 numara olmuş eline koluna sağlık dedi ve kil alternatifi olarak söylediğim ürünü bizzat test etti denedi şok olarak 1001 teşekkür ederim abim allah iyiki karşıma çıkardı seni dedi varmı başka numarası bu işin dedi :) keşke benimde İngilizcem olsa öğrenebilsem şu netden böyle harikalar dedi.

evimizin etradı yeni inşaatlar dolu birde üzerine belediye yolları doğalgaz boruları için maffeti tozdan geçinmiyor,aracın önceki hali bir hayli tozu bir hayli çabuk tutarken hemen kirlenirken şu anda abartmıyorum 10 gün boyunca arabayı yıkamıyorum ve yağmur çamur olmazsa yollarda araç sanki yeni yıkanmış gibi duruyor.

en şok olduğum şey şuki araç üzerine toz birikse bile hafiften hız kazanıp rüzgar yaratttımmı tozlar aracın üzerinden uçuveriyor,gerçekten sonuçtan çok memnunum ve zamana bırakmadan yorum yapmak istemedim, aradan 4 ay geçti araç hala sanki yeni cilalanmış gibi.

yağmur yağdığındada aracın üzerinde binlerce minik minik baloncuklar oluşuyordu bunu o oto boya korumacıya sorduğumda abim zaten işin işe yaradığını en iyi gösteren olayı yakalamışsın istediğinde budur bu boyayı koruduğuna kanıt bir olaydır,testtir dedi.

öğünden beri hep bakıyorum 4 ay geçti halen balonlamaya devam etmekte, üstelik ben aracı haftada bir yıkadığım halde hala korumakta.

şunu anladımki ciladan,cilanın markasından,uygulayan kişiden çok cilanın uygulanacağa boyanın zemini önemli o sebeble oto killemeyi tek geçerim, bu pastanında hem hafif pastalama hem güzel cilamayı bir arada yapışıda çabası.

gidip 300-400tl para bayılmaktansa 2 saatde 50tlye böyle sonuç aldığıma hem seviniyorum hem onur duyuyorum.

yağmur yağsın boncuklama ve aracın cilalı temiz hali ile ilgili foto yüklüyor olacağım.

ozse

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
dostum arabanın rengi neydi?benim kırmızı acaba nasıl olur
bir de son halinin fotosu varsa paylaşırmısın

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

valla hocam sizin aracınızın boyası çok ama çok özel bir boyadır, aslında yurtdışında '' candy apple'' diye tabir edilen bir boya rengidir ne metalik denilebilir nede opak,
aracında boyada birden fazla anakat boya yani alta tabanında 1 değil 2 kat boya olup yine üzerindede 1 değil çift vernik vardır ve bu sayede görmüş olduğunuz renk yakalanır.

aracınızın artısı temiz olduğunda müthiş bir renk olması ama negatifide eğer bir parça boya istenirse renk tutturmak oldukça zor olur o sebeble boyanıza oldukça dikkat edin, çizilmemesi, sürtülmemesi için elinizden geleni yapın.

size söylemiş olduğum boya koruma yönteminde:

1) oto killeme boyadaki vernikte var olan mikronluk küçük göçüklerin içine sızmış,kir,pas,lekeleri kilin üzerine alarak yapıştırmaktır.

2) yine size söylemiş olduğum mazot asid çözücü etkisiyle vernikte zarar göstermeden(5-10dk içersinde sabubnla yıkanmak kaydı ile) geride kalmış olan yoldan gelen zift vs gibi yapışık pislikleri zayıflatır ve sabunla yıkandığında çözülüverir.

3) cilalar birden çok sınıfa ayrılır

size vermiş olduğum pasta cila örneği içersinde vernikle bağdaşmayan,kimyevi bir etki bırakmayan sadece üzerine carnaubau wax denilen doğal bir parlatıcıyı koruma amaçlı barındıran bir waxtır, bu size vermiş olduğum cilada buna ek olarak finish pastası olarkta geçen en ama en zayıf pasta kabiliyetine sabhip aşındırıcı pasta etkiside vardır.

bu şu demek, bunun içersindeki pasta vernik 200mikronsa compound gibi 40mikron vernik alarak çizik gideren son derrece aşındırıcı genelde çok eski matlaşmış araçlar yada büyük çizikler için gerekli olan cinsten pasta değildir.

tam aksine en zayıf olan belki 5mikron kadar komik bir vernik alan hafif aşındırıcı tip pastadır.

özetle aracınızın boyasının özelliği göz önünde bulundurularak emin olmadığımı söylemem ile beraber aracınıza zarar verecek bir noktasını pekte göremiyorum.

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

pardon arabam beyaz renginde, en kısa zamanda fotolarını yüklüyor olacağım.

Htmakina

Hakkı TAM, ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Paylaşım için teşekkürler. Fotoğrafları merakla bekliyorum. İnşallah öncesi ve sonrası olarak resimleri paylaşabilirsin.

c_cihan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Başarılı​ çalışma, ellerinize sağlık

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

yüklenmiştir arkadaşlar, fotolarda 4 ay sonra bile aracın gece nasıl parladığıda ortada bence.

bunun yanısıra sabahta foto çektim, bu fotolarda kaldırım taşlarındaki toza, arkadaki inşaata, kaldırım taşındaki doğalgaz borusuna dikkat ederseniz anlarsınızki ortam oldukça tozlu ve araç buna rağmen akşamdan sabaha halen gram toz tutmamaktadır,yanlardaki araçlara bakınız :)

en belirgin olan şey şuki parmağımla aracın üzerinden gezdiğimde kaymak gibi bir yüzeye sahip araba ve toz tutmaması bu sebepten olmakla beraber ışıklarda bu yüzden yansımakta aracı güzel göstermektedir.

yağmur yağdığı an birde baloncuklu fotolarını yüklüyor olacağım.

tedirginsazan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ellerine sağlık hocam, maşallah cok güzel olmuş.

Note2 candir, tapatalk canan...