Captur Yola Tutunamama

dumancaptur

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
2016 model 1,5 dci start & stop 90 bg captur touch var. Araç yola fazla tutunmuyor gibi. bu durumu farkeden arkadaşların yorumlarını beklerim. Aracın yüksekliği midir? hafifliği midir? Özellikle ıslak zeminde araç durdurulamıyor. reno :r:f:c

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Sıfır lastik , yüksek lastik basıncı veya yazlık lastik yola tutunmayı zorlaştıracak faktörlerdir (kış mevsiminde)

avukat1907

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Lastik basıncına baktınız mı, çoğu bayii basınçları düşürmeden teslim ediyor. Araç hem yola tutunamıyor hemde en ufak taşı dahi hissettiriyor kayınpederin araçta başımıza geldi. Daha sonra ben Captur u alırken kontrol ettirip öyle aldım. Araç teslimatı çok olduğunda adamlar ilgilenmiyor bile temizliği bile baştan savma yapıp teslim ediyorlar ki basınç yağ suya bile bakmıyorlar.

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
Önler 32 arkalar 30 hava olacak, bayilerden teslim edilirken genelde 40 hava ile veriliyor...

dacar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Araç 10 numara

ogretmenokan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu güne kadar hiç öyle bir problem yaşamadım hissetmedim tam tersi çok hızlı girdiğim virajlarda savrulmadı.Lastik havası fazladır muhtemelen.Fazla olduğunu düz yolda giderken zıplama hissi yada söylediğiniz gibi havada gibi hisetme olabilir.Basınç kontrolü yapın derim

sharkemre

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
iki aracıda kullanmış biri olarak megane 3 kesinlikle captur dab daha iyi yol tutuyor

ogretmenokan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Megan 2 de 3 ten iyiydi

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
arkadaşlar bence oto teknik anlamında Türkiye olarak çok çok gerideyiz ve bu konudada biraz bunu görmüyor değiliz.

Stabilite başka bir kelimedir yol tutuş başka ve açıkcası bana sanki burada bu ikisi arasında karmaşa var gibi geliyor.

iki örnek verelim anlatmak anlamında:

1) 700kglık Lotus Elise ele alalım yada 500kg lık Caterham Super 7 ikiside dünyanın en iyi yol tutan arabaları olmakla bilinmektedir, slalom testlerinde adeta rakipsizlerdir,
milletin 60la dönemediği keskin virajı 90la alabilir farkında bile olmazsınız buraya kadar çok iyi değilmi ? bunun adı yol tutuş!

aynı aşırı sert virajı çok çok iyi yol tutuyor olarak bildiğiniz Mercedes E kasasının kralı E55 AMG ile alın emin olun o çok iyi yol tutuyor dediğiniz araç kıçını tanyeli gibi oynatacaktır ve döneiblmesi içinde 285 lastiklere, bilmem kaç milisaniyede işlem yapabilen beyne ,sensörlere traction controle ihtiyaç duyacak o traction control off isede kendinizi tarlada bulacaksınız.

peki noldu hani mercedes çok iyi yol tutuyordu?

2) tersine otobanda gidiyorsunuz, yazdan kışa geçiş var deli gibi rüzgarlı yoldada bir sürü kamyon ağırlığından ezilmiş tren rayı gibi ezik şeritler var emin olun o dünyanın n kral yol tutan Caterhamı var ya saatde 130la giderken o ezikliklere girsin direksyion bir sağ bir sola döner sizind kolunuz kas yapar 140yapmaya cesaret edemezsiniz.

az rüzgar görsün araç her yerde gezer, 230 yapan araçla yarı hızda gezersiniz popo korkusuna ama aynı yolda o mercedes e55 amg 2ton ağırlığyla uzun dingil mesafesiyle tren rayında gider gibi gider işte bunun adıda Stabilite'dir.

bu örneklerde verilen cevaplarda genel halk olarak beğendiğimiz şey olan Stabilite bence ön planda tutulmuş ve yol tutuş olarak aktarılmış çünkü Megane 2 de kullandım uzun dönem,Megane 3te , Capturada bindim aralarında aman aman fark olmamakla beraber bence tamda aksine Captur zaten daha iyi yol tutan araç oda belki az birşey.

hani aktarıldığı gibi biri toros 12 biri Zonda süper araba farkını asla görebileceğinizi sanmıyorum görüyorsanız altında lastik,patlak amortisör gibi daha kritik sebebler vardır.