Clio 4 1.2 75 bg soğuk havalarda marş sorunu

BatuhanAlbayrak

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar öncelikle forumda yeniyim. Herkese merhabalar. Cliomu çok severek aldım ancak soğuk havalarda motorun çalışması çok uzun sürüyor. Sanki eski model araçlarda marş basıyor gibi uzun uzun marş dönüyor ancak araba çalışmıyor. 3. denememde falan ancak zoraki çalışıyor. Daha önce böyle bir sorun yaşamış olan var mı ? Bu arada soğuk havalardan kastettiğim 5 derecede bile bunu yapıyor. Yorumlarınızı bekliyorum. (Aracım 2013 model)

BatuhanAlbayrak

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar böyle bir sorun yaşayanınız var mı yorumlarınızı bekliyorum.

dbcooper

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam aracın bakımları tam mı? Çalıştıktan sonra da tekleme vs yapıyor mu yoksa çalıştıktan sonra her şey normal mi?

Bu başına gelen olay normal değil 5 derecede motorun çalışması bu kadar uzun surmemeli.

BatuhanAlbayrak

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Periyodik bakım yaptırdım özel serviste hocam. Bir kez çalışınca sonra marşta sorun olmuyor direk alıyor marşı. Soğuk havalarda yapıyor genelde sabah kalkınca marş eski model araç gibi çeviriyor ama araba çalışmıyor. Tekleme gibi bir sorun yok çalışınca her şey normal devri falan da ama çalışana kadar zorluyor. 2. ya da 3. marşta ancak araba çalışıyor. Özellikle sabah motor soğukken yapıyor.

Son düzenleme:

BatuhanAlbayrak

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar yok mu bu sorunla alakalı düşüncesi olan ?

Extreme__

Kayıtlı Üye
06-Ankara
Benim araç 2013 dizel . Üstünde gelen akü soğuğu görünce naz yapmaya başladı. 10 gün binmedim arabaya ve marş basmadı, delirdi , hangi hatayı vereceğini şaşırdı. Neyse biniyorum artık ve sabahları biraz gönülsüz de olsa marş basıyor. Demem o ki eğer ilk marş akımını veremeyecek kadar zayıfladıysa kıv kıv edip marş motorunu döndürdüğüne aldanmayın . Kuvvetle muhtemel akü sizi boşamış . Yeşil ışığına aldanmayın gidip ölçtürün

BatuhanAlbayrak

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam aküdendir diye zaten ilk etapta onu değiştirdim. Aküden olduğunu sanmıyorum. Motor sıcakken normal marş alıyor. Hehangi bir hata vermiyor. Bilemiyorum neden böyle olduğunu.

Extreme__

Kayıtlı Üye
06-Ankara
O zaman ateşleme elemanlarını kontrol ettirin. Buji vb..

BatuhanAlbayrak

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Buji de sorun olsa her marşta yapmaz mı ya da ateşleme elemanlarında olsa motor sıcakken de yapması gerekmez mi ?

doktoritsa

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aynı sorun birebir benim araçtada var 2013 1.2 icon model sıfır aldım aracı ve bu olayı bir türlü çözemedim servistekiler de cozemedi hatta burada bahsetmiştim konudan genellik le kışın daha çok oluyo yaz aylarındada yapıyo akü ve bujiden kaynaklandığını sanmıyorum çünkü onları değiştirdim gene yapıyo hatta söyle bir deneyimim oldu iş yerinde öğle vakti aracı çalıştırdım sorun yok akşam iş çıkışı calıstırdığımda marş zor aldı sanırım ortam sıcaklığı ile alakalı olabilir ısı değişimlerinden
start düğmesinden kaynaklanabilirmi diye düşünüyorum acaba takılma mı oluyo diye anlayamadım gitti bir sürü video kaydettim bununla ilgili servite bir hafta sırf bu yüzden kaldı araç ama gene çözemediler(birşey yaptıklarınıda sanmıyorum)

Son düzenleme: